17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SEÇMEN LİSTELERİNİ KONTROL ETMEYİ UNUTMAYIN!
Tarih: 09/01/2019
Kaynak: Kent Haber
SEÇMEN LİSTELERİNİ KONTROL ETMEYİ UNUTMAYIN!
YSK'nın 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için hazırladığı seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Listeler, 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak.

Seçmen kayıtları, askı süresi içinde muhtarlıklardan, www.ysk.gov.tr adresinden, mobil cihaza indirilecek “Seçmen Sorgulama” uygulamasından veya e-Devlet Kapısından kontrol edilebilecek.

İlk kez 24 Haziran seçimlerinde uygulanan ve sandık başına gidemeyecek derecede hasta ya da yatalak olan seçmenler için uygulanan seyyar sandık, 31 Mart yerel seçimlerinde de uygulanacak.

Hastalığı veya engel durumu nedeniyle oy kullanmaya gidemeyecek olan vatandaşlar, YSK tarafından erişime açılacak seyyar sandık kurulu talep formunu doldurarak, sağlık raporlarıyla birlikte bulundukları yerin seçim kurulu başkanlığına ve muhtarlıklarına başvuruda bulunabilecek. Sağlık raporu bulunmayan engelli seçmenler ise engellilik beyan formu ile okulların giriş katlarında oy kullanma talebini iletebilecek.

Bulundukları yerde oy kullanmak isteyen üniversite öğrencileri de okullarından alacakları öğrenci belgesi ile 4-17 Ocak tarihleri arasında bulundukları ilçedeki seçim kurullarına müracaat edebilirler.

Konu ile ilgili Kent Haber’e açıklama yapan Bodrum Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ahmet Cemil Gündüz, “31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili askı listeleri 4 Ocak tarihinde askıya çıkarıldı. 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Bu süre zarfında vatandaşlarımız hem muhtarlıklarımızdan, hem de YSK’dan sorgulama yapabilirler” dedi.

31 Mart seçimlerinde yer alacak seyyar sandık uygulaması hakkında da konuşan Gündüz, “YSK’dan bildirildiğine göre seyyar sandık uygulaması merkezdeki 12 mahallemizde yapılacak. Yatağa bağımlı hastalarımız için doktor raporu ve talep formuyla birlikte ya muhtarlığa ya da ilçe seçim kuruluna başvuru yapılabilir” diye konuştu.

ASKI DÖNEMİNDE (4 - 17 Ocak 2019 tarihleri arasında);

Seçmen kütüğünde kaydı olmayanlar, kayıtlarında değişiklik/düzeltme yapmak isteyenler veya yerleşim yerini değiştirmek isteyenler;

a) Bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

b) Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler. Başvuruyu alan nüfus müdürlüğü başvuru belgelerini adresin bulunduğu ilgili nüfus müdürlüğüne aynı gün faks veya elektronik ortamda iletir.

c) Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte binaların giriş katlarında kullanabilirler. Engelli olarak kayıtlı olup olmadığınızı www.ysk.gov.tr adresinden, mobil cihazınıza indireceğiniz “Seçmen Sorgulama” uygulamasından ve e-Devlet Kapısından öğrenebilirsiniz.

- Engelli olarak kayıtlı değilseniz, askı dönemi içinde www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceğiniz “Engelli Beyan Formu”nu doldurarak bizzat veya bir yakınınız aracılığı ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa veya Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne başvuru yaptığınız takdirde seçmen durumunuz “Engelli” olarak güncellenecektir.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, 4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında ilçe seçim kurulu başkanlığına veya muhtarlığa başvurmaları halinde seyyar sandık uygulaması ile evlerinde oy kullanabileceklerdir.

- İl ve ilçe merkezlerinde ikamet eden seçmenler; askı dönemi içinde “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya “Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formunu” doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabileceklerdir.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ali özkan
09/01/2019
CHP-iYi PARTi iTTiFAKININ TEK ޞANSI!
CHP'nin Bodrum'daki oy oranı ile Mehmet Tosun'un öne çıkan yerel bir siyaset aktörü olması faktörlerini gözönüne aldığımızda, ittifak görüşmeleri yapan CHP ve iYi Parti'nin Bodrum'a sunacağı en güzel formül Mehmet Tosun Başkanlığında ortak bir liste olacaktır. Böyle bir formül hayata geçerse hem Bodrum kaliteli bir belediyecilik anlayışına sahip başkan tarafından yönetilmiş olacak, hem de CHP içini karıştıran bazı tiplerden kurtulacaktır.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30