17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MUMCU, KATLEDİLİŞİNİN 26. YILINDA ANILDI
Tarih: 24/01/2019
Kaynak: Kent Haber
MUMCU, KATLEDİLİŞİNİN 26. YILINDA ANILDI
Basın Şehidi Gazeteci yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 26’ıncı yıl dönümünde Bodrum’da da anıldı.

24 Ocak 1993 Pazar günü, otomobiline yerleştirilen bombalı saldırı ile katledilen, Türk basınının usta ismi Uğur Mumcu için Bodrum'da bir anma programı düzenlendi. Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen törene CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, bazı belediye meclis üyeleri, Bodrum Belediye Başkan aday adayları Ali Öztürk ile Refik Ülgen, Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, bazı STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma etkinliğinde bir konuşma yapan ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, “Geçen yıl burada ‘Uğur Mumcu’nun yerine koyabileceğiniz gazeteci var mı?’ diye bir soru sormuştum. Gazetecileri bırakın, gazete de kalmadı ne yazık ki. 3 maymuna 4’üncü maymun eklendi. Bugün hem Adalet ve Demokrasi Haftası başlangıcı, hem de Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıldönümü” dedi.

Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, baro temsilciliği ve ÇYDD Bodrum Şubesi adına hazırlanan basın açıklamasını okudu. Özyiğit, basın açıklamasına şöyle başladı:

“1994 yılından beri 24-31 ocak tarihleri arasında “Adalet ve Demokrasi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle andığımız bu hafta ve bu anmalar, gerçek anlamda adaletin ve demokrasinin arayışıdır. İçinde bulunduğumuz bu ay, aydınlık yarınlarımıza ışık tutanları, demokrasi yolunda yitirdiklerimizi unutamadığımızı anlattığımız bir ay olduğu kadar, cumhuriyet ve demokrasi için mücadele etmeye devam eden bizler için, bir o kadar da karanlık ve acılarla dolu bir aydır. 26 yıl önce bugün; kalemi ile kimseye biat etmeyen, özüyle ve sözü ile gerçek bir gazeteciyi, bir Atatürkçüyü, Uğur Mumcu’yu aramızdan kopardılar. Uğur Mumcu’nun tek silahı kalemi idi, çok korktular, Korkmakta haklıydılar, Yazdıkları; karanlığa mahkûm edilmek istenen bu güzel ülkenin onurlu halkını din sömürüsü ile köleleştirmek isteyenleri teşhir ediyordu. Mumcu'nun yıllarca öncesinde yazdıkları okunduğunda, söylemlerine kulak verildiğinde bugün ülkemizde oynanan oyunların, karanlık zihinlerin izlediği yol, amaçları çok net görülmektedir. Uğur Mumcu, 14 yıl boyunca 'Ne istenilirse verdikleri' cemaat yapılanmasının devlete nasıl sızdığını 1993 yılında görmüş 'Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar' diyerek uyarmıştı. Bugün kendini temize çıkarmaya çalışanlar, Uğur Mumcu'nun sesine kulak tıkayanlardır. Adaletin siyasetin elinde oyuncak olduğu, hukukun üstünlüğü yerine güçlünün hukukunun yaşanmakta olduğu bir tarihi yaşıyoruz. Bu adı var kendisi yok bir demokrasidir.”

“Biz her sene olduğu gibi, önümüzdeki yılda, daha sonraki yıllarda da geleceğiz buraya” diyerek açıklamasını sürdüren Özyiğit, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Her parçalanan, vurulan, yakılan bedenden yeniden ve binlerce doğacağız. Binlerce Uğur olacağız, aydınlatacağız Anadolumuzu. Uğur Mumcu ve aydınlarımızı katlederek Cumhuriyeti yıkabileceğini zannedenler, Atatürk Türkiye’sini ve aydınlarını katlederek geriye götüreceklerini sananlar; bu ülkenin insanlığa ışık tutan çağdaşlaşma projesinin büyüklüğünü ve geriye döndürülemezliğini anlayamayanlar, bir değil bin kişiyi öldürseniz de insanlık yine de bireyin özgür iradesine dayalı demokratik toplum idealine ilerlemesini sürdürecektir. Uğur Mumcu şahsında, aydınlık güzel günler için mücadele eden, mücadele ederken katledilen, tüm aydınlarımızın, yazarlarımızın, bilim insanlarımızın, gazetecilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun.”

Anmanın ardından Mumcu’nun fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30