17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TAVADA HAMSİ, PİSTTE HORON...
Tarih: 06/01/2019
Kaynak: Kent Haber
TAVADA HAMSİ, PİSTTE HORON...
Bodrum’da 4. Kez düzenlenen Hamsi Festivali'nde 3 ton hamsi dağıtılırken, metrelerce kuyruk oluştu.

Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği'nin organizasyonu ile 4. defa düzenlenen Hamsi Festivali, Bodrum’da adeta Karadeniz rüzgarı estirdi. Festivale genç yaşlı-kadın erkek binlerce vatandaş katıldı. Bodrum’da yaşayan Karadenizlilere memleket hasretini unutturan şenlikte, 3 ton hamsi dağıtıldı.

Mısır unu ile harmanlanıp tavada nar gibi kızaran hamsileri yemek isteyen binlerce kişi metrelerce uzunlukta kuyruk oluşturdu. Sabırla sıranın kendilerine gelmesini bekleyenler hamsinin tadını çıkarttıktan sonra kemençe tulum sesleriyle uzun süre horon teptiler.

Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği Genel Sekreteri Yener Çelik, festival hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Biliyorsunuz Bodrum çok kozmopolit bir şehir. 81 vilayetimizden vatandaşlarımız yaşıyor ve bugün her bölgemizden vatandaşlarımız burada festivalimizde. Bodrum’da yaşayan 20 bin Karadenizli vatandaşımızla bugün çok güzel bir gün yaşıyoruz. Kültürlerimizi birbirimize tanıtma fırsatı buluyoruz. Bodrum’da yaşayan Karadenizli vatandaşlarımızın memleket hasretini bir nebze olsun dindirebilmek için derneğimiz yıllardır bu tür etkinlikleri düzenliyor” dedi.

Başkan Kocadon’a konuşmasının ardından Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği Başkanı Sefer Çelik tarafından Trabzonspor rozeti takıldı. Başkan Kocadon bunun üzerine, “hepimiz önce Bodrumsporluyuz” diyerek, “Bir Fenerbahçeli olarak Trabzonsporuma başarılar diliyorum. Bu rozeti de gururla taşıyacağım” dedi.

İskele meydanında açılan stantlarda ise Karadeniz bölgesinden getirilen çeşitli yöresel yiyecek ve hediyelik eşyalar satışa sunuldu.

Festivalde ünlü sanatçı Selçuk Balcı da sahne aldı. Meydanı dolduran kalabalık, Balcı’nın söylediği şarkılarla coştu. Festival akşam saatlerine kadar devam etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
birol oymaklı
07/01/2019
festivalmi ?
böyle festival mi olur? bir tezgahta kaşar yağ satışı, bir tezgahta kuru bakliyat satışı, bir tezgahta da bedava balık ekmek yemek için 200m. kuyruk.karadenizi tanıtacak başka bir şey yokmu? nerede yöresel yemekler, giysiler, nerde karadenize has güzellikler.hiç olmadı bence bu festival.umarım seneye daha kapsamlı ve anlamlı yapılır.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30