17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MARKALAŞMA YOLUNDA LÜKSTEN ALINACAK DERSLER
Tarih: 24/01/2019
Kaynak: Kent Haber
MARKALAŞMA YOLUNDA LÜKSTEN ALINACAK DERSLER
Bodrum’da “Markalaşma Yolunda Lüksten Alınacak Dersler” başlıklı bir seminer verildi.

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Toplantı Salonu’nda Bodrum’un; turizm sektöründe dünyaca tanınan markaları ile yerelde markalaşma yolunda ilerleyen işletmelerinin lüksle buluşması, marka yönetimi, markanın sürdürülebilirliği ve işletmelerin başarıya nasıl ulaşacağının anlatıldığı bir seminer düzenlendi.

“Markalaşma Yolunda Lüksten Alınacak Dersler” konulu seminerin konuşmacısı, Türkiye’nin ilk ve tek lüks marka danışmanı Özlem Güsar idi. Seminere ilgi yoğun oldu.

Etkinlik öncesi Kent Haber’e konuşan Güsar, seminer ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Bodrum’un benim için çok özel bir yer. O yüzden burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Ben 20 senedir hep lüks markalarla çalışıyorum. Burası da Türkiye’nin gözbebeği olan bir yer. Lüks bir marka olarak konumlandırılmayı çok hak eden bir yer. O nedenle lüks markalardan alınacak dersler neler, markalaşma yolunda ne gibi örnekleri kendi hayatımıza, kendi işimize ve Bodrum’a entegre edebiliriz üzerine konuşma olacak.”

Markalaşmanın ilk adımlarının neler olduğundan da bahseden Özlem Güsar, “Markalaşmanın ilk adımları bazı sorulara cevap verebilmek. Kimsiniz, müşteriniz kim, ne yapmak istiyorsunuz, değerleriniz neler? Bunun gibi sorularla başlamak lazım. Türkiye’de genelde yapılan yanlışlardan biri, ‘Önce para kazanalım, sonra marka oluruz’ şeklinde. Halbuki bu böyle olmuyor. Bunun söylemek aynen şuna benziyor; ‘Önce bir binayı inşa edelim, sonra odaları su, elektrik tesisatını yaparız.’ Böyle diyor muyuz? Demiyoruz. Markalaşmak şirketinizi ilk kurduğunuz andan itibaren başlanması gereken bir süreç” diye konuştu.

Bodrum’daki markalaşmak isteyen girişimcilere de tavsiyeler veren Güsar, şunları dile getirdi:

“Öncelikle Dünyayı çok iyi takip etmek gerekiyor. Çünkü Dünyanın en hızlı değiştiği dönemlerdeyiz. Kim olduklarını, ne istediklerini çok iyi tanımlamaları gerekiyor. Mış gibi davranmamaları gerekiyor. Çok büyük hayaller kurarken, ucuzculuk yönüne gitmemeleri gerekiyor. Koordineli olmaları ve kolektif çalışmaları gerekiyor ve ciddi hayallerinin olması, o uğurda yollarına devam etmeleri gerekiyor.”

Türkiye’nin ilk ve tek lüks marka danışmanı Özlem Güsar, “Bugün buradayım diye söylemiyorum, Türkiye’de İstanbul haricinde bir marka çıkacaksa, bir şehir markası çıkacaksa, lüks bir marka çıkacaksa açık ara Bodrum’dur. Bunu yapacak insanlar da açık ara buradaki insanlardır. Son yıllara Dünyanın her noktasında otel açan zincirler, Dünya’da cımbızla çeker gibi otel açan zincirler, Bodrum’da da otel açıyor. Ama hepimiz adına söylüyorum, Bodrum’a gerçekten layık olduğu değeri veriyor muyuz? Bodrum’u daha iyi hale getirmek için elimizi ne kadar taşın altına sokuyoruz? Hepimiz için soru işareti. Ama bu sadece Bodrum için değil, tüm Türkiye için geçerli bir şey” dedi.

Seminerde bir konuşma yapan BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon da “Lüks denilince hepimizin aklına pahalı olan bir şeyler geliyor. Günümüzde lüks çok yüksek rakamlarla aldığımız şeyler değildir artık. Daha minimalist olgularla bize mutluluk veren bir kavram haline gelmiştir. İşletmeler olarak hizmetlerimizi sunarken işte bu ana fikirden yola çıkarak sunduğumuzda gerçek bir marka yaratmış oluyoruz. Benim şahsi fikrim Bodrum ve lüks kavramları birbirine çok yakışıyor. Bu nedenle Bodrum’un marka yolculuğunda en büyük temel taşımız yine bu kavramdır” değerlendirmesinde bulundu.

Ara Collection tarafından düzenlenen seminer, yaklaşık 2 saat sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30