17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MANDALİNA FESTİVALİ YAKLAŞIYOR
Tarih: 24/12/2018
Kaynak: Kent Haber
MANDALİNA FESTİVALİ YAKLAŞIYOR
Bodrum’da kendine has kokusu ve tadıyla yetişen mandalinayı korumak için yapılan çalışmalar her yıl düzenlenen festival ile taçlandırılıyor.

Bu yıl 29-30 Aralık tarihlerinde 13'üncüsü düzenlenecek Bodrum Mandalina Hasat Festivali öncesinde Bitez Mahallesinde bulunan bir mandalina bahçesinde basın toplantısı düzenlendi. Bitez eski Belediye Başkanı İbrahim Çömez'in bahçesinde düzenlenen toplantıya, Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Funda Akçalı, Bodrum Ticaret Odası temsilcisi Ahmet Aras, (BİTAV) Bitez Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği başkanı Mustafa Menkü, Bodrum Turunçgil Üreticiler Birliği Başkanı İsmail Akpınar, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BİTAV Başkanı Mustafa Menkü şunları söyledi;

"Düzenleyeceğimiz festivaler katılacaklar mandalinayı dalından kopartma fırsatını yakalayarak müzik, halk oyunları gösterilerinin yanı sıra etkinliğimizin her işki gününde 12.00-15.00 arasında köy içi Arap Çavuş Kahvesinde mandalinanın sorunlarına ve çözüm yollarını birlikte tartışacağız. Beklentimiz, etkinliğimizin faydalı ve kalıcı sonuçlar üretmesidir."

İNŞAAT VE SU AZLIĞI EN BÜYÜK PROBLEM...

CHP Bodrum Belediye Başkan Aday adaylarından, Bodrum Ticaret Odası temsilcisi Ahmet Aras ise Bitez'de devam eden festivale kendilerinin de bir katkı sağlamak amacıyla bu seneki festivalin organizasyonunu üstlendiklerini belirterek şunları söyledi;

"Festivalin asıl amacı arkadaşlar, hem çevresel öneme sahip olan hem de ekonomik öneme sahip olan mandalina bahçelerini korumak asıl amaç ancak son zamanlarda biz mandalina bahçelerini korumaktan çok ağaçları korumaya çalışıyoruz. Artık bahçelerimiz ciddi şekilde azalmakta, özellikle tabi ki ekonomik değerini bulamayınca mandalina haliyle ekonomik değer nasıl geliyorsa, bu da inşaatla artık bağlantılı, özellikle inşaata kurban gitmekte mandalina bahçelerimiz. Aynı zamanda başka faktörlerde var bahçelerimizi azaltan. Bunlardan bir tanesi suyun azlığı Yarımada'da ki. Suyun azlığı bizim bahçelerimizi sulamamızda büyük engel ve mandalinada susuz yaşamaz böyle bir şey mümkün değil. Bakım masraflarının da artması, özellikle bunu toplarken çalışacak işçilerinde artık çok zor bulunması, bizlerin mandalina bahçelerini azaltmasında ki faktörler bunlar. Biz de bu festival ile bunlara dikkat çekmek istiyoruz."

BU FESTİVAL BİR FARKINDALIK FESTİVALİDİR...

Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Funda Akçalı ise mandalinanın Bodrum'un öz değeri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, "Mandalinamız için yapılan bu festival aslında bir farkındalık festivalidir. Görüyoruz ki mandalinamız gerektiği değeri bulamıyor, pazarlanamıyor. Bu anlamda yerel yönetimlerin ne yapması konusunda çeşitli paneller düzenledik, birliği güçlendirmemiz konusunda hemfikir olduk. Aslında yarımada da bir entegre tesisin kurulması ve bunun mandalina ve yan ürünlerinin işletilmesi gerektiğinde vurguladık. Bu seneki festivalimizde de yine Arap Çavuş Kahvesin'de hem mandalinamızı nasıl koruruz hem de onu daha sağlıklı nasıl yetiştirebiliriz onu tartışacağız. Bu anlamda da yerel yönetimlere düşen görev ne ise bizler yerel yöneticiler olarak bunu yapmak durumundayız".

COĞRAFİ İŞARET ALDIK AMA EKONOMİYE KAZANDIRAMADIK...

Bodrum Turunçgil Üreticiler Birliği Başkanı İsmail Akpınar, birliği mevcut mandalina bahçelerini korumak için kurduklarını belirterek, "Birliğimiz yeni mandalina bahçeleri yaratmak değil, mevcut mandalina bahçelerini korumak için kuruldu ama biliyorsunuz Bodrum'da arsa rantının çok olması bizleri kendine has aroması ve kokusu olan bu ürünü elden çıkarmaya zorluyor. Birliğimiz 2006 yılından itibaren ufak tefek çabalarla da olsa belli bir mesafe aldı. Coğrafi işaret alındı, Coğrafi İşaret alındı ama biz bunu ekonomiye çeviremedik. Zor şartlarda mandalinamızı yaşatmaya çalışıyoruz." dedi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNDE...

Bitez eski belediye başkanı İbrahim Çömez ise, "Sorunlarımız son günlerde artık Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de gündeme geldi. Orada da tartışılıyor ama bizim bütün amacımız bu bahçelerin kolay elde edilmedi, kolay kazanılmadı, biraz önce arkadaşlarla da konuşurken bunları anlatmaya çalıştım. Bu sorun artık mandalinayı değil ağacını koruyabilirmiyiz durumuna dönüştü. Bütün çabamız bu doğal güzelliği nasıl gelecek nesillere aktarabiliriz bu olmuş durumda. Bu toplantıyla birlikte inşallah sesimiz Ankara'ya kadar gider ve belki, ümitsiziz bu konuda ama birileri çıkar ve gerçekten bu sorunu çözme noktasında bizlere yardımcı olur" dedi.

GELECEK NESİLLERE GÜVENİYORUZ...

Toplantıya katılan Adalet Ağan isimli vatandaş, mandalina bahçelerinde büyüdüğünü belirterek, "Biz büyüklerimizle birlikte bahçede hasat zamanı onlarla birlikte olup mandalinanın içinde büyüdük. Büyüklerimiz bu mandalinaların döküldüğünü, korunmadığını görünce çok üzülüyor, biz de onları görünce üzülüyoruz. Elimizden geldiğince bu festivallerde sesimizi duyuralım ve bizim içinde büyüdüğümüz bu mandalina bahçelerini gelecek nesillere aktaralım" dedi.

Mandalina bahçesi sahiplerinden Özlem Çömez ise, "Değişen Dünya ile birlikte ben yeni neslin doğallığa daha çok önem vereceğini düşünüyorum. Bu sebeple de mandalinamızın daha iyi yerlere geleceğini umut ediyorum" dedi.

Toplantı sonrasında basın mensuplarına Bodrum Mandalinasından yapılan farklı ürünler tanıtılırken, festival öncesi ilk hasatta toplantının düzenlendiği bahçede yapıldı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30