17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ÜRETİCİLERE YÜZDE 50 HİBELİ FİDAN
Tarih: 05/12/2018
Kaynak: Kent Haber
ÜRETİCİLERE YÜZDE 50 HİBELİ FİDAN
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Ziraat Odası işbirliği ile yüzde 50 hibeli fidanlar Bodrum’da üreticilere teslim edildi.

Sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında yüzde 50 hibeli meyve fidanlar, Haziran ayında toprak analizi yaptırıp talepte bulunan vatandaşlara dağıtılıyor. Meyve yetiştiriciliğinin yaygınlaşması ve çitçilerin ek gelir olanaklarının iyileştirilmesi için Muğla genelinde yüzde 50 hibeli zeytin, ceviz, kestane ve incir fidanı vatandaşlara teslim ediliyor.

Bodrum’un Bitez, Gürece, Yalıkavak, Kızılağaç, Güvercinlik, Çamlık, Çömlekçi Mahallerinde 600 fidan üreticilere verildi.

Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Muğla Büyükşehir Belediyemizin yüzde 50 hibeli fidan desteği var. Biz Büyükşehirle iyi tarım uygulamaları, Akdeniz sineği ile mücadele gibi konularda müşterek çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığından Ziraat Mühendisi Turgut Karagöz ise konuyla ilgili olarak, “Biz bütün ilçelerimizde ziraat odalarımızla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Ziraat odaları vasıtasıyla fidan talepleri oldu. Bu talepler doğrultusunda da bölgeye uygun fidan çeşitlerini belirledik. Bu fidanlar çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Delice üzerine aşılı memecik zeytini fidanı getiriyoruz. Neden derseniz, memecik zeytinine bakıldığında gerek polifenol seviyesi gerekse sağlık açısından faydaları değerlendirildiğinde bizim bu bölgeye en uygun çeşit memeciktir. Biz bu zeytinlerin delice üzerine aşılı olmasına riayet ediyoruz ki gelecek nesillere uzun vadede hizmet edebilsin” dedi.

Bodrum’a 600 zeytin, ceviz, kestane ve incir fidanıyla geldiklerinin bilgisini veren Karagöz, “Talepler doğrultusunda daha fazla fidan getireceğiz. Bu çalışmamız yüzde 50 hibe destekli oluyor. Örneğin 20 TL’ye aldığımız fidanın 10 TL’si Büyükşehir’in kasasından, 10 TL’si üreticinin kasasında çıkıyor. Bu şekilde bir sistem üzerine yoğunlaştık. Bizim insanımız elini biraz taşın altına koyduğu zaman o fidanın değerini biliyor, daha güzel bakıyor. Bu yıl Muğla genelinde 31 bin 705 fidan dağıtımı yapılacak. Önümüzdeki yıl da aynı çalışmalar devam edecek” diye konuştu.

Bodrum Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Ayşe Kaya da, “Üreticilerimizin talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyemizle birlikte fidan dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile bir çok konuda ortak çalışmamız var. Talepler olursa bu projeye devam etmek ve üreticilerimizi uygun fidanlarla istiyoruz" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30