17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
5N1G, MEHMET TOSUN’U KONUK ETTİ...
Tarih: 04/01/2019
Kaynak: Kent Haber
5N1G, MEHMET TOSUN’U KONUK ETTİ...
Kent Tv ekranlarında her perşembe canlı olarak ekrana gelen, JCI Türkiye 2019 Başkan Yardımcısı Ali Mutlu KÖSE ve JCI Bodrum 2019 Şube Başkanı Aslı Mercan’ın hazırlayıp sunduğu 5N1G programının bu haftaki konuğu, Bodrum yerel siyasetinin önemli aktörlerinden Mehmet Tosun oldu.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Bodrum Belediye Başkan adayı olarak yarışacak olan Tosun, 5N1G'de çokça bilinen siyasi kişiliği dışında kendisiyle ilgili çok özel paylaşımlarda bulundu. Çocukluk hayalinin pilot olmak olduğunu ifade eden Mehmet Tosun eğitim hayatını ve özgeçmişini şu sözlerle anlattı;

"1970 yılında Bodrum'un Kemer Köyünde doğdum. Karaova diye bilinen bölgenin köyü. İlkokulu köyde, ortaokulu Karaova’da okudum. Milas’ta liseye gittim. O zamanki hayalim pilot olmaktı. Bununla ilgili girişimlerde bulundum. 1987 yılında Hava Harp Okulu sınavlarını kazandım. Gaziemir’de uçuş eğitiminde elendikten sonra, soluğu Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Harita Bölümünde aldım. 2 yıllık meslek yüksekokulu eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl özel sektörde çalışıp, ardından dikey geçiş şartları gereği 1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümüne kayıt yaptırdım. Ankara’da çalışırken aynı zamanda Konya’da mühendislik eğitimini tamamladım. 1996 yılında kendimi geliştirme arzusuyla Gazi Üniversitesinde Trafik Planlama Yüksek Lisansına başladım. 1998 yılında askerliğimi tamamlayıp, 2000 yılında evlendim. Memleketime geri döndüm ve Bodrum’da hem iş hayatına, hem de siyasete başladım. 2004-2014 yılları arasında Konacık Belediye Başkanlığı görevini üstlendim."

İzleyicilerden de büyük ilgi gören program boyunca hem Köse ve Mercan'ın sorularına, hem de izleyicilerden gelen sorulara yanıt veren Başkan Tosun, Bodrum'a dair neredeyse her konuda değerlendirmelerde bulundu. Sorulan bir soru üzerine Bodrum’un marka değeri ile ilgili de değerlendirmeler yapan Tosun şunları söyledi:

"Bodrum bir açıkhava müzesi gibi. Bodrum’a girer girmez Torba’da bir kilise karşılıyor sizi. Oradan Pedasa'ya geçiyorsunuz. 100 metrede bir mezara rastlıyorsunuz. Stadın üst taraflarına doğru gitmeye çalışıyorsunuz yolu bile olmayan Mars Mabedi ile karşılaşıyorsunuz. Antik tiyatroya gidiyorsunuz önünden karayolu geçiyor. Dünyanın yedi harikasından biri Mausoleum Bodrum’da. Bırakın turizme kazandırmayı, kendi insanımızla buluşturamamışız. Marinaya doğru geliyorsunuz Osmanlı Tersanesi, Gümbet’e doğru yel değirmenleri ve bir çok tarihi miras..Bunlar gün yüzüne çıkarılıp turizme entegre edildiğinde daha büyük bir Bodrum markası yaratılacaktır."

İNSANLAR KENDİ DİKİP BÜYÜTTÜĞÜ MANDALİNA AĞAÇLARINA DÜŞMAN HALE GETİRİLDİ!

Bodrum’un değerlerine sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Mehmet Tosun şunları söyledi:

"Narenciye bahçelerine suyun bedava verilmesi, gübre desteği verilmesi lazım. Oradan çıkan ürünün markalaşması ve pazarlanması konusunda destek olunması lazım. Aksi halde mandalina yetiştiricisi sağına bakıyor inşaat, soluna bakıyor inşaat görüyor. Komşuları para kazanırken, kendisi sürekli cebinden para harcıyor bahçesine. Ve öyle bir gün geliyor ki kendi dikip yetiştirdiği ağaçlara düşman oluyor."

Bodrum’un iş hayatınıdaki en büyük sorunlarından biri olan işyeri fazlalığı ve birbirini taklit eden işletmeler ile ilgili bir soruya da cevap veren Mehmet Tosun konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bodrum’da mutlaka güncel bir işyeri envanter çalışması yapılmalı. 2014’te yaptırdığım iş yeri envanterine göre Bodrum’da 12.500 işyeri vardı. Bu 1 milyon üzeri bir nüfusa yetecek düzeyde. Yatırımcıyı doğru yönlendirerek, doğru yerde doğru işi yapması sağlanmalı."

AMATÖR DAĞCI, PROFESYONEL BELEDİYECİYİM

Bodrum kamuoyunda hep siyasi kimliği ile tanınan Mehmet Tosun’a hobilerinin sorulması üzerine amatör dağcı, profesyonel belediyeci olduğunu belirten Tosun şunları söyledi:

"Dağcılık ve belediyecilik benim hobim. Amatör bir dağcıyım ama belediyeciliğe son derece profesyonel yaklaşıyorum. Bu konuda akademik olarak da bilgiye sahibim. 10 yıllık bir belediyecilik tecrübem var. Belediyecilik insan hayatını kolaylaştırma sanatıdır. Bu anlamda halkımıza seçenek sunmaya ve fırsat verildiğinde de halkımızın hayatlarını kolaylaştırmaya hazırız" dedi.

Yaklaşık 1,5 saat süren programın tekrarını bu akşam haber bülteninin ardından Kent ekranlarında, Kent Tv'nin Facebook ve Youtube sayfalarında izleyebilirsiniz.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Frank Nusret GRUBE
05/01/2019
Trafik ve Alt Yapı
Ben sadece hep vaatler duymaktayım ama hiç kimse gerçek anlamda bir Proje ve buna bağlı Eylem Planı ve Bütçe göstermiyor!
h.ibrahim keser
04/01/2019
bıktıkk
kırk yıllık chpliyim,bıktık artık,başımız yerde cevap veremez olduk,yapılanlara yapılmayanlara... oyumuz bu defa tosuna
öznur
04/01/2019
değişim şart
Bu kadar bilgi ve donanımla Bodrum'un yeni başkanı, Mehmet Tosun olmalı NOKTA
OSMAN
04/01/2019
helal olsun
ÇOK YAKIޞACAKSIN BODRUM'A. OYUMUZ SANA HELAL OLSUN...

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30