17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM YAŞAMINA AYAK UYDURDULAR
Tarih: 09/11/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM YAŞAMINA AYAK UYDURDULAR
Bodrum sokaklarında hemen hemen her gün bir yaban domuzu sürüleriyle karşılaşmak sıradan hale geldi.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum’da yiyecek ve su bulmak için şehir merkezlerine inen domuzlar ilginç görüntüler oluşturuyor. Sokakta trafikte, çocuk parklarında karşımıza çıkan domuzlara ilçe sakinleri de alışmış durumda. Domuzlarla iç içe yaşayan vatandaşlar, onlara yemek ve su veriyor.

Yaban domuzu sürüsü bugün sabah saatlerinde Konacık Mahallesi’nde yine görüntülendi. Bahçeli Evler Sokak üzerinde araçların arasında gezen domuzlar daha sonra çocuk parkına yönelerek gözden kayboldu. Yaklaşık 20 domuz, daha sonra gözden kayboldu.

YAŞAM ALANLARI DARALDI

Bodrum Avcılar Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Ethem Yavaş, domuzların şehre inme sebebini yaşam alanlarının daralıp yiyecek ve su bulamamasından kaynaklandığını ifade etti. Yavaş, "Bu hayvanların yiyecek bulmaktan başka bir amaçları yok. Göründükleri yerler genelde çöp konteynerlerinin yanlarıdır. Bu çöpleri sık sık devirip zarar verdikleri için de insanlar evsel atıklarını genelde çöp konteynerlerinin yanına, yere bırakırlar. Dolayısıyla bu hayvanlarla evlerimizin önünde sık sık karşılaşıyoruz” dedi.

Ethem Yavaş, dişi domuzların genelde yavrularını korumak amacıyla saldırıda bulunabildiğini belirterek, “Yanlarında çok küçük yavrular varsa uzak durmak gerekir” diye konuştu.

DOMUZLARI AVLAMAMIZI İSTİYORLAR

Kimi vatandaşlardan da domuz sayısının artması nedeniyle kendilerini arayıp yardım istediklerini söyleyen Yavaş, "Bizi arayıp domuzları avlamamız gerektiğini söylüyorlar. Ancak bizim yerleşim alanlarında av yapmamız mümkün değil. Bunun önlemlerini almak bizim elimizde. Yiyeceklerimizi sokağa bırakmak yerine onların kolay ulaşılamayacağı yerlere bırakılması lazım” şeklinde konuştu.

TOHUMLARI TOPRAĞA KARIŞTIRIYORLAR

Domuzların tohumların toprakla buluşmasında büyük faydası olduğunu da sözlerine ekleyen Bodrum Avcılar Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Ethem Yavaş, “Domuzlar, tohumların toprağa karışmasını sağlayan hayvanlardır. O yüzden, bitkilerin gelişmesinin yegane sebebi domuzlardır. Yaban domuzlarıyla yaşamayı öğrenmek bize daha çok fayda sağlar. Yok etmektense onlarla birlikte yaşamayı öğrenelim ve yabani hayvanlar olduklarını da unutmayalım" dedi.

İlçede yaşamını sürdüren bazı vatandaşlar da eskiden domuzlardan çok korktuklarını fakat artık alıştıklarını söylediler.

SÜREK AVI PLANLANIYOR

Öte yandan Milli Parklar Şefliği, Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü, Orman İşletme Şefliği ve Bodrum Avcılar Kulübü Derneği tarafından ortak bir koordinasyon kurulu oluşturularak, gelen şikayetler doğrultusunda önceden belirlenen bazı alanlarda sürek avı başlatılacağı belirtildi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30