17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ÇOCUKLARDA 1 SAATİN ÜZERİ RİSKLİ!
Tarih: 02/01/2019
Kaynak: Kent Haber
ÇOCUKLARDA 1 SAATİN ÜZERİ RİSKLİ!
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Oral, çocuklar ve teknoloji üzerine Kent Haber’e açıklamalar yaptı.

Teknoloji günümüzde hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Teknoloji kullanımı ise bebek yaşlara kadar düşmüş durumda. Bodrum Clinic International Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Oral, teknoloji ve çocuklar üzerine yaptığı açıklamaya şöyle başladı:

“Teknolojinin bu denli hızlı geliştiği günümüzde çocukları bunlardan bağımsız düşünmek zor olacak. Bununla birlikte teknolojiyi günlük yaşamımızda erişkinler olarak sıkça kullandığımız için çocuklarımız da ister istemez bunlardan nasibini almakta. Çoğu zaman da işimize yaramakta. Çocuğu telefonla, tabletle veya bilgisayarla buluşturduğumuzda, bunu kendimize zaman yaratma fırsatı olarak görüyoruz. Bu çok doğru bir bakış açısı değildir. Bunu hayatta her ne kadar uygulaması zor olsa da iş yaşamı ve aile için gereklilikler, yükümlülükler bizi buna itmekte.”

Çocukların teknoloji kullanımında dikkat edeceği noktalara değinen Oral, “Ancak dikkat edeceğimiz bazı noktalar var. Her ne kadar biz çocukların, teknoloji vasıtasıyla izledikleri çizgi kahramanlar veya mobil uygulamaların sunduğu kısa süreli film ve videolarla 3 boyutlu zekalarının gelişimlerine katkı sağladığımızı düşünsek de, bunu belli sürelerde tutmakta fayda var. Belli sınırlamalar getirmekte fayda var. Çünkü günde 1- 1,5 saatin üzerine çıkıldığında hem çocuğun konsantrasyon ve algısını sabitlemekteyiz, hem de çocuğun biraz daha iç dünyasına çekilmesine sebebiyet vermekteyiz. Ayrıca bu cihazların radyasyon açısından da tehlike barındırdığını, belli mesafelerden izlenmesi gerektiğini ve uzun süreli bakışlarda gözlerde kırma kusurlarına sebebiyet vereceğini unutmamalıyız” diye konuştu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Oral, son olarak çocukların teknoloji kullanımı üzerine şunları önerdi:

“Bu konuda ne önerebilirim? Günlük 1- 1,5 saati geçmeyecek şekilde bir izlem, bir maruziyet olabilir. Ama onun dışında biz bu aletleri bir nefes alma, bir süreliğine çocuktan kurtulma amacı ile kullanmamalıyız. Çocuklarımızla daha çok bağlantı kurmalı, mümkün olduğunca iletişim kurmalı, onunla konuşmalı ve mümkün olduğunca irtibatta olmalıyız. Yemek hazırlarken dahi onu bu işe dahil etmeliyiz. Çocuklarımızın sağlığı açısından, güvenliği açısından ve güçlü algı, konsantrasyon mekanizmalarını yaratma açısından bu tür yaklaşımımız daha kaliteli ve hayırlı olacaktır.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30