17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MANDALİNA BAHÇELERİNİN KEYFİNİ YAŞADILAR
Tarih: 30/12/2018
Kaynak: Kent Haber
MANDALİNA BAHÇELERİNİN KEYFİNİ YAŞADILAR
Bodrum’da bu yıl 13’ncüsü düzenlenen “Bodrum Mandalinası Hasat Festivali” sona erdi. Mandalina bahçelerini gezip hasada katılan vatandaşlar, meyveyi dalından koparıp yemenin keyfini yaşadı.

Bodrum Ticaret Odası’nın organizasyonuyla Bodrum Belediyesi, Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği ile sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen, “Bodrum Mandalinası Hasat Festivali” sona erdi.

Bitez köy merkezinde düzenlenen festivalde üreticiler ve sivil toplum kuruluşları birbirinden renkli yiyecekleri ve küçük eşyaları tezgahlarında sergiledi. Festivalde Muğla ve Bodrum yöresine ait halkoyunları oynanıp mandalina üzerine söyleşiler yapıldı.

Festivalde vatandaşlar Bitez’de bulunan bir mandalina bahçesine geçerek mandalina hasadına katıldı. Etkinlikte mandalinanın hangi aylarda ve ne şekilde hasat edildiğine dair bilgiler verildi. Mandalinayı ağacından hasat eden katılımcılar keyifli bir gün geçirdi.

Aydın’ın Kuşadası İlçesinde festivale ağaç ve ahşap ürünler standı açmak için gelen Nur Şahinkaya, mandalina hasadına ilk defa katıldığını ifade ederek ”İlk defa hasada katılıyorum. Dalından meyve yemek çok güzel bir şey. Çalışan işçilerin emeklerini görmek çok güzel. Bu meyveler bin bir zorlukla yetişiyor.” dedi.

Mandalina bahçesi içerisinde büyüdüğünü söyleyen Reyhan Bayındır Gönenç ise duygularını şu sözlerle ifade etti;

"Çocukluğum Bodrum’da geçti. Mandalina bahçesinin içinde büyüdüm. Çok defa hasada katıldım. Bu yüzden bugün biraz içim burkuldu. Umarım bu bir başlangıç olur, umarım kalan bahçelerimiz korunur." Betül Kara adlı vatandaş ise, “Ben ilk defa katıldım ama anlatılanları dinleyince, bir de olanları görünce biraz üzüldüm. Ama hasat çok keyifli. Geçmişte daha da keyifliymiş” dedi.

Mandalinayı ağaçtan toplayıp yemenin çok keyifli olduğunu dile getiren Özlem İçiler de “Hasat etkinliğini çok güzel düşünmüşler. Hiç bilmeyenler için gelip mandalinayı ağaçtan toplaması çok keyifli. Ağaçtan toplayıp da yemek gibisi yok. En güzel olan şey o.” şeklinde konuştu.

Hasada katılan Hamiyet Umar da mandalinayı marketten almakla ağaçtan toplamak arasında büyük fark olduğunu belirterek, “Aralık ayının son günlerindeyiz. Hava çok güzel. Bir de doğal ortamın içinde bulunmak insana başka bir şevk veriyor. Marketten o mandalinayı almakla buradan toplamak arasında çok büyük fark var. Ağaçtan toplarken 1-2 tane de atıştırdık. Çok mutlu olduk” diye konuştu.

Zafer Gönenç de mandalina bahçelerinde inşaatların yükseldiğini ifade ederek, “İnşallah bu mandalinanın yok olduğunu görmeyiz. Çünkü her geçen gün azalıyorlar. Bunların yerinde inşaatlar yükseliyor. İnşallah tekrar eski günlerimize döneriz” dedi.Muhabir: Hamdi Yörür

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30