17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
5 İLÇEDE ELEKTRİK ÜRETİLİYOR, BODRUM DUMANINI SOLUYOR!
Tarih: 08/11/2018
Kaynak: Kent Haber
5 İLÇEDE ELEKTRİK ÜRETİLİYOR, BODRUM DUMANINI SOLUYOR!
Bodrum'un yıllardır en önemli ve tepki çeken sorunlarının başında gelen vahşi atık depolama sorunu devam ederken, Muğla Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar hayata geçirilmiş Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerinde saha içi borulama ile çöpten elektrik üretiyor.

Menteşe, Fethiye ve Marmaris Katı Atık Düzenli depolama tesislerinde çöpten elektrik üretmeye başlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ortaca ve Milas’ta da elektrik enerjisi tesisleri tamamlandığında elektrik üretmeye başlayacak. Elektrik üretmeye başlayan tesislerde yıllık 14 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin projesi ile; Entegre Katı Atık Yönetim Sistemi’nin uygulanması amacıyla belirlenen tesis arazilerinde 15 yıl süreliğine üst hakkı tesis edilmesi işi ihalesi ile Fethiye, Marmaris, Milas, Ortaca ve Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerinde saha içi borulama ile depo gazından elektrik enerjisi tesisi kurulması (Biyokütle Tesisi), Fethiye, Marmaris, Milas ve Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde mekanik ayrıştırma (ön işlem) tesislerinin kurulması, Milas Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde Anaerobik Fermantasyon Tesisi, Kompost Tesisi ve Sera kurulacak. Mevcutta ve kurulacak tesislerin işletilmesi yüklenici firma tarafından yapılacak. Depolanan atıklar düzenli olarak toprak ile örtülerek koku, haşere üremesi ve kirliliğin önüne geçilecek. Fethiye ve Marmaris tesisi 2.8 MW kurulu güce sahip olup 10 bin hanenin, Menteşe tesisinin de kurulu gücü 2.4 MW olup 4 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. Ortaca ve Milas'ta kurulacak olan tesislerde en kısa sürede faaliyetlerine başlayacak.

BAŞKAN GÜRÜN; “MUĞLAMIZ İÇİN YENİLİKÇİ, YARARLI PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Muğla’da vatandaşlara verdikleri sözleri tutmanın ve yaşadıkları şehri koruyarak geleceğe taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün Muğla genelinde yaptıkları ve devraldıkları katı atık tesislerinde elektrik üreterek çağdaş, çevreci ve yararlı bir geri dönüşüm sağladıklarının altını çizdi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Muğla, doğası, tarihi dokusu, yeşili ve mavisi ile dünyada ve Türkiye’de marka olmuş 13 ilçeye sahip. Doğal güzellikleri ile korunması ve geleceğe korunarak taşınması gereken bir şehir olan Muğlamızda Büyükşehir Belediyesi olarak çevreye, yeşile, maviye yani geleceğe yatırım yapıyoruz. Katı Atık Düzenli depolama tesisleri yaparak, vahşi depolama alanlarını rehabilite ederek, hafriyat alanlarını çoğaltarak, geri dönüşüm tesisini hayata geçirerek, teknelerle kıyılardan atık toplayarak Muğlamızı koruyor, geleceğe taşıyoruz. Katı Atık Düzenli depolama tesislerimizden çöp gazıyla elektrik üretmeye başladık. Bu sistemle de şimdilik 14 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Devreye girecek diğer tesislerimizde bu sayı artacak. Yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğumuz Muğlamız için yenilikçi ve yararlı projeler üretmeye devam edeceğiz. Muğlamız hizmetin en iyisini hak ediyor” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Hülya
09/11/2018
Hava kirli
Her sabah genzimizi yakan sanayi kokusu gibi bir kokuyla uyanıyoruz sebebi buymuş meğer rezalet !

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30