17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
CEM VAKFI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ
Tarih: 10/12/2018
Kaynak: Kent Haber
CEM VAKFI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ
Cem Vakfı Bodrum Şubesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin yıl dönümünde yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Cem Vakfı Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çuhadaroğlu imzasıyla yapılan basın açıklamasında Alevilerin talepleri dile getirildi. Açıklamanın devamında ise geçtiğimiz hafta yapılan belediye meclis toplantısında Bağımsız Meclis Üyeleri tarafından mecliste görüşülmek üzere verilen ve CHP’li üyelerin ret oylarıyla gündeme alınmayan, Bodrum Cem Vakfı’na ait Cem Evi’nde çalışacak din görevlisi "Dede" maaşının Bodrum Belediyesi tarafından karşılanmasının görüşülmesi önergesine de değinilerek “CHP Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin ret oyları Bodrum'da yaşayan Alevileri böyle bir günde son derece üzmüştür” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bodrumda yaşayan Aleviler olarak, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin yıldönümünde ülkemizde yaşadığımız hak ihlalleri konusunda geçmiş zamanda olduğu gibi, yakın zamanda da gerçekleşen bazı hususları sizlerle paylaşmak, ortak değerler bütünü olan sevgi, saygı, hoşgörü, barış, kardeşlik ve dostluk içinde yaşama arzumuzu bir kez daha dile getirmek istedik. Asırlardır ezildik, hor görüldük, sürgün yedik, yandık ve yaşama hakkımıza bile son verildi ama biz sevgiden, hoşgörüden ve barıştan asla vazgeçmedik. İncindik ama incitmedik! Uğradığımız bunca haksızlıklara ve kanayan yaralarımıza, temelinde Hazreti Peygamberimizin ve Hz. İmam Ali’nin sözleri olan "İnsan Hakları Evrensel Bildirisi" gereği günümüzde temel hak ve özgürlükler konusunda Cem Vakfı’nın Alevi toplumunun talepleri doğrultusunda kazandığı AHİM kararları merhem olacak.

Yaşadığımız dünyada milyarlarca insana adalet dağıtan AHİM, Alevi İslam İnancının yerine getirilmesi ile ilgili hizmetlerin kamu hizmeti olarak sunulması, Alevilerin ibadet yeri olan Cem evlerine ibadethane statüsünün verilmesi, Alevi İnanç önderlerinin kamu görevlisi olarak istihdam edilmesi, Alevi yurttaşların İslam İnançlarını gelecek kuşaklara aktarabilmeleri için (Dede-Baba) inanç önderi yetiştirmek üzere okullar açılması ve diğer inanç hizmetlerinin yerine getirilmesi için (Elektrik – Doğalgaz- Su) genel bütçeden her yıl pay ayrılmasına karar verilmiştir."

Bodrum Cem Evi’nin yapım süreçlerinden de bahsedilen açıklamada, geçtiğimiz hafta yapılan meclis toplantısında yaşanan olaya da değinilerek şu sözlere yer verildi:

“Bodrum’da yaşayan Aleviler adına ben Kocacık’ta Cem Evi talebim sonrasında dönemin belediye başkanı Sayın Mehmet Tosun tarafından gerçek anlamda Alevi İslam İnancını temsil eden Cem Vakfı’na arsa tahsisi yapılmış, başta Sayın Recai Ersan olmak üzere halkın imece usulü ile Bodrum Alevileri bugünkü Bodrum Cem Evi’ne kavuşmuştur. Yaklaşık olarak iki yıldır başta Alevi Toplumu olmak üzere kamu hizmeti veren Bodrum Cem Evi açıldığı günden bugüne mevcut Bodrum Belediye’sinden ihtiyaçları ölçüsünde taleplerimiz olmuştur.

28. 11.2018 tarihinde yazılı olarak AHİM kararları doğrultusunda taleplerimiz Bodrum Belediyesi'nin 2018 yılı Aralık Ayı Olağan Meclisinde aşağıdaki maddeler onaya sunulmuş;

Cem Evi’nin bakım ve onarımının yapılması,(Cem Evi, yağmur yağdığında gerek çatıdan gerekse binanın arka kısmından su almaktadır)

Cem Evi’nin Elektrik ve giderinin Belediye tarafından karşılanması,

Cem Evi’nin güvenliği için bir adet güvenlik görevlisinin belediye tarafından istihdam edilmesi,

Cem Evi’nde kamu hizmeti veren Dede maaşının belediye tarafından karşılanması,

Cem Evi temizliği için bir adet temiz görevlisinin belediye tarafından istihdam edilmesi. (Bu iki hafta bir gün mezarlıklar müdürlüğünden gelen temizlik görevlilerinin temizlik yapılacağına karar verilmiştir.)

Bağımsız Meclis Üyelerinin Evet oylarına karşın, CHP Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve CHP’li üyelerin tamamının Hayır oylarıyla kabul edilmemiştir.

Oylarını Alevilerden alan CHP’lilerin keyfi davranışları İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin de bahsettiği ve AHİM’de onayladığı kararları görmezden gelmeleri bir insanlık suçudur. CHP Belediye Başkanı ve Meclis üyelerinin ret oyları Bodrum'da yaşayan Alevileri böyle bir günde son derece üzmüştür.

Haklı ve paylaşımcı, sevgi ile bir birimize yaklaşmayı, kardeşliği ve dostluğu bu ülkenin insanlarına çok görenlere karşı herkesin kendi gücü oranında vermesi gereken mücadelenin olduğunu olması gereken birlik ve dayanışma söz konusudur. Bodrum'da yaşayan Aleviler olarak biliyoruz ki, Hakkaniyet içinde haklı bir yaşamı dünya insanına sunmayı sevgiyi ve barışı sağlamak yine bizlere düştü. Alevi İslam bilinci milyonluk insanlık tarihinde insanlığın kazandığı değerlerin özümsemesidir. Ağırlığı tonlarca olan sorumluluklarla karşı karşıyayız bu sorumluluk bilinci ile bu davayı bir kez daha sahipleniyoruz.”


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
fahrettin batur
10/12/2018
asd
o kadar alevi dede maasi ve faturalari ödeyemiyorsa zaten kapatin dükkani gidin. ha ille hukuki statü pesindeyseniz diyanetin kapisina dayanacaksiniz. camilerin yararlandigi haklardan biz de isteriz diye.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30