17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BAĞIMSIZ ÜYELERDEN ANTİDEMOKRATİK MECLİS TEPKİSİ!
Tarih: 05/12/2018
Kaynak: Kent Haber
BAĞIMSIZ ÜYELERDEN ANTİDEMOKRATİK MECLİS TEPKİSİ!
Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis Üyeleri, Herodot Kültür Merkezi’ndeki olaylı meclis toplantısının ardından bir açıklama yaptı.

Bodrum Belediyesi'nin 2018 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında 3 gündem maddesi önergeleri kabul edilmeyen Bağımsız Meclis Üyeleri, CHP’lileri protesto ederek toplantıyı terk etti. Toplantıyı terk eden meclis üyeleri bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında ilk sözü alan Bağımsız Meclis Üyesi Mustafa Paşalı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği gün dolayısıyla, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un kadın meclis üyelerine çiçek takdim etmesiyle başlayan meclis toplantısında önemli bir usul hatasının yapıldığına dikkat çekerek “Fakat meclis üyesi 5 kadından birinin sunmuş olduğu 3 önergeyi kabul etmeden meclise geçtiler. Bir yandan çiçek verip, diğer yandan önergenin kabul edilmemesi kabul edilebilecek gibi değil. Bir de usul hatası yapıldı. 3 önerge tek seferde oylandı. Biz de meclisi terk etmek zorunda kaldık”

Daha sonra söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Avukat Şakir Açıkgöz, “Arkadaşlar terk etti, ben kaldım. Kalmamın sebebini söyleyeyim; Gündoğan ve Vergi Dairesinin yapılması ile ilgili gündem maddeleri vardı. 10 yıl sonra bizim çocuklarımızın denizi, sahili, gidecek plajı muhtemelen kalmayacak. Bunu öncelikle belirtmek istiyorum. İkinci konu ile ilgili bizim vergi dairesinin yeri ile ilgili bir şerhimiz vardı. Herkesin bildiği üzere mülkiyeti Bodrum belediyesine ait olan, resmi kurum olarak kullanmasına ilişkin olarak hazırlanan bir imar planı vardı. Bununla ilgili daha önce meclis kararı almıştı. Biz bu meclis kararına o zaman ret oyu verdik, dava açtık. Muğla 2. İdare Mahkemesi alınan meclis kararını hukuki uyarlılık olmadığından dolayı iptal etti. Çünkü bölgede yoğunluk artırılarak emsal bire çıkmıştı. Yani konut alanları içerisinde Vergi Dairesi yoğunluğu komşu parselleri 0,20 iken burayı 1’e çıkartmışlardı. Dava açtık yoğunluktan dolayı. Belediye Başkanlığı mahkeme kararını istinafa taşıdı. Yoğunluğu biraz düşürerek ama emsallerine göre komşu parsellere göre yine arttırarak tekrardan bunu gündeme getirdiler. Bugün de meclisten geçti. Bununla ilgili tabi sayın başkan söz hakkı vermediği için meclis’i terk etmek zorunda kaldık.

Diğer sorularımız vardı. Meclis gündeminde okunmadı bile. Bunları da kısaca paylaşmak istiyorum. Sorunun birisi şuydu; daha önce Bodrum belediyesine ait olan yine 11’e yakın kafe, kira bedeli belirlenmeksizin Gıda Anonim Şirketi’ne tahsis edilmiştir. Biz bununla ilgili de idare mahkemesine dava açtık. İdare Mahkemesi taşınmazın ihalesiz şekilde tahsisinde kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle, tahsislerin kanuna uygun olmadığından davamızı kabul etti. Şu anda GIDA A.Ş., yasaya aykırı şekilde bu yerleri işletmektedir. Bu durumun devam edip etmeyeceğini soracaktık. Bununla ilgili sorumuz dahi okunmadı.

YASAYA AYKIRI OLARAK HEREDOT KÜLTÜR MERKEZİ’NDE TOPLANMAKTAYIZ!

Diğer soru ise şu anda Herodot Kültür Merkezi herkesin bildiği gibi pazar yeri olarak yapılmıştır. Bu yeni imar planında öngörülen amaç dışında mecliste Herodot Kültür Merkezi olarak tahsisinin değiştirilmesi olarak karar alınmıştı. Biz bu kararın da yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile dava açtık. Bu davayı da kazandık. İdare Mahkemesi buranın pazar yeri olarak değil de, kullanım amacının değiştirilmesinde yine hukuki uyarlılık bulunmadığı gerekçesi ile meclis kararını iptal etti. Yani şu anda Heredot kültür Merkezi’nde yasaya aykırı olarak toplanmaktayız. Bir de burası bu şekilde devam edecek mi, etmeyecek mi? bunun konuşulmasını, görüşülmesini sormuştuk. Bu sorumuz da okunmadı.

TAZMİNATLAR NASIL ÖDENECEK

Diğer bir husus da yine GIDA A.Ş’nin personelini ilgilendiren bir konuydu. Sayıştay, borca batık olduğunu ve İflasının istenmesi gerektiği yönünde bir tespit bildirmişti. Zaten iflas etmeden kurtulması çok zor. Bunu da bir konuşalım Meclis’te tartışalım dedik. Eğer İflası istenecekse GIDA A.Ş. de yüzlerce insan çalışmakta. Hiçbir parası pulu olmayan borca batık olan bu şirket, bu insanları başta kıdem olmak üzere tazminatlarını nasıl ödeyecek? diye bir soru sormuştuk. Bu sorumuz da okunmadı. Bunların takdirini Bodrumlu hemşerilerimize bırakıyoruz” dedi.

Meclis toplantısında verdikleri ve gündeme alınmayan Cem Evi Dedesinin maaşının Bodrum Belediyesi tarafından ödenmesi ile ilgili önerge hakkında da konuşan Açıkgöz sözlerine şöyle devam etti;

“Bu önerge bizim kendi başımıza almış veya vermiş olduğumuz bir önerge değil. Öncelikle başkan, biz çıktıktan sonra bizim yokluğumuzda bunlar 'siyasi popülist açıklamalar' demiş. Bunlar kesinlikle siyasi popülist açıklamalar değildir. Daha önce de zaten burada bulunan Alevi kardeşlerimiz, Alevi derneği geçen yıl belediye başkanından bir talepte bulunmuşlar. Yer tahsisi ile ilgili bir yıldan fazladır o talep gündeme gelmiyordu. Geçen ay geldi ve biz bunu zaten kabul ettik. Yer tahsisi ile ilgili orada sözlü olarak da söylemiştik. Dede maaşının verilmesini dile getirdik. Başkan tamam dedi ama bu gündeme alınıp gündemden geçmedi. Yani meclisten geçmedi, yasalaşmadı. Bunlar sözde kaldığı için, daha önce 2014 yılında encümenden de böyle bir karar geçmiş. Temizlik, güvenlik veya maaşların ödenmesi konusunda bir encümen kararı da var. Cem Vakfı belediyeye, büyükşehire yazılı başvuru yapmış ama bununla ilgili hiç bir dönüş olmamış. Hiç kimse yardım etmiyor, lafta kalıyor. Biz de meclise tamamen Cem Vakfı başkan ve yönetiminin talebi ile bunu gündeme getirdik. Öneri olarak sunduk. Bu bir öneridir kabul olsun olmasın, tartışılsın. Biz bir öneri sunuyoruz, gündeme alınmıyor. 4 yıldır 100’den fazla öneri sunduk, bir tanesi bile kabul olmadı” dedi.

ANTİDEMOKRATİK MECLİS VURGUSU!

Sel felaketi ile ilgili de konuşan Açıkgöz, bağımsız meclis üyeleri olarak 4 yıldır meclise sundukları 100'den fazla önergenin hiçbirinin meclis gündemine dahi alınmadığını ve Bodrum Belediye Meclisinde demoktarik bir yaklaşım sorunu olduğunu vurgulayarak “Sel ile ilgili de Başkan seçime yaklaştığımız için gündeme getirdiğimizi söylüyor. Sel zaten bir hafta önce oldu. Ne zaman açıklayacağız. Bundan 4 yıl önce de dereler ıslah edilsin, ıslah havzaları yapılsın, tersip bentleri yapılsın, altyapı eksik bunlarla ilgili çalışmalar ve araştırmalar yapılsın dedik. Yapıldı mı? Yapılmadı. Şehri sel vurmuş, bunun nedenleri ve çözümleri araştırılsın diye bir madde ekledik. Biz mecliste konuşalım diyoruz. Burası demokrasi meclisi ise sorunları konuşulacak. Bunun için var bu meclis, ama gündeme dahi alınmıyor” dedi.

Daha sonra söz alan bir diğer bağımsız meclis üyesi Süleyman Mazı da, mecliste antidemokratik bir tutumla karşılaştıklarını ifade ederek “Sel konusu çok önemliydi. Topu taca atarak bu mesele çözülmez. Bu yönde yapılacak her türlü olumlu adımlarda muhalefet söz konusu olmaz. Hepimiz birlikte hareket ederiz. Bu anlamda beş yıldır biz bu meclisin içerisindeyiz. Demokratik bir yapının içerisinde, bugünkü yaşadığımız şeyler bizi çok üzdü. Biz orayı terk etmek istemezdik ama yok sayılmak, bir iradenin yok sayılması hangi demokrasi ve demokratlık ile izah edilecek? Bunu da ben Bodrum kamuoyunun takdirine bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30