17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
EDEBİYAT MANZARALARI’NIN KONUĞU GANİ MÜJDE’YDİ
Tarih: 06/01/2019
Kaynak: Kent Haber
EDEBİYAT MANZARALARI’NIN KONUĞU GANİ MÜJDE’YDİ
Gazeteci Nebil Özgentürk'ün Bodrum’da yaptığı “Edebiyat Manzaraları” adlı söyleşinin 3’üncüsüne yazar, karikatürist, senarist, yönetmen ve sunucu Gani Müjde konuk oldu.

Ünlü yazar, karikatürist, senarist, yönetmen ve sunucu Gani Müjde, Bodrum’da katıldığı “Edebiyat Manzaraları” adlı söyleşide mizah, siyaset ve günümüzün dijital dünyası üzerine dikkat çekici konuşmalar yaptı.

Akşam saatlerinde Manastır Otel’de düzenlenen ve Bodrumluların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide günümüzde dijital platformlar ve mizahı değerlendiren Müjde, “Şu anda en çok izlenen şeylere bakıyorum, bizim 25 sene önce Gırgır dergisinde yaptıklarımıza benzer şeyler. İnternette çok seyrediliyorlar. Ben geçmişe doğru gittiğimde bugünü görüyorum. Bir de ben bu konuda çok araştırma yapıyorum. Dijital platformların gelmesi bizim işimize geliyor ama Türkiye’deki yasalarda dijitaller de kontrol altına alınmak isteniyor” dedi.

“Biz bu mizahı neden televizyonda yapamıyoruz?” sorusunu soran Gani Müjde, şöyle devam etti:

“Çünkü mizah eleştirel bir şeydir. Ben Tansu Çiller Başbakanken televizyonda Yasemin Yalçın’da Başbayan diye bir karakter yazdım. Bunlar her hafta ana televizyon kanallarından birinde yayınlanıyordu. O zamanlarda dönemin Cumhurbaşkanı, Başbakanı eleştiriliyordu. Biz buralardan geldiğimiz için bugünü anlamakta çok zorlanıyorum. Yeni kuşağa da acıyorum. Bunları bilmiyorlar. Biz çok özgür bir ülkede yaşamadık. O dönemde de Türkiye’de siyasi baskı vardı. ama bugüne benzer bir şey yoktu. Başka bir şey vardı. Ben şunu düşünüyorum; siyasetçilerin bir mahcubiyeti olur. Dünyada da böyledir, Türkiye’de de böyledir. Bu mahcubiyetin ortadan kalkması sıkıntı.”

Müjde, “Şimdiki ortamı ben de anlayamıyorum. İnsanın her söylediğinden dolayı hukukun önünde bir bedel öder hale gelmesi hem demokrasinin mantığına ters hem de mizahçının mantığına ters. Çünkü biz Gırgır dergisinde öyle bir kültürde yetiştik ki hiçbir tabumuz yoktu” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30