17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
150 DEVE KIYASIYA GÜREŞTİ...
Tarih: 06/01/2019
Kaynak: Kent Haber
150 DEVE KIYASIYA GÜREŞTİ...
Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Bodrum Deve Güreşlerinde 150 deve güreşti. Güreşmek istemeyen bazı develer ise meydandan kaçtı.

Kızılağaç Deve Güreşi Arenasında sabah saatlerinde başlayan güreşlere Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden getirilen 150 deve, birinci olabilmek yarıştı.

Güreşleri izlemeye gelen yaklaşık 10 bin kişi, yanlarında getirdikleri mangal ve semaverlerle piknik yaptı. Vatandaşlar, davul zurna sesleri arasında dikkatle deve güreşlerini izledi.

Özel olarak dikilen havutlarını kuşanıp rengarenk süslenen develerin arenadaki güreşleri ise kıyasıya sürdü. Özellikle baş develerin güreşleri hem seyircilere, hem de deve sahiplerine büyük heyecan yaşattı.

Güreşlerde bazı develer, güreşleri yarıda bırakarak sahadan kaçmaya çalıştı. Saha etrafında koşturan develer, saha görevlilerine zaman zaman zor anlar yaşattı. Sahipleri de güreşmek istemeyen develeri güreşe sokabilmek için uzun süre çaba harcadı. Güreşlerde kimi vatandaşlar da yine develer tarafından ezilme tehlikesi atlattı.

Alana gelerek halkı selamlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Yıl 1989. İlk defa bir deve güreşi yapıyoruz. Üzerinden yıllar geçti. O günden beri hep sizle beraberim. O günden beri örf, adet ve kültürümüze sizlerle beraber sahip çıkarak bugün dünya barış topluluğu gibi yaşayan bir Bodrum yarattıysak, işte bugün en büyük eseri sizlersiniz güzel insanlar. Bir toplumu ayakta tutan örf, adet ve kültürleridir. Bugün bu güreşlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Beni yaratan siz güzel insanların huzuru için hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.

Güreşler, akşam saatlerine kadar sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Hakkı
07/01/2019
Son Haligarnas balıkçısı
Zeki Müren'de beni siz yarattınız derdi. Allah rahmet eylesin.
ihsan Ertunga
07/01/2019
Beni siz yarattınız.
Hayatımda ilk defa bir deve güreşine gittim. Sn. Belediye başkanını dinlerken nasıl bir haleti ruhiye de olduğunu anlayamadım. Ne demek beni sizler yarattınız?? Arkadaş Bodrum Belediye başkanıydı değil mi? Eminsiniz?

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30