17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM’DA MARAŞ ANMASI
Tarih: 23/12/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM’DA MARAŞ ANMASI
Kahramanmaraş'ta 1978 yılının Aralık ayında yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybedenler, Bodrum’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

Konacık Mahallesindeki Bodrum Alevi Bektaşi ve Kültür Derneğinde gerçekleştirilen anma etkinliği saygı duruşunda bulunulması ve basın açıklamasının okunmasıyla başladı. Basın açıklamasını okuyan derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Dizi, sözlerine şöyle başladı:

“Cennete gideceğim zannıyla elindeki baltayla kundaktaki bebeğin parçalandığı, nice vahşetin adıdır Maraş. Tarihimize açılmış en büyük yaradır Maraş. Kanayan yara. Yaranın adı da Ağıtsız Maraş. Maraş Katliamının üzerinden tam 40 yıl geçti ancak katliamın izleri hala dipdiri. 1978, 19 ile 26 Aralık arasında yaşanan katliamda, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi, resmi olmayan beyanlara göre ise 500’ün üzerine insan yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev, 70 iş yeri tahrip edildi. Katliamın hedefinde ise Aleviler ve devrimciler vardı. Türkiye tarihinin en karanlık katliamlarından biridir Maraş Katliamı. Katliamları sadece kaba vahşetle anlatmak eksik olur. İnsanlığa ve insana ait olan bütün değerlerin katledilmesinin adı katliamdır. O nedenle elbette sayısız vahşetin içinden geçilmiştir. Döndü Ünver’i yedi buçuk aylık, Esma Suna’yı dokuz aylık bebeğiyle birlikte katlettiler. Ali Traş’ı parçalara ayırıp kazana akıttıkları kanında kaynattılar. Tecavüzler, çocuklara el koymalar, ıssız arazide yaşlı dede Mustafa Acınıklı’nın katledilerek cesedinin saklanması, katledilmiş olan iki insanın cesedinin yok edilmesi, katledilmiş insanların mezarlarının kayıp olması gibi sayısız insanlık değerleri yok edildi” dedi.

Maraş katliamıyla birlikte Maraş’ta yaşayan Alevilerin Maraş’ı hızla terk ettilerini ve çoğunun yurtdışına çıkmak zorunda kaldığını ifade eden Dizi, Maraş’ı terk edenlerin mal varlıklarına büyük ölçüde el konulduğunu, arsalarının ve evlerinin gasp edildiğini iddia etti. Dizi Maraş'ta yaşanan acıların hesabının sorulmadığını ifade ederek "Maraş, adaletini vicdanlarımızda aramaya devam ediyor. İnsanlık suçu zaman aşımına uğrayamaz. Maraş davası adaletin sağlanması için yeniden görülmelidir” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından 1978 yılında yaşanan olayları anlatan 10 dakikalık bir belgesel izlendi.

Anma etkinliğine katılanlar arasında olayları birebir yaşayan vatandaşlar da vardı. Vatandaşlar, yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30