17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KADINLAR 3. KEZ BULUŞTU
Tarih: 23/12/2018
Kaynak: Kent Haber
KADINLAR 3. KEZ BULUŞTU
Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi "3. Kadın Buluşması Kadınlar Kentin Manifestosunu Konuşuyor" konulu bir toplantı yaptı.

Trafo Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyelerinin de olduğu çok sayıda kadın katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi Sercan Fırat, şunları söyledi:

“Kadınların hak mücadelesi 1. Meşrutiyet ile başlamış. 2. Meşrutiyet ile büyük bir ivme kazanmıştır. Kadın hareketi, bir özgürlük ve eşitlik hareketi olarak dünyada yaşanan dönüşümlerin Osmanlı Toplumu'nu etkilediği 1900'lerde ortaya çıkmıştır. İçinde bulundukları toplumu sorgulayan kadınlar, kendilerini kısıtlanmış bir ortamda buluverdiler.

Siyasi ortamda bulunma kararı alan kadınların karşısına erkekler tarafından bu kez de anne olmaları sorunu getirildi. Ama kendilerinin baba olmaları hiçbir sorun teşkil etmiyordu. Oysa siyaset, kadının mahkum edildiği evden çıkmasını sağlayacaktı. Kadının, Cumhuriyette önü açılsa da erkek için kapı kapı dolaşıp oy isteyen konuma düşürülüverdi. Önü erkekler tarafından kapanan kadın. Siyasette yer alabilmenin bütün yollarını aradı. Ama daha aday olma yolunda, önüne bir sürü engel çıkarıldı. Anladı ki ön kabul erkeklerden geçiyordu. Bu aşamada erkek gözledi ki siyasette var olabilmek için hem paraya hem de kadına ihtiyaç duyuyordu. Çünkü siyasetini kadın üzerinden yapıyordu. Ama kararlarını onların lehine almadığı gibi karar aşamasında onlara yer de vermiyordu.”

“Kadın, bu zorlukların üstesinden ancak ve ancak kadınların bir araya gelmesiyle baş edebileceğini anladı” diyerek konuşmasını sürdüren Fırat, “Biz Kadın Meclisi olarak, bu tür çalışmaları bu amaçla başlattık. Biliyorduk ki biz kadınlar, bir araya gelirsek bu tür oyunlara yer veremeyecekler ve kadınlar kendini yönetmeye talip olacaklardır. Katılımlara ilginin artmasını yaptığımız bu üçüncü toplantıda da görüyoruz. Kadın, siyasetin erkek işi olmadığını ve kendisinin de platformda olması gerektiğini artık anladı. Ve bu tabloya bakarak biz de şöyle diyebiliriz: Kadınlar bir arada daha güçlü artık. Hangi partiye üye olursa olsun, aynı tavırlarla karşılaşan kadınlar, meclise girecekler ve hakları olan konumlarca yer alacaklar. Biz haklarımızı isterken "Demir Leydi" ler yaratmayı amaçlamıyoruz. Yani, siyaseti erkekler gibi yapmak istemiyoruz. Siyaset bakış açısını kadın üzerinden üretecek kadın siyasetçilere ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Bizim sloganımız, “Kadın Kentini Yönetmek İstiyor”. Bu mücadelede birikip çoğalmak zorundayız. Bu toplantılarımızın artarak, çoğalarak büyümesi dileğiyle geldiğiniz için hepinize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

2 saatten fazla süren toplantıda kadınlar, yerel seçimler, kadınların siyasetteki yeri gibi pek konuda fikir alış verişinde bulundular.

Toplantıda ortaya çıkan görüşlerden bir manifesto hazırlanacağı ve bu kadınların bu manifesto doğrultusunda siyaset konusundan çeşitli eylem ve girişimlerde bulunacakları bildirildi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30