17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TRAVEL TURKEY FUARI BAŞLADI...
Tarih: 07/12/2018
Kaynak: DHA
TRAVEL TURKEY FUARI BAŞLADI...
İzmir'de, bu yıl 12'ncisi düzenlenecek 'Travel Turkey İzmir' Fuar ve Kongresi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla açıldı. Bakan Ersoy, turizmle ilgili yapılacak çalışmaları anlattı. Ersoy, sektör temsilcilerini oteldeki doluluğu değil; geliri sorgulamaları konusunda uyararak, "Patronların yüzde 95'i, otellerine geldiklerine genel müdürlerine doluluğu soruyor. En büyük hatayı burada yapıyoruz. Yarından itibaren genel müdüre soracağınız soru, otelin doluluğu değil; 'Gecelik kişi başı gelirimiz ne oldu?' olmalı. Bunu artırmazsak turizmdeki kaliteden taviz vermeye devam ederiz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un katılımıyla bu yıl 12'ncisi düzenlenen 'Travel Turkey İzmir' Fuar ve Kongresi, açıldı. 38 ülke ve 48 ilden gelen bin 200'ü aşkın katılımcıyla dev organizasyona ev sahipliği yapılan fuarda, önemli konuklar da ağırlandı. Bakan Ersoy, 2016 yılında birtakım olumsuzluklar yaşandığını, 2017'de turizmde düzelmelerin olduğunu ve bunun 2018'de de devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin 40 milyonluk turist hedefinin olduğunu vurgulayan Ersoy, bu hedefi yakalayacaklarına inandıklarını söyledi.

'KENDİMİZİ BAŞKASININ KÜFESİNDE TAŞITMA ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇMELİYİZ'

Sektör temsilcilerini oteldeki doluluğu değil; geliri sorgulamaları konusunda uyaran Bakan Ersoy, şunları söyledi: 

"Patronların yüzde 95'i, otellerine geldiklerine genel müdürlerine doluluğu soruyor. En büyük hatayı burada yapıyoruz. Yarından itibaren genel müdüre soracağınız soru, otelin doluluğu değil; 'Gecelik kişi başı gelirimiz ne oldu?' olmalı. Bunu artırmazsak turizmdeki kaliteden taviz vermeye devam ederiz. Bunun için en önemli şey tanıtım. Bununla ilgili yeni adımlar atıyoruz. Kısa sürede Turizm Geliştirme Fonu çalışmalarımız var. Biz tanıtıma ayrılan bütçeyi yüzde 4-5'ler olarak beklerken, yüzde 1 bile tanıtım yapmadan turizmde bir yerlere gelmeye çalışıyorsanız başka dünyada yaşıyorsunuz. Öyle bir dünya da yok. Bunu kabul edelim. Kendimizi başkasının küfesinde taşıtma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Herkes elini taşına koymalı. Yarından tezi yok otellerin genel müdürlerine 'Kişi başı gecelik gelir ne?' diyeceksiniz sonra doluluğu soracaksınız, en son da maliyetleri soracaksınız. Nicelikten çok nitelikli turiste odaklanacağız. Önceliğiniz geliri artırmak olmalı. Eğer maliyet olarak turizm yaparsanız sonuç alamazsınız. Fiyat artırmak kolay iş değil. Önce vereceksiniz sonra alacaksınız. Karşılıksız fiyat artışına girmek mümkün değil. Benim Türkiye turizm açısından inancım sonsuz."

'ÜST LİGE ÇIKMA ZAMANI'

Yıl sonu 40 milyon turist hedefini yakalayacaklarını kaydeden Bakan Ersoy, "Yurt dışından gelen Türkleri de katarsak 46 milyon üzeri turisti Türkiye'de ağırlamış olacağız. Sayı olarak Türkiye istenilen yerlere gelmiş durumda. Önceliğimiz sayıdan çok niteliği artırmak olacak. Nitelikli turisti hedefliyoruz. Şimdi özgüvenli olma zamanı. Şimdi Türkiye olarak bir üst lige çıkma zamanı. Türkiye olarak buna hazırız. Ama maalesef hala küçük bir kesim devlet teşvikleri ile devlet katkısı ile devam edecek, 'Küçük olsun, benim olsun; Türkiye ne olursa olsun' düşüncesiyle hareket etmek istiyor. Bu devir Türkiye'de kapandı. Bundan sonra küçük hesapların pelinde değil, büyük hesapların peşinde hedeflerimizi büyük koyacağız. Buna ulaşmak için gerekli altyapıya hazırız" dedi. 

'THY HER YIL FİLOSUNA 50 UÇAK KATACAK'

Bakan Ersoy, Türk Hava Yolları'nın (THY) yeni havalimanıyla birlikte gelecek yıllarda her sene filosuna 50 uçak katacağını, siparişlerinin ise verildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Avrupa ile kıyasladığımızda oranın ekonomisi, turizm potansiyeli en büyük ülkesi 7 yıldır İstanbul Havalimanı ile kıyaslanmayacak kadar küçük havalimanının açılışını geciktiriyor. Biz 3,5 yıllık gibi kısa sürede en büyük havalimanını hizmete almayı başardık. Turizm açısından en önemli araçlardan biri olan ulaşımla ilgili elimizde THY gibi silah var. THY, yeni havalimanıyla birlikte önümüzdeki yıllarda her yıl filosuna 50 uçak katacak, siparişler verildi. Dünyanın en çok noktasına uçan THY, birkaç yıl içinde yeni uçaklarla Avrupa'nın bir numaralı hava yolu şirketi olacak. Hedefimiz, sadece Avrupa'nın değil dünyanın sayılı hava yolları arasına girmek. Bizim için hayati önemi olan altyapı, ulaşım sorunları çözüldükten sonra turizmin diğer paydaşları olarak kendimizde gerekli özgüveni bulup, hızlı yola almamız gerekiyor. Önümüzdeki yıldan itibaren değişiklikler yapmak, yeni adımlar atmak zorundayız. Kararlı şekilde ilerliyoruz."

Bakan Ersoy, sözlerinin sonunda, "Uçağa binmek isteyenler, binecek; kalmak isteyenler, arkada el sallayacak. Biz turizmde ilk 10 ülke arasında yerimizi alacağız" dedi.

2 GÜNLÜK FUARDA NELER VAR?

'Travel Turkey İzmir' ile binden fazla katılımcı ve 38 ülkenin turizm profesyoneli, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir'de buluştu. 8 Aralık'a kadar açık kalacak fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenleniyor. Fuarda; seyahat acenteleri, tur operatörleri, iş ve kongre turizmi firmaları, bakanlıklar, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri, yat ve kruvaziyer turizmi/marina, uluslararası turizm otoriteleri ve borsaları, kafe ve restoranlar, aktif ve macera turizmi, belediyeler, bankacılık ve sigorta firmaları, kültür turizmi, valilikler, il kültür turizm müdürlükleri, dalış okulları, spor turizmi, kalkınma ajansları, havayolları, turizm teknolojisi, turizm birlik ve dernekleri, kafe, bar, otel ekipman firmaları, turizm taşımacılığı, turizm medyası, eğitim turizmi, bilgi ve enformasyon teknolojileri, medikal kuruluşlar ve sağlık kuruluşları yer alıyor.

SEKTÖR HOTELRUNNER THEATER'DA BULUŞACAK

Turizm sektörünün dijital dönüşümüne öncülük eden, dijital satış ağı ve kanal yönetim platformu HotelRunner'ın, son 3 yıldır önemli fuar ve organizasyonlar bünyesinde düzenlediği, konusunda uzman, yöneticilerin konuşmacı olarak katıldığı HotelRunner Theater etkinliği; İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla Travel Turkey İzmir'de turizm sektöründeki yeniliklerin nabzını tutacak. 'ttitech Stage by HotelRunner Theater' adıyla Travel Turkey İzmir'de ttitech Seyahat Teknolojileri Özel Bölümü içerisinde kurulacak dev sahnede, 2018 pazar sonuçları, 2019 turizm trendleri ve en son teknolojik gelişmelerin yanı sıra 'Dijital dönüşüm ve pazarlama', 'Online seyahat acenteleri ve farklı pazarlara açılmak', 'Meta-arama platformları ve direkt satış kanalları', 'Havayollarında dijitalleşme', 'Akıllı şehirler', 'Sağlık turizmi', 'İçerik, sosyal medya ve itibar yönetimi', 'Otel, acente ve kanal yönetimi', 'Entegre ön büro ve çağrı merkezi uygulamaları', 'Online ödeme sistemleri', 'Turizmde yapay zeka, 3D ve hologram teknolojileri' ve 'Gelir yönetimi ile karlılığı artırmak' gibi konular ele alınacak.

'THY İLE BUSINESS CLASS TARİFELİ SEFERLERİ 2019'DA BAŞLAYACAK'

İzmir'de 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir havalimanlarında, Türk Hava Yolları (THY) ile business class tarifeli seferlerin 2019 yılının nisan ayında başlayacağını, ilk etapta 67 haftalık uçuş planlandığını söyledi. Bakan Ersoy, "THY ile görüşmeye devam ediyoruz. İnşallah bu sayı 80'i geçecek. Her yıl bunu yüzde 100 artırarak kapasitenin yüzde 10'luk kısmını 5 yıl içerisinde THY gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tarifeli ve business class seferler gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Bakan Ersoy, turizm alanında eğitim konusunda da adımlar atıldığını, 11 turizm meslek lisesinin gelecek yıl itibariyle kolej statüsüne getirileceğini ve burada üç dilde mecburi eğitim verileceğini söyledi. Berlin'de de tanıtım ihalesi yapılacağını aktaran Bakan Ersoy, bununla birlikte Türkiye tanıtım stratejisini de netleştireceklerini açıkladı.

'ÖNEMLİ OLAN TURİZMİN ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRMEK'

Turisti hedef alan bir kampanya düşündüklerini söyleyen Ersoy, turizmi 12 aya yaymayı hedeflediklerini, bununla ilgili ihaleler gerçekleştirdiklerini, yan özellikleri olan alanları ihalelerle Türkiye geneline yaymaya başlayacaklarını söyledi. Türkiye Turizm Geliştirme Fonu'na dair de bilgi veren Bakan Ersoy, önemli olanın  turizmin şeklini değiştirmekten geçtiğini kaydetti. Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

"Fon ile ilgili hedefimiz, yılbaşından sonra bunu yasalaştırmak ve özel sektörün Türkiye tanıtımında, Türkiye'nin turizmle ilgili politikalarında fikir sahibi olmasını sağlamak. Türkiye, çok eski zamanlardan beri sezona hazır. Önemli olan turizmin şeklini değiştirmek. Farklılaşmaya gidiyoruz. Amacımız sezonu uzatmak, maliyet ağırlık değil, gelir ağırlıklı konsepte yönelmek. Bunu yaparsak uzun vadeli turizm politikası ile gelirde ilk 10 turizm ülkesi arasında yer almak ilk hedefimiz" dedi.

BODRUM STANDI İLGİ GÖRÜYOR

Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi’nde kurulan Bodrum standı ilk günden yoğun ilgi gördü. Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Bodrum Ticaret Odası’nın (BODTO) organizasyonuyla hazırlanan stantta misafirleri Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan ağırladı.

Fuar alanındaki Bodrum standının açılışına; Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan ve BODTO yetkilileri, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, eski Bodrum Kaymakamı Cumhur Güven Taşbaşı, TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya, TUROFED Başkanı Osman Ayık, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti Bodrum ilçe temsilcileri katıldı.

Bodrum ve Muğla turizmi ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon, "Ben inanıyorum ki bir gün bize de nasip olursa eğer Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Muğla’nın her tarafına turizm gelecek ve özellikle sahildeki turisti Muğla’nın üst yörelerine çekeceğiz. O insanları turistlerle buluşturup yerel üretim yaptıkları domatesini, zeytinini, patlıcanını, reçelini, üzüm sirkesini, zeytinini şarabını tattırıp onlara ekonomik kazanç sağlanmasını teşvik edeceğiz” dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Muhsin Saner
07/12/2018
Bunu kim demişti
''DEVLETiN RADiKAL BiR DESTEK YAPMASI LAZIM'' Devletin turizm sektörüne yaptığı detaylı destekten ziyade radikal bir destek yapması gerektiğini ifade eden Mehmet Ersoy, ''2008'de bu yapılmıştı. 2008 yılında konaklama sektöründe KDV'ler yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmişti. ޞimdi de bir süreliğine bu oranların yüzde 4'e indirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Yani birçok farklı şey yapmaktansa net bir şey yapıp KDV'yi yüzde 4'e çekmenin yararlı olacağını düşünüyorum. En son Maliye Bakanı'nın mesajlarını dinledim. Vergisel düzenlemeler yapılacak derken turizm sektörünü de saydı. Nasıl bir düzenleme yapılacağını hep birlikte göreceğiz.'' şeklinde konuştu.
Doğan Gündüz
07/12/2018
ޞaşırtıcı
https://www.turizmguncel.com/haber/mehmet-ersoy-hesap-makinesiyle-otel-yapanlar-tesvik-edilmemeli-h29770.html

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30