17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BAŞGELEN, BODRUM KALESİ'Nİ ANLATACAK...
Tarih: 03/01/2019
Kaynak: Kent Haber
BAŞGELEN, BODRUM KALESİ'Nİ ANLATACAK...
Arkeolog ve Yazar Nezih Başgelen, Bodrum’da “Kaleli Yerleşimleriyle Türkiye ve Bodrum Kalesi” başlıklı bir konferans verecek.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi(AKADEMİA) Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları”na Nezih Başgelen konuk oluyor. Bodrum Belediyesinin destekleri ile 05 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 14:00’de Bodrum-Konacık Herodot Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek konferansın konusu, Kaleli Yerleşimleriyle Türkiye ve Bodrum Kalesi”.

Ülkemizde 1978 yılından itibaren ilk popüler süreli yayın olan “Arkeoloji ve Sanat Dergisi”ni bugüne kadar başarı ile yayınlayan Nezih Başgelen’in, arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrenin korunması hakkında bine yakın yayınlanmış çalışması var.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyesi olan Nezih Başgelen, “Kaleli Yerleşimleriyle Türkiye ve Bodrum Kalesi” konulu konferansı ile bu yöndeki bilgi, birikim ve çalışmalarını Bodrumlularla paylaşacak.

Nezih Başgelen, 1978’de alanında ülkemizdeki ilk popüler süreli yayın olan “Arkeoloji ve Sanat Dergisi”ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayınını sürdürdü. 1982’de kurduğu “Arkeoloji ve Sanat Yayınları”, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağını oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırma ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrenin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. T.C. Kültür ve Turizm bakanlığı III. Milli Kültür Şurası Kültür Varlıkları, Müzeler ve Arkeoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. Başgelen, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu üyesidir.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30