17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BAKAN ERSOY'DAN KİSSEBÜKÜ AÇIKLAMALARI!..
Tarih: 06/01/2019
Kaynak: Kent Haber
BAKAN ERSOY'DAN KİSSEBÜKÜ AÇIKLAMALARI!..
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2005 yılından beri Bodrum kamuoyu gündeminde olan Kissebükü ile ilgili katıldığı bir televizyon programında açıklamalar yaptı. Ersoy kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili, tesis yapmak istedikleri yerin Kissebükü değil Adalıyalı olduğunu ifade ederek savunma yaptı.

Özellikle Mavi Yolculuk yaptıran Bodrumlu denizcilerin, Mavi Yolculuğun ilk duraklarından olması nedeniyle yapılaşmasına karşı çıktığı Gökova'nın giriş kapısı Kissebükü ile ilgili tartışma sürüyor. 2005 yılından beri tartışma konusu olan Kissebükü koyunda bir turizm tesisi yapılması konusu, ETS Tur'un sahibi olan Mehmet Nuri Ersoy'un Turizm Bakanı olmasıyla beraber farklı çehre kazandı. Çünkü Kissebükü-Adalıyalı'da tartışmalara neden olan tesis projesinin sahibi Turizm Bakanı Ersoy'un sahibi olduğu ETS Tur idi. Geçtiğimiz ay bölgeyle ilgili İmar Planlarının Çevre İl Müdürülüğü'nde askıya çıkarılmasının ardından CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Kissebükü Koyu'na yaptıracağı otel için imar değişikliğine gittiğini iddia ederek bunu meclis gündemine taşımıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuyla ilgili olarak katıldığı bir televizyon programında açıklamalar yaptı. Habertürk'teki "Açık ve Net" isimli programda Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, tesis yapmayı planladıkları yer olan Adalıyalı'nın, Kissebükü koyu ile alakası olmadığını iddia ederek şunları söyledi;

"Öncelikle Kissebükü’nde bakanlıklarımız tarafından verilmiş herhangi bir tahsis veya yapılaşma izni yok. Zaten Kissebükü dediğiniz yer 1. Derece Doğal sit alanı ve 1. Derece Arkeolojik alan olduğu için böyle bir mümkünat da yok. Böyle bir alanı tahsis etme şansınız da yok, imar izni verme şansınız da yok. Muhtemelen, bilinçli olarak Kissebükü diye adlandırılan yer Kissebükü’nün birkaç mil kuzeyinde yer alan Adalıyalı dediğimiz noktada 2005 yılında açık tahsis ihalesi ile en yüksek teklifi verdiği için benim firmam tarafından kazanılmış olan yeri Kissebükü diye algılatmak istiyorlar. Baktığınız zaman üzerinden 12 yıl geçmiş bir alan. Sanki yeni bir konuymuş ve Kissebükü Koyu’ymuş gibi algılatılmaya çalışıyor. Ben bu olayı da çok manidar buluyorum. Kissebükü ile alakası olmayan bir yer.”

Konunun eski olduğunu ve tahsis ihalesinin eski olduğunu ifade eden Ersoy, bununla ilgili belgeleri de kameralara gösterdi. Kübra Par’ın “Bize özetleyecek olursanız olay nedir? Soru şu; Mehmet Nuri Ersoy, bakan olduktan sonra kendi firmasının çıkarı için adımlar attı mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bu ben bakan olmadan, 12 yıl önce gündemde olan bir konu. Ben bakan olduktan sonra sanki yeni bir konuymuş gibi algılatılmaya çalışıyor. Zaten turizm amaçlı tahsis demek, otel izni verilip, otel yapılıp turizme kazandırmak amacıyla yapılmış bir tahsis demek. Olayın tamamı bu. Kissebükü Koyu’na da ne bir tahsis ihalesi yapılabilir, ne de bir yapılaşma izni verilebilir. Kissebükü’nün kuzeyindeki bir koyu Kissebükü’ymüş gibi yansıtılmaya çalışılıyor. Ben bunun bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum” dedi.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mahmut köse
07/01/2019
Kissebükü
Bu iş yanlış olur,bölgede sit alanları var,yapmayacagım,yaptırtmayacagım demiyor,orası kissebükü değil diyor,bir kaç mil uzağı bizim arazimiz diyor ,yani o bölgedeki 5 yıldızlı ilk otel anlaşılan yakında inşaata başlar. Geçmiş olsun demekten başka ne gelir elden. Ülkemden manzaralar.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30