17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SUÇLANAN BABA, 1,5 YIL SONRA BERAAT ETTİ...
Tarih: 27/12/2018
Kaynak: Kent Haber
SUÇLANAN BABA, 1,5 YIL SONRA BERAAT ETTİ...
Bodrum'da, 3.5 yaşındaki öz kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 43 yaşındaki Halil Korkmaz beraat etti. Korkmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bana en başından beri iftira atılmıştı. Hak yerini buldu” dedi.

İşadamı 43 yaşındaki Halil Korkmaz hakkında, 2013 yılında o dönemde 3.5 yaşında olan kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 2016 yılında dava açıldı. Kızın teyzesi S.P.’nin cinsel istismarı gördüğüne yönelik beyanı ile açılan Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve yaklaşık bir buçuk yıl süren dava, 7 celse sonra sonuçlandı.

Bugün Bodrum Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık Halil Korkmaz, avukatları Mehmet Güner, Esma Irmak Başol, Korkmaz’ın boşandığı eşi istismar edildiği iddia edilen kızın annesi N.P., avukatı Tuğba Özden Tosun ile Özge Günay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Arda Ersoy, TUBAKKOM Vekili Av. Meltem Anayaroğlu katıldı. Duruşmayı ayrıca sanık Halil Korkmaz ile kızın annesi N.P.’nin yakınları ile Bodrum Kadın Dayanışma ve Yanındayım Derneği üyeleri izledi.

Mahkeme, 15 yıl hapis istemiyle yargılanan Halil Korkmaz’ın suçsuz bulunduğunu açıkladı.

KORKMAZ: “EN BAŞINDAN BERİ BANA İFTİRA ATILDI”

Halil Korkmaz, adliye çıkışında basın mensuplarına konuştu. Kendisine iftira atıldığını ifade eden Korkmaz, “Hak yerini buldu. Mahkeme kararını verdi. Beraat ettiğimi açıkladı. En başından beri bu bana atılan bir iftiraydı. Ben çocuğum doğduğu zaman da seviyordum, şimdi de seviyorum. Bundan sonra da seveceğim. Şükürler olsun diyorum” dedi.

Korkmaz, kendisi hakkında cinsel istismar iddiasında bulunan kişilere de dava açacağını söyledi.

YARGISIZ İNFAZ HUKUKSAL ANLAMDA CİNAYETTİR

Avukat Mehmet Güner ise sanık Halil Korkmaz’a bir yılı aşkın süredir yargısız infaz yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Öncelikle sanık olarak bir yılı aşkın süredir türlü yargısız infaz ve her türlü saldırılara karşı dimdik duran Halil Korkmaz’ı tebrik etmek lazım ve geçmiş olsun demek gerekiyor. Biz bir hukukçu olarak gücümüz yettiğince hakları savunmaya çalıştık. Ancak davanın ağırlığı, kamuoyunun baskısı, üstüne üstlük davada bir takım hukuk dışı davranışlar nedeniyle bazı zorluklar yaşadık. Ancak inancımız odur ki hukukun konuşması her zaman susmasından daha iyidir. Biz şimdiye kadar hiçbir açıklama yapmadık. Dedik ki önce mahkeme konuşsun. Önce hukuk konuşsun, sonra biz konuşalım. Hakkaniyete uygun bir karar çıktı. Biz bu kararın itiraz ve istinaf süreçlerinde de aynı şekilde değişmeyeceğine inanıyoruz. Bu anlamda yargısız infaz yapılması hukuksal anlamda bir cinayettir. Biz bu davada her ne kadar beraat kararı almış olsak da sanığın fazlasıyla mağdur edildiğini ve zarar gördüğünü düşünüyoruz. Lütfen bu konuda medya ve kamuoyu oluşturan diğer dernekler daha titiz davransınlar. Yargısız infazlardan lütfen uzak duralım. Hukuk bugün Halil için var, yarın hepimiz için var.”

TEYZEDE KRONİK HEZEYAN TEŞHİSİ VAR

Babanın cinsel tacizde bulunduğu iddiasını ortaya atan teyzenin kronik hezeyan rahatsızlığı bulunduğunu ve bunu mahkemeye delil olarak sunduklarını ifade eden Av. Güner, “Bu davanın asıl senaryosunu oluşturan kronik hezeyan rahatsızlığı teşhisi bulunan ve bununla ilgili delili mahkemeye sunduğumuz S.P.’nin anlatımları üzerine kuruludur. Dolayısıyla bu rahatsızlığın belirlenmesiyle, bu anlatılanlar mahkeme tarafından samimi ve inandırıcı bulunmadı. Başka iddialarının da aynı rahatsızlığının etkisiyle olumsuz şekilde sonuçlandığının belgelerini de sunduk. Dolayısıyla biz sağlıklı olmayan bir beyan ve belgeler üzerine açılan davanın bu şekilde adil sonuçlandığı kanaatindeyiz” diye konuştu.

İSTİNAF MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ise “Savcının ceza verilmesi yönündeki mütalaasına rağmen hakimin kararı beraat yönünde oldu. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu yargılamadan çıkan sonuçlar erkek adalet üzerine oluyor ama biz erkek adalet değil, gerçek adalet arıyoruz. Biz bu davayı istinafa götüreceğiz. Biz bu süreci takip etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BU SÜREÇTE ÇOCUK MAĞDUR OLDU

Davayı izleyen Yanındayım Derneği Başkanı Buse Tekgül Gümüş ise mahkemeden adil bir karar çıktığını düşündüklerini ve bu süreçte en büyük mağduriyeti çocuğun yaşadığına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Bizim Yanındayım Derneği olarak misyonumuz olayları ve kişileri yargılamadan mağdurların yanında olabilmek. Bugün karara bağlanan öz babanın cinsel istismarı davasında, son 3 duruşmaya katılma fırsatımız oldu. Bu süreçte bizim ilgilendiğimiz tek şey, çocuk cinsel istismara uğradıysa bunun cezalandırılması veya bu bir iftiraysa çocuğun dava surecinde uğradığı psikolojik istismarın sonlandırılmasıydı. Biz ne annenin, ne de babanın tarafını tutmadık bu süreçte... Bunlar çok bıçak sırtı olan konular. Bizler sadece adaletli bir karar çıkmasını isteyebiliriz. Bugün verilen kararı da adil buluyoruz. Fakat kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek var ki, bu süreçte bir çocuk mağdur oldu. 4 sene süren bir davada büyük bir psikolojik şiddet yaşandı aslında. Bundan sonra çocuğun sağlıklı bir ortamda büyümesi için de gereken tedbirlerin alınacağına inanıyoruz ve bu konunun takipçisi olacağız" dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30