17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM'DA ŞU ANA KADAR 5 FİRMA KONKORDATOYA GİTTİ!
Tarih: 06/11/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM'DA ŞU ANA KADAR 5 FİRMA KONKORDATOYA GİTTİ!
Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından konkordato konulu bir seminer düzenlendi.

Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Barış Erdoğan, Bodrum’da da konkordato ilan eden firmaların olduğunu belirterek, "Elimde şu an resmi bir sayı olmamakla birlikte, şifahen aldığımız bilgilere göre 5 firmanın konkordato ilan ettiğini biliyoruz” dedi.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, mali müşavirler ve konuya ilgi duyan çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konkordato nedir, başvurusu nasıl yapılır, konkordato projesinin hazırlanması ve tasdiki, geçici ve kesin mühlet sonuçları nelerdir, hukuki sonuçları nelerdir gibi başlıklar ele alındı.

Toplantı sonunda Kent Haber’e konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ticaret Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı olarak işletme bölümünde görev yapan Dr. Efe Dündar, konkordato hakkında şu bilgileri verdi:

“Borçlunun haciz ya da borca batık olması durumunda, ödeme güçlüğü bulunması halinde ilan edilen, mahkemelerce tasdik edilen bir durumdur. Şirketler konkordato talebinde bulunduğunda sunması gereken pek çok belge var. Bunlar en önemlisi ön projesi. Ön projesinde şirket taleplerde bulunur. Bunlar tenzilat konkordatosu alabildiği gibi vade konkordato talebi ve karma talepleri de içerebilir. Borçların ödenmesi konusunda hem tenzilat hem vade olabilir. Konkordatoda talebinde bulunan şirkete 3 ay geçici mühlet verilir. Bu durumda da bir komiser atanır. Komiser heyet olarak atanabileceği gibi tek kişiden de oluşabilir. Komiser şirketin faaliyetlerini denetler. Ödeme dengesini gözetir. Bunun sonucunda 2 ay daha ek süre verilir. Sonra mahkeme kararıyla komiserin görüşüyle süre bir sene daha uzatılabilir olup, alacaklılar kurulunun projeyi onaylaması halinde süreç işler ve en sonunda bir 6 ay daha uzatma verilebilir.”

Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Barış Erdoğan ise, konkordatoyu şu sözlerle anlattı:

“Gündemimizde çok önemli bir yer tutan konkordato konusunu üyelerimiz, işverenlerimizle değerlendirdik. 2 tane çok değerli akademisyen arkadaşımız bugün buradaydı. Konkordato Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz içerisinde çok önem arz eden bir konu haline geldi. mahkemelerin aldığı bu konkordato kararlarıyla firmalar kısa bir dönemde de olsa önemli bir zırha sahip oluyorlar. Bu da şu oluyor; kendilerinin konkordato tarihinden önceki borçları belli bir müddet durduruluyor ve kendilerine yeni bir ödeme imkanı, taksit imkanı sunulmaya başlıyor. Bu süreçte amaç alacaklıları ve aynı zamanda firmayı koruma altına almaktır. Kesinlikle bir iflas halinin oluşması değildir. 7101 sayılı yasamızda bir değişiklik yapıldı. İcra iflas kanununda bir değişiklik oldu. Artık iflas erteleme müessesesi yok. Bunun yerine konkordato müessesesi var. Konkordato bir plan dahilinde yürüyen ve sonucunda işletmeyi kurtarma amacı, işletmeden alacaklı olanları da koruma amacı güden bir kurum. Bu bağlamda da tüm Bodrum’u bilgilendirmek istedik.”

Seminer, yaklaşık bir buçuk saat sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30