17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
JCI’DAN ATA TOHUMUNA SAHİP ÇIK PROJESİ
Tarih: 01/11/2018
Kaynak: Kent Haber
JCI’DAN ATA TOHUMUNA SAHİP ÇIK PROJESİ
Bodrum Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI), Dereköy Mahallesi’nde atalık tohumlar ve tarımda verimlilik ile ilgili bir proje başlattı. Proje kapsamında ilerleyen günlerde farklı çalışmalar gerçekleştirilecek.

JCI Bodrum üyeleri, Creartive adlı şirketin temsilcisi Ali Kansu, Dereköy Muhtarı Cemal Akhan, Dereköy’de tarımla uğraşan çiftçiler, Dereköy ilköğretim okulu müdürü ve okul aile birliği üyelerinin katılımıyla Dereköy kahvesinde bir toplantı yapıldı.

“Ata tohumuna sahip çık” projesinin ele alındığı toplantıda ata tohumunun önemi, verimlilik ve çeşitlilik esasına dayalı doğru uygulama, bölgede daha önceden ve şu anda nelerin yetiştirildiği, hangi tohumların kullanıldığı konuşuldu. Katılımcılardan ziraat mühendisi eşliğinde ön bilgilerin alındığı toplantıda, bölgenin toprak analizinin yaptırılarak verimliliğin artırılması, köy ekonomisini artıracak kontrollü sulama ve daha az toprakta nelerin yetiştirilebileceği konuları konuşuldu.

İlerleyen süreçte bilinçlendirme esasına dayalı programlar hazırlanması, köylünün elinde mevcut olan ata tohumlarının bir kısmını köy ve ülkenin geleceği için, köy muhtarlığında kurulacak Tohum koruma noktasına yatırımda bulunmasının önemi vurgulandı.

JCI’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada “Proje aşamalarından biri olarak bölgede yer alan ilköğretim okulunda “Bir Tohum, Bin Hayat” projesi kapsamında ata tohumunun önemi ve bilinçlendirme etkinlikleri yapacağız. Çocuklara tohumun nasıl çimlendirildiği, fide haline gelip toprakla buluşma sürecinin uygulamalar içinde deneyimlemesi gerçekleştirilecek. Özel tasarlanmış küçük fide saksıları ve bu saksılar üzerinde projeye destek vermek isteyen sponsorların logoları, yanında çalışmalarımızdan elde ettiğimiz ata tohumu belirlenecek bir tarihte toprakla buluşturma organizasyonu çerçevesinde gerçekleştirecek.

Devamında okulda kurulacak sera ve daha sonrasında muhtarlık tarafından projeye tahsisini gerçekleştirilecek yeterli metrekarede bir tarlada fideyi toprakla buluşturup, verim, hasat sürecine kadar bilinçlendirme etkinlikleri düzenlenmesi şeklinde olacak. Yine ilerleyen bir tarihte tohum şenliği yapılması planlanıyor. Dereköy’de yapılacak organizasyonda tohum takasları gerçekleştirilecek. Fakat katılımcıların getirdiği tohumlardan bir kısmını Dereköy tohum koruma noktasına bağışta bulunacakları öncesinden duyurulmuş olacaktır. Bu anlamda tohum çeşitliliği ve arttırılması amaçlanmaktadır.”

JCI Bodrum’un proje ortağı, Creartive şirket temsilcisi Ali Kansu da yaptığı açıklamada, “Bu projenin gerçekleşmesi yüzyıllardır atalarımızdan bizlere kadar gelen, zengin genetik hazinesine sahip yerel (ata) tohumlara sahip çıkarak yok olmasını engellemek ve gelecek nesillere yerel tohumları aktarmak açısından önemli. Görevimizi yerine getirip, yüzyıllarca sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini hedeflediğimiz, ata tohumuna sahip çıkmanın diğer köylere etkisi yüksek model bir proje olmasını umut ediyoruz” dedi.

JCI Bodrum 2018 Başkan Yardımcısı ve Proje Direktörü Aslı Mercan da, “Ata tohumuna sahip çık” projesinin sürdürülebilir bir proje olarak uzun yıllar devam etmesini hedeflediklerini belirterek Bodrumluları projeye destek olmaya çağırdı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30