17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ATATÜRK FOTOĞRAFLARINDAN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
Tarih: 09/11/2018
Kaynak: Kent Haber
ATATÜRK FOTOĞRAFLARINDAN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
“Atatürk’ün Leblebilerini Aşıran Çocuk” olarak tanınan Yazar Hanri Benazus’un özel koleksiyonundan oluşan “10 Kasım Atatürk’ü Anma Fotoğrafları Sergisi” Oasis’te açıldı. Benazus, sergide kitaplarını da imzaladı.

5 bin fotoğraflık koleksiyonuyla en fazla Atatürk fotoğrafına sahip olan Hanri Benazus, koleksiyonundan 70 fotoğrafıyla Oasis’e konuk oldu. 1937 yılının 9 Ekim tarihinde Aydın'ın Ortaklar Beldesinde Atatürk'le karşılaşması ve onun masasındaki leblebileri yemesi ile bilinen Benazus’un Oasis Hurmalı Cadde’de açılan sergisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Çoğu Atatürk’le ilgili 85 adet kitap yazan 89 yaşındaki Hanri Benazus, kitaplarını da Bodrumlular için imzaladı.

Sergide Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Benazus, sergiyle ilgili şunları söyledi:

“Bugün burada 2 sergi açtık. Bir tanesi Atatürk’ün hayata veda fotoğrafları sergisi, diğeri de Atatürk’ün çağdaş görünümlü fotoğrafları sergisi. Buradaki yönetim, eski dostlar davet ettiler ve geldik. Bu fotoğrafları 17 yaşımdayken başladım. Yaşım 89. 5 bin fotoğraf var bende.”

1937 yılında Atatürk’le tanışmasını da anlatan Benazus, “O zaman biz Aydın Ortaklar’da yaşıyorduk. Atatürk Ege manevralarını izlemek için oraya gelmişti. Karşılayıcılarından biri de babamdı. Ben de babamla beraber gittim. Atatürk’ün yanına gittim. Kıvırcık saçlarım vardı, saçlarımla oynadı. Sonra trenine bindi, karşı karşıya oturduk. Masasında leblebiler vardı, onları ben yürütüp yedim” dedi.

Hanri Benazus’un alanda kitaplarını imzalayacağı sergi, 18 Kasım tarihine kadar açık kalacak.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30