17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
NAR DUGAN KUTLAMASI BUGÜN KUMBAHÇE’DEYDİ
Tarih: 22/12/2018
Kaynak: Kent Haber
NAR DUGAN KUTLAMASI BUGÜN KUMBAHÇE’DEYDİ
Dün Gündoğan Sahilinde başlayan Nar Dugan kutlamaları, bugün Kumbahçe’de devam etti. Güzel havanın da etkisiyle etkinliğe katılım yoğun oldu.

Kumbahçe Muhtarlığı ve Kumbahçe sakinleri tarafından Bodrum Belediyesinin destekleriyle Kumbahçe Meydanı’nda Nar Dugan kutlamaları gerçekleştirdi. Eski Türk inanışlarına göre, ışığın karanlığı yendiği ve yeni yılın ilk günü olarak kutlanan Nar Dugan kutlamaları kapsamında Kumbahçe Meydanı’nda yüzlerce kişi toplandı. Alanda lokma, aşure, keşkek ve mandalina dağıtımı yapıldı, yöresel ve evrensel halk dansları sergilendi. Kimi vatandaşlar ağaçlara çaput bağlanıp dilek tuttu.

Etkinlik hakkında basın mensuplarına bilgiler aktaran Kumbahçe Muhtarı Nil Taşkıran, “Mahallemizde bu sene 4’üncüsünü yapıyoruz. Mahallemizde yaşayan, bu kutlamanın devam etmesini isteyen vatandaşlar ve Arkeolog Ayşe Temiz bu etkinliğin düzenlenmesinde çaba harcadılar. Bize destek oldular. Ücretsiz lokma, aşure, keşkek ve mandalina dağıtımı yaptık. Kendi yöresel oyunlarımızın yanında karşı adadan Sirtaki oyunları oynandı. Bodrum Uğur Koleji öğrencileri de evrensel bir dans sergileyerek sembolik olarak güneşi uğurlayacaklar” dedi.

Kutlama etkinliğine ilginin yoğun olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini de sözlerine ekleyen Taşkıran, “Bizim lokasyon bu etkinliğe çok müsait. Allah bize bu nimeti vermiş, biz de sonuna kadar kullanmayı arzu ediyoruz. Geçen ilkbaharda burada Halikarnas Festivali düzenlemiştik. Bu yıl da bu etkinliklere devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Akşam saatlerine kadar devam eden kutlamalarda renkli görüntüler ortaya çıktı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
CENK ERDiLER
23/12/2018
UTANDIM KIZDIM
Her iki etkinlikte de TÜRK bayrakları yoktu, gündoğandaki tek bayrağıda arabamdan getirip ben astım...

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30