17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ODTÜ'LÜLERDEN SEL BASKINLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA...
Tarih: 14/12/2018
Kaynak: Kent Haber
ODTÜ'LÜLERDEN SEL BASKINLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA...
Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği (BODTÜM) Bodrum’da yaşanan su baskınları konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda sorunun kalıcı olarak çözülmesi konusunda radikal ve bilimsel öneriler ortaya kondu.

Bodrum Mimarlık Kütüphanesinde, Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği (BODTÜM) Yönetim Kurulu adına Başkan Eftal Köklü tarafından yapılan açıklamada, Bodrum’da yaşanan su baskınları konusunda, çözüme yönelik projelerde dernek üyelerinin bilgi ve birikimlerinden her zaman yararlanılabileceğini ifade edildi.

Basın açıklamasına Başkan Eftal Köklü ile birlikte Ahmet Sönmez, Süha Özkan, Ahmet Berk ve BODTÜM Üyeleri katıldılar.

KÖKLÜ ÇÖZÜME YÖNELİK PROJELERİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ

Eftal Köklü son haftalarda yağan sağanak yağmurların arkasından yaşanan su taşkınlarının, meskun alanlarda büyük tahribata neden olduğunu, kamuoyunda üzüntü ve karamsarlık yaratttığını ve ilgili makamlara yönelik yoğun eleştirilere neden olduğunu anımsatarak; “Derneğimiz, eleştiri ve suçlamalarla gündemi işgal etmek yerine, kalıcı çözümlerin bulunması ve uygulanmasına yönelik çalışmalar yapılmasının yararlı olacağı düşüncesindedir. Teknik konularda uzman üyelere sahip olan BODTÜM derneğimiz, kısa vadeli geçici önlemler aranması yerine, su baskını konusunu kökten önleyici her türlü projeyi desteklemeye hazırdır” dedi.

ÇÖZÜM; YAĞMUR SULARINI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR TOPLAMAKTIR

Başkan Köklü Bodrum’da yaşanan sel baskınlarının ilk veya son olmadığını kaydederek açıklamasına şöyle devam etti;

“Köklü önlemler alınmadığı sürece, yağışlı mevsimlerde yeni felaketlerin yaşanacağı şimdiden bilinmeli ve net olarak anlaşılmalıdır. Sorunun çözümü; yağan yağmurun oluşturacağı selleri en kısa yoldan denize ulaştırabilmek değil, suyu mümkün olduğu kadar toplamak ve yararlı işlerde kullanılabilecek şekilde biriktirebilmek olmalıdır. Yüzyıllardan beri su sıkıntısı çeken Bodrum’da, yağmurun getirdiği her damla su değerlidir. Henüz beton ve asfaltla kaplanmamış olan boş alanlarda mevcut bitkisel toprak da mutlaka sahip çıkmamız gereken diğer bir önemli değerimizdir. Yağan yağmurları en kısa yoldan denize akıtmak demek, değerli suyu kaybetmek, yüzeydeki bitkisel toprağı kaybetmek ve bu da yetmez, deniz kıyılarını bitkisel toprak tabakaları ile doldurup kirletmek anlamına gelmektedir. En değerli iki varlığımız olan suyun ve bitkisel toprağın en kısa yoldan denize akıtılmaya çalışılmasının büyük bir yanlış olduğu anlaşıldığında, çamur yığınları halinde denizi kirleten çevre felaketinden de kurtulabiliriz.”

“BODRUM’UN ÇILGIN PROJELERE DEĞİL, AKILCI ÇÖZÜMLERE İHTİYACI VAR!”

“Bodrum’un, yaklaşık elli yıldan beri yoğun yapılaşmalara sahne olduğu bilinen bir gerçektir” diye konuşan Köklü, açıklamasını şu şekilde tamamladı;
“Hatalı planlama ve uygulamalar neticesinde dere yataklarının ve akarsuların denize kavuştuğu noktalardaki azmak noktalarının, motorlu trafiğe açık cadde ve sokaklar haline dönüşmüş olduğu da bilinen bir gerçektir. Bodrum’un kuzeyinde var olan, halen yapılaşmamış tepelerde yapılacak kanalet, sedde ve gölet gibi mühendislik uygulamaları dikkatle etüt edilmeli ve özenle projelendirilmelidir. Bodrum’un çılgın projelere değil, maliyeti karşılanabilir akılcı çözümlere ihtiyacı olduğunu bütün ilgililere hatırlatır, saygılar sunarız.”

DERE YATAKLARINA YAPILAN BİNALAR YIKILMALI!

BODTÜM Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Ahmet Berk ise oldukça dikkat çekici bir öneride bulundu. OASİS önünde meydana gelen sel baskınının sağlam yapılmayan derelerden kaynaklandığını ifade eden Mimar Berk “Dere yataklarına yapılan bütün binalar yıkılmalıdır. İmar Barışı denilen şeyin adı barış değildir. Kim yasal hale getirmek için kanun çıkardıysa, tersini de yapabilecek kanun çıkartabilir. Bu iş afedersiniz diyerek çözülebilecek bir konu değildir” dedi.

Ahmet Berk dere yatakları üzerine yapılan sivil ya da devlete ait binaların yıkılmasının en doğru yöntem olacağını kaydederek “Bunun ilk örneği de eski Bodrum Ticaret Odası, yeni Deniz Ticaret Odası binası ile Bodrum Emniyet Müdürlüğü binasının örnek olarak yıkılır ise, bu çözüme yönelik bir başlangıç olacaktır” dedi.

AHMET ARAS’TAN DİKKAT ÇEKEN SORU

Bodrum Belediye Başkan Aday Adaylarından Ahmet Aras da yine çok tartışılacak ve dikkat çeken bir konuyu dile getirdi. Aras’ın “Son yaşanan sel baskınında mevcut belediye başkanımız koruma kurulları nedeni ile yapılması gerekli bir çok şeyi yapamadığını, ellerinin kollarının bağlı kaldığını söyledi. Bu konuda ne söyleyeceksiniz? Amerikan Hastanesinin altında Mars Mabedi çıktı ama her nasıl olduysa koruma kurulunu aşarak inşaata devam ediyorlar. Alt yapı sorunlarında neden bu koruma kurulu sorunu aşılamıyor?” şeklinde bir soru sordu.

Toplantıya katılan mimarların, Aras'ın sorduğu bu soruya net bir yanıt verememeleri de dikkat çekti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Bodrumlu bir vatandaş
15/12/2018
Okumuş ve mantıklı adamların olaya yorumu süper. Özellikle "BODRUM’UN ÇILGIN PROJELERE DEОiL, AKILCI ÇÖZÜMLERE iHTiYACI VAR!" kısmına tamamen katılıyorum. ޞimdi bu konu seçim vaadi halinede gelir. Bakalım şimdi çılgın projelere :D.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30