17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM TÜRKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI...
Tarih: 04/01/2019
Kaynak: Kent Haber
BODRUM TÜRKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI...
“Bodrum Hakimi”, “Karaova Düğünü”, “Hayıtlıdan Çıktım” gibi Türkülerin bestekarı Mustafa Bacaksız, 89 yaşında hayatını kaybetti. Bacaksız, Mumcular Mezarlığında toprağa verildi.

Türkülerimizi ve folklörümüzü günümüze taşıyan en önemli ustalardan; Bodrum Hakimi ve Karaova Düğünü eserlerinin bestecisi Cümbüşçü Çelik Dayı lakaplı Mustafa Bacaksız, yaşamını yitirdi. 5 çocuk babası Bacaksız için bugün Cuma namazına müteakiben cenaze töreni düzenlendi.

Yeniköy Camiinde düzenlenen törene Bacaksız'ın ailesinin yanı sıra çok sayıda seveni katıldı. 89 yaşında hayatını kaybeden Mustafa Bacaksız, daha sonra Mumcular Mezarlığında toprağa verildi.

Mustafa Bacaksız Kimdir?

1930 yılında Mumcular Yeniköy Mahallesinde doğdu. Aşıklar sülalesinden gelen babası bir din hocasıydı. İkisi kız, beş kardeşlerdi. Mustafa Bacaksız küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başladı. Düğünlerde hep müzisyenlerin yanına oturur, onların nasıl çaldıklarını incelerdi. Daha ilkokula giderken darbuka çalmaya başladı. Daha sonra keman öğrendi.

Askerdeyken cümbüş çalmayı öğrenen Çelik Dayı Mustafa Bacaksız, askerden gelince düğünlerde cümbüş çalmaya devam etti. Çevrede “Cümbüşçü Çelik” lakabı ile ün saldı.

Zaman zaman klarnet ve zurna çalmayı denedi. Genellikle Mumcular çevresindeki düğünlerde çalan Mustafa Bacaksız, Davulcu Kazım Bayram, Kemancı Mehmet Çangır, Kemancı Halil, Çalgıcı Hatçe, Çalgıcı Raziye, Seha Ergene ve daha birçok müzisyen ile birlikte çalıştı.

Asker dönüşü evlenen Çelik Dayı Mustafa Bacaksız’ın iki erkek ve üç kız evladı olmuştur.

“Bodrum Hakimi”, “Karaova Düğünü”, “Hayıtlıdan Çıktım” ve buna benzer pek çok türkünün bestekarıdır. Bir çok mani ve şiiri olan Mustafa Bacaksız aynı zamanda bir bestekar ve ozandı. Her ortamda mani düzme yeteneği vardı. Babasını 1985’te kaybedince müziği de bırakmıştır. 55 sene müzisyenlik yapan Çelik Dayı Mustafa Bacaksız, Yeniköy Mahallesinde eşi ile birlikte yaşamıştır.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30