17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
LELEGLER, ESKİ BODRUM'U KEŞFEDİYOR
Tarih: 09/11/2018
Kaynak: Kent Haber
LELEGLER, ESKİ BODRUM'U KEŞFEDİYOR
Sosyal medyada başlayan hareket gerçeğe dönüştü. Bodrum’da doğa ve tarihsever birkaç arkadaşın kurduğu Lelegler grubu, aktivitelerini çoğaltarak büyütüyor.

Bodrum'da doğa ve tarihin buluştuğu mevkilerde yürüyüşler düzenleyen grup, her hafta farklı bir rotada yürüyüş yapıyor. Doğa ve tarihi seven herkesin kendilerine katılabileceğini belirten Turist rehberi ve arkeolog Taşkın Taylan Taşbaşı Lelegleri şu şekilde anlattı;

"Bodrum'un az bilinen doğa ve tarih lokasyonları ve yürüyüş rotalarını keşfe çıkalı bir kaç yıl oldu. Bodrum'da Lelegler ve Karia'dan kalan yerleşim yerlerini Osmanlı beylik dönemi eserlerini, bakir koy ve ormanlık alanları elimizden geldiğince yürüyor, keşfediyoruz. Her geçen gün sosyal medya hesaplarımızdan gezilerimizi gören arkadaşlarımız, hatta tanımadığımız doğa ve tarih seven yeni arkadaşlar da bizlere ulaştı. Bizler de @lelegler isminde bir sosyal medya hesabı oluşturduk. Bu şekilde yürüyüşlere katılmak isteyen arkadaşlara kendimizi daha rahat anlatabildiğimize ve etkinlikleri duyurabildiğimize inanıyoruz.”

Taşbaşı, kurdukları grubun hiçbir ticari faaliyet içermediğini belirterek konuşmasını şöyle sonlandırdı;

"Lelegler ticari bir oluşum değildir, dolayısıyla; tur, ulaşım, yiyecek, içecek, spor malzemesi satmaz. “Biz arkadaşlarla gidiyoruz siz de gelebilirsiniz” yürüyüşleri yaparlar. Kendi sorumluluğunu alan herkes bu yürüyüşümüze katılabilir. Yürüyüş gün ve saatlerini ekip üyesi arkadaşlarımız ile işlerimizden artan zamanlara göre belirliyoruz. Bu hafta Bodrum - Turgutreis yolu üzerinde Ortakent’i geçtikten 3 km sonra, Gümüşlük sapağından 2 km önce Gürece mahallesindeki Telmisos ve kalıntıların bulunduğu anayolun kuzeyine düşen tepeye çıktık. Helenistik dönem burç kalıntılarının olduğu yerleşim ile ilgili tarihçi Heredotos, Telmissos’ta Apollon Tapınağı’nın bulunduğunu, tapınağın bilicilikte oldukça ünlü olduğunu anlatır. Tapınaktan bugüne iz kalmamıştır. Bölgede birkaç kaya mezarı, bir hayli yaşlı zeytin ve pinar ağaçları vardı. Yerel mimariye sahip evler ve Turgutreis’ten Bodrum’a kadar muhteşem panaromik bir manzara zirvede bizi karşıladı" dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30