17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
CHP’Lİ VEKİLLERDEN KİSSEBÜKÜ TEPKİSİ
Tarih: 10/01/2019
Kaynak: Kent Haber
CHP’Lİ VEKİLLERDEN KİSSEBÜKÜ TEPKİSİ
Son günlerde üzerinde tartışmaların yeniden alevlendiği Kissebükü-Adalıyalı bölgesi ile ilgili CHP Muğla Milletvekilleri TBMM’de bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada bölgede verilen yapılaşma izninin dünya markası gulet turizminin ölüm fermanı olduğu savunularak "Dünya harikası koyumuzu yağmalatmayacağız" denildi.

CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban ve Suat Özcan, 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı Teklifinin onaylanmasının ardından tartışmaların yeniden alevlendiği bölge ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Bodrum Kissebükü Koyu’nda AKP eliyle yapılan yağma ve talan en üst seviyeye ulaştı. Sayın Bakan Mehmet Nuri Ersoy, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından bakan olarak atanmadan önce firması aracılığı ile Kissebükü’ndeki 95 dönümlük yerin tahsisini aldı. Bodrumlular Ersoy bakan olduktan sonra yatırımından vazgeçer diye beklerken bırakın yatırımdan vazgeçmeyi Sayın Bakan bu arazinin hemen yanı başındaki 25 dönümü de yine tahsis yöntemiyle kendi alanına katıyor. Dünya harikası koyumuzu yağmalatmayacağız” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise "Yeryüzü cenneti" olarak tabir edilen Gökova Körfezi'nin dünya markası olduğunu belirterek "Ne yazık ki iktidarın doymak bilmez beton sevdası yüzünden Gökova cenneti mahvedilmek üzeredir. Halkın yıllarca imara açtırmamak için direndiği Kissebükü-Adalıyalı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi için imara açılmıştır" ifadelerini kullandı.

Kissebükü'ne verilen yapılaşma izninin, dünya markası gulet turizminin ölüm fermanı olduğunu savunan Girgin; Mazı, Çökertme, Ören ve Akbük yalılarının da imara açılmasıyla bu fermanın tamamen uygulanmış olacağını dile getirdi. Bu nedenle bölgedeki marinaların cazibelerini yitireceğini, yatların Yunan adalarına gideceğini savunan Girgin, şöyle konuştu:

"Guletler, rotalarını Yunan adalarına çevirecek ve Yunan turizmine hizmet eder hale gelecektir. Bölgedeki tersaneler ve çekek yerleri kepenk indirmek zorunda kalacaktır. Mavi yolculuğun en önemli girdiği sağladığı alanlardan tedarikçiler ve yan sanayi iş bırakacaktır. Ekonomisinin büyük bölümü deniz turizmine dayalı olan bölge ekonomisi çökecektir. Hükümetin Gökova'yı betona boğması yalnızca bölgedeki turizmi değil dünyaca ünlü Gökova'daki mavi yolculuğu da tamamen öldürecektir. Bir turizm bakanının görevi ülke turizmini geliştirmek için planlamalar yapmak, sorunlara çözümler üretmektir. Gökova'ya bir hançer de siz sokmayın. On binlerce insanın ekmeğiyle de oynamayın."

CHP Muğla Milletvekili Özcan da “Kissebükü Dünyada ender görülen yerlerden biridir. Helenistik ve Bizans dönemine ait şapel, kale sur, sarnıç, han ve çeşitli kalıntılarla süslü, çam ormanları ile kaplıdır” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30