17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
5 ÜLKEDEN 11 ÖĞRENCİ BODRUM'DA...
Tarih: 07/11/2018
Kaynak: Kent Haber
5 ÜLKEDEN 11 ÖĞRENCİ BODRUM'DA...
Erasmus Projesi kapsamında 5 ülkeden Bodrum’a gelen öğrenciler, Bodrumlu öğrencilerle birlikte yaptıkları çalışmaları Kumbahçe Meydanı’nda sergiledi.

Avrupa Birliği Gençlik ve Eğitim Merkezi Erasmus Plus Stratejik Ortaklık İyi Uygulamaların Değişimi Projesi kapsamında Almanya, Portekiz, İtalya, Makedonya ve Romanya’dan 11 öğrenci ve 9 öğretmen Bodrum’a geldi. Mülteci, göçmen ve engelli öğrencileri eğitime hazırlama anlamında çalışmaların yürütüldüğü projenin Türkiye ayağı, Öğrenci Hareketliliği adıyla 5-9 Kasım tarihleri arasında Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiriliyor. Yurtdışından gelen öğrenciler de Bodrumlu öğrencilerin evlerinde konaklıyor.

Yurtdışından gelen öğrencilerle Bodrumlu öğrenciler şiir, resim, müzik, kısa film gibi çalışmalar yaptı. Öğrenciler çalışmalarını bugün Kumbahçe Meydanı’nda sergiledi. Engelli öğrencilerin halkoyunları gösterileri ile başlayan etkinliği meydandan geçen vatandaşlar ilgiyle izledi.

Projenin ortaklarından Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Müdürü Mert Kavak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“2017 yılında başladığımız bir proje. Bu projeye 5 ülke katılıyor. Göçmen çocukların eğitim güçlüğü ile alakalı bir proje. Gittiğimiz ülkelerde göçmen çocukların yaşadığı problemlere odaklı çalışmalar yapılıyor. Biz okul olarak bu konuya eğitim güçlüğü çeken hafif düzey zihinsel engelli çocuklar için katıldık. Daha önce Almanya, İtalya ve Portekiz’e ziyaretlerimiz oldu. Projenin bu ayağı da ülkemizde. Şu ana kadar okulumuzda yaptığımız etkinlikleri Kumbahçe Meydanı’nda sergileyeceğiz. Bugün zihinsel engelli öğrencilerimizin halkoyunları gösterileri, aynı zamanda yurtdışından misafir olarak gelen öğrencilerimizle yapılan çalışmalar sergilenecek.”

Mert Kavak, “Projede göçmen çocuklarla ilgili yapılan eğitim faaliyetleri ve onların entegrasyonu ile alakalı çalışmalar yapılıyor. Gittiğimiz ülkelerde yapılan çalışmaları inceledik. Bu çocuklarla ilgili neler yapıldığı, eğitime ne şekilde katıldıkları ile ilgili ülkeler arası bilgi alış verişi söz konusu” dedi.

Projenin koordinatörü Portekiz’den Bodrum’a gelen projenin bütçe menajeri Paulo Antunes ise “Bu proje 2020 yılına kadar sürecek bir proje. Bu projeden dijital bir kitap oluşturuyoruz. Bu kitap öğrencilere destek olacak bir kitap. Bütün bu aktiviteler kitabın içerisinde olacak. Öğretmenler kopyalayıp kendi ülkelerinde kullanabilecekler. Aynı zamanda online eğitimlerimiz de mevcut. Öğretmenler online olarak eğitim görebilecekler. Bu yüzden bu aktiviteleri kayıt altına alıyoruz. Çalışmalarımız tüm Avrupa ile paylaşıyoruz” diye konuştu.

Kumbahçe Meydanı’ndaki etkinlik yaklaşık bir saat sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30