17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
RES’LERİN İMAR PLANLARI İPTAL!
Tarih: 03/01/2019
Kaynak: Kent Haber
RES’LERİN İMAR PLANLARI İPTAL!
Yalıkavak Geriş’teki Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) ile ilgili TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada, Muğla 2. İdare Mahkemesi bölgenin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli nazım ve uygulama imar planlarının iptaline karar verdi.

Geriş’te yapılmasının planlandığı günden bu yana tartışma ve davalara sebep olan RES’ler, Muğla 2.İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla yeniden gündeme geliyor. Tartışmalar ve dava süreçleri devam ederken, 2017 yılı yazında Geriş tepelerine türbinler dikilmişti.

O türbinlerin olduğu alanla ilgili önemli bir karar alındı. Muğla 2. İdare Mahkemesi Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci olumlu olarak tamamlanmadan, alanın bu yönde planlanması ve yapılaşmasına yönelik planlarda mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli nazım ve uygulama imar planlarının iptaline karar verdi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açılan ve RES'leri yapan Rüzgar Elektrik A.Ş.'nin müdahil olduğu dava sonucunda Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin kararında şu ifadeler kullanıldı;

“Çevre Kanununun yukarıda yer verilen 10. maddesi uyarınca, dava konusu planlamanın konusunu oluşturan Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi hakkında ÇED Olumlu kararı alınmadıkça tesise ilişkin onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatlı verilmesinin mümkün olmayacağı ve dava konusu planlamanın gerekçesinin ortadan kalkacağı anlaşıldığından, alana ilişkin olarak verilen "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" işleminin Mahkemece iptal edildiği, haliyle dava konusu planların gerekçesinin ortadan kalktığı görülerek, çevresel etki değerlendirmesi süreci olumlu olarak tamamlanmadan, alanın bu yönde planlanması ve yapılaşmasına yönelik planlarda mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

Alınan bu kararın ardından Geriş’teki RES’lerle ilgili nasıl bir gelişme yaşanacağı merak ediliyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30