17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SANAYİ SİTESİ İLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSU
Tarih: 13/12/2018
Kaynak: Kent Haber
SANAYİ SİTESİ İLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSU
Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Bodrum İlçe Kordinasyon Kurulu, S.S.Bodrum Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı ve CHP’li Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Melengeç ve sanayi ile ilgili ruhsatı iptal etmeyen Bodrum Belediyesi Yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

TMMOB, yaklaşık 1 ay önce yaptığı basın açıklamasında yeni sanayinin yapılacağı Torba Kavşağı’nda yasal terkler yapılamadan usulsüz bir şekilde ruhsat düzenlendiği, Belediye Başkanlığı'na vekalet eden aynı zamanda S.S.Bodrum Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'nin de başkanı olan Mehmet Melengeç'in ruhsatı düzenleyen teknik eleman, kontrol eden, onaylayan hanelerini imzalayarak inşaaat ruhsatı düzenlediği, zeytin ağaçlarının sökülüp çam ağaçlarının kesildiği ifade edilmişti. Açıklamada, Bodrum’daki mevcut sanayi sitesinden sadece 30 işyerinin yeni kooperatife üye olduğu, diğer üyelerin ise dışarıdan yazıldığı, bu durumda mevcut sitedeki 80 işyerinin yapılması tasarlanan yeni sanayi sitesine taşınamayacağı da vurgulanmıştı.

Bugün, TMMOB Bodrum İlçe Kordinasyon Kurulu Sekreteri Şahabettin Doğan adına yapılan suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

“08/06/2018 tarihinde Bodrum Belediye Başkanlınca verilen 2018/500-1,2,3 ve 4 no'lu yapı ruhsatlarında, yetkisini kötüye kullanarak farklı kişilerin sorumluluğundaki yerlere kendi imzasını atarak (3 yerde),kendi başkanı olduğu Yapı Kooperatifine inşaat ruhsatı düzenlemek.

Sn.Mehmet Melengeç, Torba'da yapılmakta olan (kaçak olarak) Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinin kurucusu ve başkanıdır. Aynı zamanda Belediye meclisi üyesi sıfatı ile ; Bodrum Belediye Başkanlığına vekaleten baktığı bir dönemde, kendisinin kurduğu ve yöneticisi olduğu kooperatifin mülkü olan parsellerden birisinde, imar uygulaması süreci tamamlanmadan, kamuya ayrılması gereken park, yol vs.kısımların terkini yapıp, net imarlı parsel üzerinden proje çalışması yapmadan, 08/06/2018 tarihinde, inşaat ruhsatının arka sahifesinde bulunan, ruhsat düzenleyen teknik eleman, bu işlemi kontrol eden eleman ve onayan kısımlarının üçüne de kendi imzasını atarak (yani tek imza ile)ruhsat hazırlatmıştır. Bulunduğu vekil Belediye Başkanlığı makamında yetkileri kötüye, kendi menfaatine kullanan bu şahıstan şikayetçiyiz. Yine aynı şahsın başkanı olduğu Torba Küçük Sanayi Kooperatifinin sahibi olduğu zeytinli tarla, zeytinlik lejantlı diğer parsellerde ve bu arada kamuya ait hazine parselinde , toplam 105 dönümde harfiyat çalışmalarına başlamışlardır. Ciddi bir doğa katliamı devam etmektedir. Yasal hiçbir dayanağı olmayan,onarılması imkansız doğa katliamının yapılmasına neden olan Sn.Mehmet Melengeç ile birlikte, her türlü uyarılarımıza rağmen, yasal olmayan inşaat ruhsatını iptal etmeyen Bodrum Belediye Başkanlığının ilgili tüm yöneticilerinden, hazine parseline tecavüzün durdurulmasında görevin yapmayan ilgili Kamu görevlilerinden de şikayetçiyiz.

Sonuç ve istem; Yukarıda açıkladığım ve re'sen gözetilecek nedenlerle, Mehmet Melengeç, yasal olmayan ruhsat iptal etmeyen Belediye Yetkilileri, zeytinlik ve zeytinli tarla vasfındaki yerler ile hazine arazisinde kaçak inşaatın(harfiyat) yapımına göz yuman Kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmasını ve suç fiiline uyan cezaya çarptırılması için dava açılmasına karar verilmesini talep ve arz ederim.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
nihat
13/12/2018
göz yumanlar
peki bay melengeç i anladık.bu duruma sessiz kalan mevcut başkan , aday olan yardımcısı , siyaseten sorumlu olan ilçe başkanı , aday olan meclis üyesi bunlara ne olacak??

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30