17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GÜLTEKİN’DEN ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ TAVSİYELER
Tarih: 22/12/2018
Kaynak: Kent Haber
GÜLTEKİN’DEN ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ TAVSİYELER
Eğitim Danışmanı Sadık Gültekin, TED Bodrum Koleji’nde sınav üzerine bir seminer verdi.

TED Bodrum Koleji Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde Eğitim Danışmanı Sadık Gültekin, sınav kaygısı, motivasyon ve tercihler üzerine konuşmalar yaptı.

Program öncesinde Kent Haber’e konuşan Gültekin, seminerin hayata yönelik bir seminer olacağını ifade ederek şunları dile getirdi:

“Hayatta sadece sınavların adı değişiyor, sınavlarla mücadele değişmiyor. Tüm sınavlar için 2 şey gereklidir. Bunlardan bir tanesi yürektir. Yürekte hissedecekler, isteyecekler. Diğer ise bir işi elinin ucuyla tutmak, dört elle sarılmaktır. Bunu ister üniversite sınavlarına uygulayın, isterseniz işe uygulayın. Kural değişmez. Olanaksızlıklar içerisinde hedeflerine ulaşan öğrenciler. Bunlardan örnekler var. Sınav zor diyorlar ama zor olan şartlar. O zor şartlardaki öğrencilerin buna sınav değil, felaket demesi lazım. Demiyorlar. Tek bir şey diyorlar; ‘Biz çalışacağız, başaracağız.’ Buna inananlar ve çaba harcayanlar amaçlarına ulaşıyorlar. Bunlardan örnekler vereceğiz.”

Üniversite sayısının arttığını ve herkesin diploma alabileceğini ifade eden Sadık Gültekin, şöyle devam etti:

“Herkes diploma alabilir. Üniversite sayısı çok. Önceki yıl 322 bin kontenjan boş kaldı, geçen yıl 122 bin kontenjan boş kaldı. Dolayısıyla herkese diploma var. Herkes büyük ihtimal mezun da oluyor. Ama başka bir şey lazım. Farklı olmak gerekiyor. Geçerli meslek aranıyor fakat ahlaklı onurlu olduktan sonra her meslek geçerli oluyor. Ama bütün mesele meslekte geçerli olmak. Bunu anlatmaya çalışacağız. İstediğimiz şu; evlerine gittikten sonra 1 dakikalık muhasebe. Ne yapıyorum, ne yapmam lazım? Eksik ve yanlış yapılabilir. Ama bu birkaç kez yapılırsa inat olur. O inat kiminle olur, hayatla olur. Ama hayatla inadın sonuçları kötü olur.”

Sadık Gültekin, “Öğrenciler kendilerini motive edecek birini aramasınlar. Kendi kendilerini motive etmeliler. Kendi kendilerini havaya sokmalılar. Biz tecrübelerimizi aktaracağız ama bundan sonrası kendilerine kalacak. Orada da sorgulamayı kendisi yapacak.”

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30