17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TED ZEYTİN FESTİVALİ BAŞLADI...
Tarih: 02/11/2018
Kaynak: Kent Haber
TED ZEYTİN FESTİVALİ BAŞLADI...
TED Bodrum Koleji II. Uluslararası Zeytin Festivali, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Bosna Hersek’in aralarında bulunduğu zeytin diyarı ülkelerin öğrencilerinin katılımıyla başladı.

Bodrum’un kültürel ve coğrafi değerlerine sahip çıkarak; yerel değerleri tanıtmak, kültürler arası etkileşimi sağlamak, uluslararası dayanışmaya ve barışa ‘zeytin’ yoluyla ulaşmak hedefiyle, TED Bodrum Koleji ev sahipliği ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneği’nin katkılarıyla 2-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen TED Bodrum Koleji II. Uluslararası Zeytin Festivali, bugün sabah saatlerinde başladı.

Festivale için yurtdışından gelen TED Bodrum Koleji öğrencilerinin katılımıyla, açılış konuşmaları ve söyleşilerin yapıldığı organizasyon zeytinyağı tadımı ve zeytin kırma ve sıkma etkinliği ile devam etti. TED Bodrum Koleji öğrencileri yaklaşık 2 hafta önce kurdukları zeytinleri ve zeytinyağı ile yapılan yiyecekleri festival alanına getirerek arkadaşları ile paylaştı.

TED Bodrum Koleji Müdürü ve Genel Koordinatörü Sevinç Zeren, festival ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yerel değerleri okulumuzda öğrencilerimize özümseterek evrensel değer olarak barışı işliyoruz. Öğrencilerimiz yerel değerleri işlerken zeytin topluyorlar, zeytin kuruyorlar, kurdukları zeytin ürünlerini tadım olarak hazırlıyorlar. Tamamen beceriye dayalı, toprağa sıkı sıkı basan ve yerel değerlerle beraber insani değerleri öne çıkaran bir proje. Festivalimizde aynı zamanda sadece kendi öğrencilerimiz değil, zeytin yetişen farklı ülkelerden misafirlerimiz var. Herkes çok heyecanlı, matematik dersi ödevinde bile zeytin ağacını asal sayılardan oluşturduk. Böyle bir değeri yaşattığımız için çok mutluyuz. Nice güzel festivallere. Herkesi okulumuza bekliyoruz.”

Şenlik kapsamında yarın (Cumartesi) yiyecek içecek stantları kurulup, geleneksel dostluk zeytin fidanı dikimi yapılacak. Dans gösterileri ve müzik gösterileri ile devam edecek organizasyonda, zeytin temalı atölyeler de gerçekleştirilecek.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30