17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
YELKEN YARIŞINDA TATSIZ DİYALOG!
Tarih: 04/12/2018
Kaynak: Kent Haber
YELKEN YARIŞINDA TATSIZ DİYALOG!
Yalıkavak’ta gerçekleşen TYF Atatürk Kupası’nın ikinci hafta yarışlarına etkinliğin başhakemi ile Sahil Güvenlik gemi komutanı arasında geçen diyalog damgasını vurdu. İddiaya göre, parkurun liman girişini kapattığını, bunun da tehlike yarattığını söyleyerek “yer değişikliği” öneren SG komutanına başhakem, “Sen bana karışamazsın, sen benim komutanım değilsin” dedi.

Türkiye Yelken Federasyonu ve Bodrum Belediyesi iş birliği ile Yalıkavak Yelken Kulübü ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Yelken Federasyonu Atatürk Kupası ikinci haftada gerçekleştirilen 420-470 ve Rüzgar Sörfü sınıfları yarışlarıyla tamamlandı.

420 sınıfında 22 ekip ve 470 sınıfında 8 ekipten oluşan 60 sporcu ile Techno 293 sınıfında 98, RS: One sınıfında 12 ve RS: X Rüzgar Sörfü sınıfında 21 olmak üzere toplam 191 sporcu birbirinden heyecanlı yarışlar çıkarırken, kazananlar Yalıkavak Marina'da düzenlenen ödül töreniyle kupalarını aldılar.

YARIŞA DAMGA VURGU

www.turksail.com adresinde yer alan habere göre bugüne dek motor yatların ve tur teknelerinin yarış parkuruna girmesini engellemek için yelken yarışlarını düzenleyenlerin destek ve yardım talep ettikleri Sahil Güvenlik, Bodrum’da bu kez bambaşka bir durumla karşılaştı.

Dış görevden dönen Sahil Güvenlik gemisi, Yalıkavak Limanı’na girmek isterken kendini bir anda yarış parkurunun içinde buldu. Parkur, Yalıkavak Marina mendireğinin önüne kurulduğu için Sahil Güvenlik botu, 30 adet 420 ve 470 ile 131 adet rüzgar sörfü arasından geçmek durumunda kaldı.

Telsizden Yarış Kuruluna çağrı yapan SG komutanı, liman girişini kapatan parkurun daha güvenli bir yere taşınmasını önerdi. İddiaya göre yarışın başhakemi bu çağrıya, “Start verildi arkadaşım derhal burayı terk et” karşılığını verince, SG komutanı da, “Ben sizin arkadaşınız değilim. Lütfen muhabereyi nezaket kuralları çerçevesinde yapalım” dedi.

Genele açık bir haberleşme kanalından görüşmeyi uzatmayı anlamsız bulan SG komutanı, gemideki servis botunu suya indirerek başhakemin yanına gitmek isterken, TYF MHK Başkanı Hakan Kütük’ün de içinde olduğu bir bot yanına geldi.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kütük, ne olduğunu sorunca, komutan durumu anlattı. Parkurun deniz trafiğine engel olduğunu, hem liman giriş-çıkışı yapan tekneler, hem de yarıştaki yelkencilerin can ve mal emniyeti açısından tehlike oluşturduğunu söyledi.

Kendisine hak veren Kütük’e, “yakışıksız konuşmayı” hatırlatan komutan, derdini daha iyi anlatabilmek için başhakemle yüz yüze görüşmeyi tercih ettiğini belirtti.

Komite Botu’na yanaşan komutan, başhakeme, “Ben Sahil Güvenlik adına buradayım, siz de Türkiye Yelken Federasyonu’nu temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla umuma açık bir kanaldaki konuşma şeklinizi kınıyorum. Can ve mal emniyeti açısından parkur değişikliği önerimi tekrarlıyorum” dedi.

Tavrını değiştirmeyen başhakemin cevabı bu kez, “Sen benim komutanım değilsin, işime karışamazsın” oldu. "Ben size 'siz' diye hitap ediyorum. Bana 'sen' diyemezsiniz. Burada iki kişi olarak değil iki kurumun temsilcileri olarak bulunuyoruz" diyen komutan konuyu üstlerine raporlayacağını söyleyince de, “Kime istersen raporla. Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” karşılığını aldı.

Ardından SG Komutanı gemisine geri döndü ve son derece sınırlı alanda kimseyi tehlikeye düşürmemeye dikkat ederek limana girdi.

Edinilen bilgilere göre komutan daha sonra durumdan Liman Başkanlığı’nı haberdar etti. Liman Başkanı da kendilerine böyle bir etkinlik konusunda haber verilip izin alınmadığı için isterse yarışı durdurabileceğini belirtti. Fakat, komutanın yarışın durdurulmasını istemediği öğrenildi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
mmettr
06/12/2018
Tahmin edebiliyorum.
Eskilerin hikayesi vardır babası oğluna der hani, çavuş olmuşsun ama adam olamamışsın diye.
Hüseyin
04/12/2018
Bravo Komutanıma
Bu kadar agresifliğe ve kendini beğenmişliğe rağmen sağduyusunu kaybetmeyen komutanıma bravo. Hala aklı selim insanlar var ülkemde.
Barış ÖZALTIN
04/12/2018
Söyle bakalım baş hakem.
Sen kimsin başhakem söyle de kim olduğunu bilelim.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30