17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
FELAKET GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞ!
Tarih: 06/12/2018
Kaynak: Kent Haber
FELAKET GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞ!
Bodrum’da geçtiğimiz hafta yaşanan şiddetli yağışta taşkına neden olan Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Alyan Deresinde temizleme çalışmaları sürerken, dere yatağından bugüne kadar 100’lerce kamyon taş toprak çıktı. Yağışta yıkılarak dere yatağının dolmasına sebep olan dere kenarındaki istinat duvarının ise 2015 yılındaki selde hasar aldığı ancak bugüne kadar onarılmadığı iddia edildi.

Geçen hafta perşembe günü yaşanan şiddetli yağışta selin en çok vurduğu yerlerden biri Gümbet Kavşağı ve Oasis AVM civarıydı. Bölgeden geçen dere, Piri Reis Çocuk Parkının yanındaki istinat duvarının yıkılmasının da etkisiyle gelen taş ve toprakla tıkandı. Yatağı kimi yerlerde 2 metreye kadar yükselen derede geçtiğimiz haftadan bu yana Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri yoğun bir temizlik çalışması sürdürüyor.

Temizlik çalışmaları esnasında Oasis Nurol Kültür Merkezinin karşısındaki köprünün altına iş makineleri giremedi. Temizlik çalışmaları, köprüler yıkılarak sürdürülebiliyor. Dere yatağından çıkarılıp bölgeye yığılan 100’lerce kamyon toprak, derenin ne kadar tıkalı olduğunu gözler önüne seriyor.

Bazı kısımlarda dere yatağından paralel ve dikey olarak geçen borular ve kabloların da taşkınlara etkisi olduğunu ifade ediliyor.

DERE KENARINDAKİ DUVAR ONARILMADI!

Öte yandan son selde yıkılan istinat duvarın ise 2015 yılında yaşanan selde hasar aldığı ve bugüne kadar onarılmadığı iddia edildi. 2015 yılında hasar alan duvara müdahale edilmediğinden geçen hafta yaşanan selde istinat duvarı yıkıldı. Duvardan kopan taş ve toprak, dere yatağının dolmasına neden olarak taşkına sebebiyet verdi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30