17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
VATANDAŞ YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYOR!
Tarih: 18/11/2018
Kaynak: Kent Haber
VATANDAŞ YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYOR!
Bodrum'da yaşanan sel baskınlarının ardından vatandaşlar yaralarını sarmaya çalışıyor. Su baskınlarının yaşandığı ev ve işyerlerinde su tahliye ve temizlik çalışmaları sürüyor.

İlçenin pek çok noktasında evlerini su basan vatandaşlar, yaşadıkları şoku atlattıktan sonra evlerini basan suyun tahliyesini yapıp ardından temizlik çalışmalarını başlattı. Büyük maddi hasarın olduğu evlerde eşyaları kullanılamaz durumda olan Bodrumlular bir yandan canlarını kurtardıklarına sevinirken, bir yandan da sular altında kalan eşyaları için üzülüyor.

Selden en çok etkilenen yerlerden biri de Tepecik Mahallesi Yangı Sokak’tı. İddiaya göre bölgedeki bir inşaatın beton parçalarının ve ağaç yapraklarının rögarları tıkaması evlerdeki baskının en başında gelen nedenlerindendi. Kimi mahalle sakinleri de bölgede davalık olan duvarın bir türlü kaldırılmamasından dolayı evlerini su bastığını ifade ediyor.

Evinde komşuları ile birlikte sel baskının izlerini silmeye çalışan Leyla Dinmez adlı mahalle sakini, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sokaklardaki bütün rögarla tıkalı. Onlardan su gitmiyor. Evlerin seviyesi sokağın altında kalmış. O yüzden evleri su bastı. Bu mazgallar zannediyorum en son 6-7 ay önce temizlendi. Belki de 1 sene hatırlamıyorum. Bugün her yeri su bastıktan sonra gelip temizliğini yaptılar. Biz de evimizi arkadaşlarımızla birlikte temizliyoruz. Epey hasarımız var. Koltuklarımızı atıyoruz. Makinelerin hasar gördü. Çalıştırınca ne olacak bilmiyorum. İtfaiye geldi hasar tespitini yapıyor. Daha sonra kaymakamlığa bildirecekler.”

11 AYLIK ÇOCUĞUNU BOĞULMAKTAN KURTARDI

Bülent Aydın isimli vatandaş ise 11 aylık çocuğunu boğulmaktan kurtardığını ifade ederek, “Gece saat 04.00’da ayağımı yere bir attım. Su bileğime kadar geliyor. Hemen 11 aylık çocuğumun yanına geldim. Aldığım gibi hemen karşı komşuya bıraktım. Gece her yeri aradım, yardıma gelen olmadı. Ben Bodrum’a geleli 4 ay oldu. Bu haldeyim” diye konuştu.

MAZGALLARI TEMİZLESİNLER

Sezen Dinar isimli vatandaş da tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Doğduğumdan beri Bodrum’dayım. Yaşadığım 2’inci büyük sel baskını. Bir önceki fırtınada dökülen yapraklar mazgalları tıkadı. Olan bu. Hasarımız baya bir büyük. Evin içinde belimize kadar suyun içindeydik. Hiçbir eşyam kalmadı. Ne buzdolabı, ne çamaşır makinesi. Öncelikli talebim mazgalların temizlenmesi. Çünkü daha yağmur gelecek. Bir de gelip ne kadar zararımız var olduğunu araştırsınlar. Bunun hesabının çıkartılması lazım. Ben bir daha buzdolabı alamam. Tel dolap mı takayım?”

Sokaktaki mazgallar ve rögarın bir inşaattan gelen beton parçaları yüzünden tıkandığını savunan Hakan Çağlar da “Mazgallar ve rögara beton gitmiş galiba hepsi tıkalıydı. Su gitmediği için bütün evleri su bastı.” dedi.

DUVAR YIKILIRSA SEL SUYU AKIP GİDER

Kimi vatandaşlar da sokaktaki evleri su basmasının sebeplerinden birinin de bölgedeki davalık olan bir bahçe duvarının olduğunu öne sürdü. Vatandaşlar, duvarın yıkılması halinde gelen sel suyunun Menekşe Sokak üzerinden akıp gideceğini ve evleri su basmayacağını ifade etti.

Öte yandan Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Yarımada genelinde sel felaketinin izlerini silmek için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ahmet parlak
19/11/2018
Bodrumu Sel Götürmedi,CHP Götürdü
Daha ilk yağmurda böyle oldu, bu bir olur iki olur üç olursa yeniden , bunun adı başka bişidir, önlem alamayan bir belediye var , onun adıda CHP

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30