17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MECLİS TOPLANTISINDAN CEMEVİ KARARI ÇIKTI
Tarih: 02/11/2018
Kaynak: Kent Haber
MECLİS TOPLANTISINDAN CEMEVİ KARARI ÇIKTI
Bodrum Belediyesi'nin Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında 7 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıda Bitez Mahallesi’ne yapılacak Cem Evi için Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği'ne yer tahsisi kabul edildi.

Konacık Mahallesi'nde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya siyasi parti ve çeşitli STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, belediye meclisine gösterilen yoğun ilgiden dolayı mutlu olduğunu ifade ederek “Türkiye’de halkıyla meclis toplantısı yapan ender belediyelerden biriyiz” dedi.

Toplantının ilk gündem maddesi geçen ayki toplantıda ulaşım şeması üzerinde yeniden değerlendirme yapılabilmesi için bugünkü toplantıya ertelenen Torba Mahallesi, “Küçük Sanayi Alanı” Amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifinin görüşülmesi idi. Gündem maddesinde sanayiye ulaşacak imar yolu ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelecek uygun görüş yazısının beklenmesi oybirliği ile kabul edildi.

2’inci gündem maddesi Karakaya Mahallesi, Çukurbük Mevkii'nde Trafo Alanı için Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi, 3’üncü gündem maddesi Gündoğan Mahallesi, 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama Revizyon İlave İmar Planı teklifi ile 4’üncü gündem maddesi Konacık Mahallesi'nde 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifleri oybirliği ile imar komisyonuna havale edildi.

5’inci gündem maddesi olan Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii'ndeki kayıtlı taşınmazın, Belediye hissesine düşen kısmına Cemevi yapılması için, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğine en üst sınır olan 25 yıllık tahsisine ilişkin talebin görüşülmesi de oybirliği ile kabul edildi. Teklifin kabul edilmesinin ardından salonda derneğin pankartını açan vatandaşlar kararı alkışladı.

BELEDİYE MEVCUT CEM EVİNE HİÇBİR YARDIM YAPMAMIŞ!

Burada söz alan bağımsız meclis üyesi Şakir Açıkgöz, alınan kararın sevindirici olduğunu söyledi. Konacık Mahallesi’ne geçtiğimiz yıllarda yapılan Cemevi hakkında da konuşan Açıkgöz, “Bu Cemevi ile ilgili 2015 yılında bir karar alınmış. Diğer ibadethanelere yapılan yardımlar tamamen buraya da yapılacak diye. Elektrik, su, personel giderleri için. Ancak belediye bu zamana kadar hiçbir yardım yapmamış. Bununla ilgili sonradan bir dilekçe daha verilmiş, belediye bu hizmetleri yapmıyor diye. Ben yeni yapılacak cemevinde de bu hizmetlerin belediye tarafından yapılmasını öneriyorum” dedi.

6’ıncı gündem maddesi olan Çarşı Mahallesi, Cevat Şakir Caddesi, Manavlar önündeki otoparkın Bodrum Belediyesi Bodrum Spor Kulübü Derneğine bedel karşılığı 5 yıl daha tahsis edilmesi de oybirliği ile kabul edildi.

Burada bir konuşma yapan Başkan Kocadon, “Süper Lig ekibini mağlup edip bir üst tura çıktık. Bodrumsporumuz bugünlerde biraz zorlanıyor ama Bodrumlular olarak, yatırımcılar olarak, yerel yönetimler olarak, STK’lar olarak, özellikle aday arkadaşlar olarak Bodrumsporumuzun elinden tutmamız lazım. Çünkü bizim gururumuz, onurumuz, mutluluğumuz. Bodrum, tüm gittiği yerlere sevgisi ve hoşgörüsünü götürüyor. Bütün takımlar Bodrumsporla maç yapmak istiyor, Bodrum’a gelmek istiyor” dedi.

7’inci gündem maddesi olan Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında, Bodrum Belediyesi'nce hazırlanmış olan projenin hibe almaya hak kazanması durumunda, yapılacak iş ve işlemler için Belediyeyi temsilen Belediye Başkanına yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi.

Öte yandan Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğince cemevi yapılması için yer tahsisi önerisinin kabul edilmesinin ardından yapılan yazılı basın açıklamasında talepleriyle ilgili süreç anlatıldıktan sonra şu ifadeler kullanıldı:

“Derneğimizce Bodrum Belediye Başkanlığına yazılı olarak iletilen bu talebimiz, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocadon tarafından Bodrum Belediye Meclisine sevk edilmiş ve bugün yapılan Meclis Toplasında oybirliği ile kabul edilmiştir. Aleviler olarak, uzunca süredir Cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin ve Derneğimize Cem evi yeri tahsis edilmesinin haklı mücadelesini veriyoruz. Bu anlamda çabalarından, hassasiyetlerinden ve katkılarından dolayı; Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadon’a, Bodrum Belediyesinin tüm Meclis üyelerine, CHP Bodrum İlçe teşkilatına Bu konuya destek veren Bodrumdaki tüm diğer Siyasi Parti teşkilatlarına ve STK’lara, Muğla il ve ilçelerinde bulunan Alevi örgütlerine emeği geçen tüm Canlara ve Bodrum halkına, teşekkür ediyoruz. Aynı çaba ve hassasiyetin diğer Belediyeler ve Hükümetimizce de gösterilmesini arzu ediyoruz. Tahsis edilen arsada Bodrum'a ve Alevilere yakışır mahiyette gelecek kuşaklara da aktarabileceğimiz bir Cemevi ve Kültür Merkezini gönül birliği ve dayanışma içerisinde Yerel İdarelerimizin de katkılarıyla hep birlikte yapacağımıza inanıyoruz.”


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30