17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
OKURLARINA SON KİTABINI ANLATTI
Tarih: 06/01/2019
Kaynak: Kent Haber
OKURLARINA SON KİTABINI ANLATTI
Roman ve öykü yazarı Nihan Kaya, ses getiren son kitabı “İyi Aile Yoktur” üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde Psikanaliz yüksek lisansı yapan, Avrupa ve Amerika’da psikoloji alanında konferanslarda tebliğler sunan ve çocukluk atölyeleriyle ebeveynlerle buluşan Nihan Kaya, Ortakent-Yahşi Mahallesi’nde faaliyet gösteren Bodrum Çocuklar Evi Anaokulu’nda Bodrumlularla buluştu. Özellikle velilerin yoğun ilgi gösterdiği buluşmada, son kitabı “İyi Aile Yoktur” üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Kitabı önceden okuyan katılımcılar, yazara kitapla ilgili sorular sordular, kendi yaşam deneyimlerini paylaştılar.

Söyleşinin ardından Kent Haber’e konuşan Yazar Nihan Kaya, kitabını sadece anne babaların değil, herkesin okumasını istediğini belirterek şöyle dedi:

“Kitabın ismi “İyi Aile Yoktur”. Zaten kitabın altına da “Ya da paradoks şu ki iyi aile, "İyi aile yoktur" düsturuyla hareket edebilen ailedir.” diye ekledik. Çünkü çocuk sahibi olunca o en derin kırgınlıklarımız, zaaflarımız su yüzüne çıkıyor ve çocuğumuz üzerinden çocukluğumuza dair hislerimizi yeniden yaşıyoruz. Bu aslında anne babalar için yazılmış bir kitap değil. Fakat hepimizin içinde yaralanmış bir çocuk var, onun için yazılmış bir kitap. Dolayısıyla çocuğu olsun veya olmasın bütün insanların hatta çocukların da okumasını istediğim bir kitap.”

Kitabı yazma fikrinin nereden çıktığından da bahseden Kaya, “Çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu hissettim. Ben aslında romancıyım. Romanlarımda da çocuk çok önemliydi. Fakat mesele çocuğa her zaman bir yetişkinin bakış açısıyla bakmamız. Bu yüzden çocuğum realitesini göremiyoruz. Çocuğa, sürekli onu yetişkin gibi düşünerek yaklaşıyoruz. Fakat çocuğun realitesi bizim düşündüğümüzden çok daha farklı. O yüzden çocuğa hiç farkına varmadan zarar veriyoruz. Ben, bütün anne babaların çocuklarına zarar verdiğini, bunun kaçınılmaz olduğunu ve iyi anne babanın ‘Evet ben zarar veriyorum.’ diyerek bunun ne kadar kaçınılmaz olduğunu görebilen anne bana olduğunu anlatıyorum. O yüzden okulların çocukların ruhunu öldürmek için özellikle 1860’larda ortaya atıldığını ve çocuğun birey olmaması için ortaya atılmış sistemi okulların hala nasıl koruduğunu anlatıyorum. Aile sisteminin, anne babanın çocuğa yapılan zararların ört bas etmek için kutsallaştırıldığını ve kurumsallaştırıldığını, bu yüzden çocuğa neyin zarar verdiğini anlatıyorum diyebilirim kısaca” ifadelerini kullandı.

Anne babaların kitaba ve söyleşiye olan ilgisini de değerlendiren Nihan Kaya, “İyi Aile Yoktur’u önceden okumuşlar. Burada psikolog Özge Çiftçi var. O kitabımız velilere okutmuş. Bodrum Çocuklar Evi’nde de okumuşlar. Okumaları benim çok hoşuma gitti. Kitabımın çok okunduğunu öğrenince ben de buraya gelip velilerle konuşmak istedim. Çünkü kitabı okumuş olurlarsa çok daha fazla kitabı açacak şekilde konuşabiliyorsunuz. O yüzden ilgi beni çok mutlu etti” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30