17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
EĞİTİM-SEN’DEN İHRAÇLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Tarih: 27/10/2018
Kaynak: Kent Haber
EĞİTİM-SEN’DEN İHRAÇLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Eğitim-Sen Bodrum Temsilciliği, 2 yıl önce yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu çalışanları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Bodrum Belediye Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına yaklaşık 20 kişi katıldı. “OHAL'in arkasına sığınmayın, ihraç gerekçelerini açıklayın” yazılı pankart taşıyan eylemciler, çeşitli sloganlar attılar.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Bodrum Temsilcisi Ahmet Paksoy sözlerine şöyle başladı:

“Tarih 29 Ekim 2016, 675 sayılı KHK ile ihraç edilen 10 bin 159 kamu çalışanı içerisinde 2 bin 173 MEB çalışanı öğretmende ihraç edilmişti. İhraç edilen 2 bin 173 öğretmenden 8'i de temsilcilik üyemizdir. Üyesi oldukları örgüt; KESK ve bağlı Eğitim Sen’dir. Arkadaşlarımızı farklı illegal örgütlerle yan yana getirmeye çalışanlara hodri meydan diyoruz. Elinizde bir bilgi veya belge varsa çıkarır, yargı veya kolluk güçleriyle paylaşır ve bizleri yargılatırsanız. Ancak bizler biliyoruz ki elinizde en ufak bir belge olsa, değil ihraç etmeyi, zindanlara gönderirsiniz.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası örgütümüz Eğitim Sen’e özel yönelimlerle sendikal eylem ve etkinliklerimiz suç kapsamında değerlendirilmiş ve bu kapsamda hukukun en temel ilkesi olan savunma hakkı tanınmadan binlerce üye ve yöneticimiz ihraç, sürgün ve açığa alınmıştır. Yaklaşık iki yıldır KHK’lerle ihraç edilerek açlığa mahkum edilmiş üyelerimizin ihraç gerekçelerini hiçbir üyemiz bilmemektedir. Ancak, ihraçların hukuksuz olduğunu ve siyasi bir cezalandırma olduğunu biliyoruz” dedi.

“Üye yöneticilerimizin ihraç gerekçesini açıklamayan Milli Eğitim Bakanlığına inat arkadaşlarımızın niçin ihraç edildiğini maddeler halinde itiraf ediyoruz” diyerek açıklamasına devam eden Paksoy, basın açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

“Arkadaşlarımızın yıllarca emek vererek elde ettikleri işlerine bir an önce geri dönmeleri, toplumsal duyarlılığa, siz emek ve demokrasi güçlerinin dayanışmasına bağlıdır. Arkadaşlarımız su kadar berrak, güneş kadar aydınlıktırlar. KHK ile ihraç edilen üyelerimizin işlerine geri dönmesi ve iş güvencemize ve geleceğimize sahip çıkmak için gücümüzü birleştiriyor, dayanışmamızı büyütüyoruz. Mutlaka kazanacağız, işimizi geri alacağız. Bizler gücümüzü; haklılığımızdan ve örgütlü mücadelemizden alıyoruz. Biz haklıyız, biz kazanacağız ve istemeseniz de bizler geri döneceğiz.”

Eylemciler, basın açıklamasının ardından belediye meydanından ayrıldı.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30