17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SEYMEN’DEN SELE TOKYO USULÜ ÇÖZÜM ÖNERİSİ
Tarih: 12/12/2018
Kaynak: Kent Haber
SEYMEN’DEN SELE TOKYO USULÜ ÇÖZÜM ÖNERİSİ
CHP Bodrum Belediye Başkan Aday Adaylarından Recai Seymen, ilçede hemen her şiddetli yağışta kangren haline gelen su baskınlarını önlemek için önerdiği “Yeraltı Deşarj Kanalları(G-Cans)” projesini anlattı.

İlçedeki her şiddetli yağışta su baskınlarının olduğunu, bunun da Bodrum’a hem maddi hem de imaj anlamında zarar verdiğini ifade eden Seymen, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Her şiddetli yağışta Bodrum’un sokakları dereye dönüyor. Ciddi zarar oluşuyor ve Bodrum’un imajına da zarar veriyor. Sellerle boğuşan bir kent olarak anılıyor. Bunun için yapılması gereken işler var. Biliyorsunuz dereler DSİ’ye aittir. DSİ dere yataklarının başlarına bentler yaparak suyun debisini alması, içindeki taşları toplamak için bentler yapması gerekmektedir. Ama bunu yapsa da dere yataklarını imar yolu haline getirdiğimiz için bu yollardan en az 40-50 cm su akıyor. Evleri ve işyerlerini su basıyor. Çok büyük maddi hasarlar veriyor.”

SUYU DENİZE EN KISA MESAFEDEN GÖNDERMEMİZ LAZIM

Bodrum için önerdiği “Yeraltı Deşarj Kanalları (G-Cans” hakkında bilgiler veren Recai Seymen, “Bodrum’un topografik yapısına bakarsak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin altı ve üstü diye iki şekilde ele almamız lazım. Caddenin üzeri eğimli bir arazi, altı ise düz bir arazi. Selde büyük hasarlar caddenin altında oluyor. Suyu mümkün olduğunca bu caddenin altına göndermemiz lazım. Bunun için de benim önerim, Tokyo’da yapılan Genk dediğimiz bir proje var. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne paralel bir kanal döşeyerek, silolar yaparak suyu burada toplayıp denize en kısa mesafeden göndermemiz lazım. Motorla, cebri olarak göndermemiz lazım” dedi.

Bodrum'da İmar yollarının dere yatağı olduğunu hatırlatan Seymen, “İmar yollarını bozamıyoruz. DSİ o yolların dere olarak yapılmasını istiyor. Bunu yapmaya da imkan yok. Oradaki vatandaşların, itfaiye, cankurtaran, hizmet ihtiyacı anlamında imar yollarını şu anda terk edemeyiz. Bunun için de en uygun görünen suyu alt bölgeye göndermeyecek bir proje. Bu da Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne döşeyeceğimiz borularla denize suyu en kısa mesafeden akıtmak” dedi.

KAYNAK BULUNUR

CHP Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Recai Seymen, “Bu proje için kaynak nasıl bulunur?” sorusuna ise şu yanıt verdi:

“Ben belediye başkanı olduğum takdirde ilk 100 gün içerisinde bir çalıştay yapılacak. Taşkın sularla ilgili bir çalıştay yapılacak. DSİ, Büyükşehir Belediyemiz, Bodrum Belediyemiz ve üniversitelerimizle bunun bir projesini ortaya çıkaracağız, tartışacağız. Bir proje üretildiği takdirde kaynak bulunur. Avrupa Birliği Fonları ve Dünya Bankası’nın altyapı ile ilgili fonları var. Bu projeyi onlara sunarak bu fonları alabiliriz, kaynağı da buradan temin edebiliriz. Belediye bütçelerimiz bunu yapmaya yeterli olmaz ama bu kaynağı bulabileceğimize inanıyorum” dedi.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ahmet munip
12/12/2018
salla bakalim
dere yataklarina ev yap, suyun toprakla bulusmasini engelle, kanalizayason kanal bakimini salla, sonra japon modeli. japonya söz konusu sistemi 13 yilda insa edebildi. siz daha proje hazirlayaksiniz da, fon alacaksiniz da ihaleye cikacaksiniz da da da da. bu projeye para ayiracagina dere yataklarina yapilan evleri yikip bu evlerde yasayan insanlara baska bir konut vermek daha kisa sürmez mi. sayenizde dag tepe ev oldu zaten.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30