17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
CUMHURİYETİMİZİN 95. YILINI KUTLUYORUZ
Tarih: 29/10/2018
Kaynak: Kent Haber
CUMHURİYETİMİZİN 95. YILINI KUTLUYORUZ
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşun 95’inci yılı, tüm yurtta olduğu gibi Bodrum'da da düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlanıyor.

Sabah saat 10.30'da Bodrum Şehir Stadı'nda başlayan kutlama törenine Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Bülent Dinçel, Garnizon Komutanı İzzet Adagideli, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Cüneyt Yörükoğlu, Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, gaziler, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli’nin törene katılan öğrenci grupları ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Yılmaz, şunları dile getirdi:

“Kurtuluş mücadelemizi taçlandıran, birliğimizin; dirliğimizin temeli ve geleceğimizin teminatı olan Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu bugün hep birlikte yaşıyoruz. Bayramınızı içtenlikle kutluyor, yönetim biçimi olarak cumhuriyeti Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade eden kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını, bedelini kanla ödediğimiz bu güzel toprakları vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet dilekleriyle, minnetle ve saygıyla anıyorum.

Bilindiği üzere; 29 Ekim 1923 günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir” ifadeleriyle ilan edilen Cumhuriyetimiz; Aziz milletimizin ezelden başlayıp ebede doğru devam eden kesintisiz ve hür yürüyüşündeki en önemli aşamalardan birisi olarak; Büyük Türk milletinin adeta kendi küllerinden yeniden doğduğu büyük destanı taçlandıran, Türk Milletini yeni ve sağlam esaslarıyla, emin ve sağlam bir istikbal yolunda hızla ilerleten, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, Demokratik idarenin tam ve mükemmel bir örneği olan, aynı zamanda halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, Milletimizin; birlik ve beraberliğinden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ve çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığında olduğunun göstergesi, bir yönetim şekli ve imkânsız denilenleri başardığımızın en önemli kanıtıdır.”

Tören geçişinin ardından Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi öğrencisi Aydoğa Varol, “Ruhumun Yaşam Tarzı” adlı konuşmayı yaparken aynı okuldan Nevin Gözey “Cumhuriyet” şiirini okudu. TAKEV Okulları öğrencisi Cemre Dur da “Kalpaklı Süvari” isimli şiiri okurken, Karya Çiçekleri’nin sunduğu halkoyunları gösterisi büyük beğeni kazandı.

Törende Bodrum Kaymakamlığı tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Cumhuriyet temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de protokol üyeleri ödüllerini verdi.

Programda, Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Cumhuriyet Aydınlığında” adlı muhteşem gösterisi ile sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, akşam saat 19:00'da Bodrum Milta Marina önünden başlayacak Fener Alayı ile devam edecek.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30