17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BEBEK VE ÇOCUKLARDA AŞININ ÖNEMİ...
Tarih: 26/10/2018
Kaynak: Kent Haber
BEBEK VE ÇOCUKLARDA AŞININ ÖNEMİ...
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Oral, çocuklarda aşılama programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bodrum Clinic International Tıp Merkezi hekimlerinden Dr. Deniz Oral, Kent Haber’e yaptığı açıklamada aşılamanın toplumların gelişimi ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesi açısından çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek “Özellikle göç alan ülkelerde daha da büyük öneme sahip. Aşılarla ilgili birçok söylentiye mahal vermeden, birçok söylentiye kulaklarımızı kapayarak sadece sağlıkla ilgilenen, doktor olsun, sağlık personelleri olsun, bakanlıkça yayınlanan broşürler olsun, sağlam temelli bilgiler alarak hareket etmek durumundayız” diye konuştu.

Aşıların zamanında yapılmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Deniz Oral, “Aşılarımızı doğumdan itibaren tam zamanında yaptırmak durumundayız. Bununla ilgili hem aile hekimlerimizin hem de pediatri merkezleri ve tam teşekküllü hastanelerin veya tıp merkezlerinin çalışmaları mevcuttur. Sağlık Bakanlığımızın da bu konuda olmazda olmaz ilkeleri ve önerileri mevcuttur. Bununla ilgili özellikle bulaşıcı hastalıkları engellemek, çocukların bağışıklığını arttırabilmek e çocukları daha korunaklı hale getirebilmek adına doğumdan itibaren aşı planlamaları yapılmış bir şekilde ve takip altına alınarak bebeklerimizin ve çocuklarımızın aşılarını zamanında yaptırmamız gerekiyor. Bunun bize kazandırdığı hem maddi getiri, hem sağlık alanında uzun vadeli getirileri hem de sosyolojik getirileri var. Bunları şöyle özetleyebiliriz; salgın dönemlerinde bağışıklığı zayıflamış çocuklarımızın daha fazla zafiyet yaşayacağını düşünürsek toplumda dönemsel olarak inanılmaz derecede sıkıntılar yaratacaktır. Hem hastaneye yatış süreçlerini arttıracak hem de ekonomik anlamda ve ailesel anlamda büyük problemlere sebep olacaktır. Toplum sağlığı açısından düşündüğümüzde gerek canlı aşılar gerek zayıflatıcı ve ölü aşılar gibi zorunlu aşıların ülkemizdeki aile hekimliği merkezleri, hastanelerdeki pediatri birimlerince ücretsiz olarak yapıldığını bilmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Toplumda aşılar hakkında zaman zaman yayılan asılsız söylentilere de kulak asmamak gerektiğinin altını çizen Oral, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ne kadar dönem dönem çıkan ‘Aşıları yaptırmasak mı, aşılardan dolayı başka problemler mi çıkıyor? Başka hastalıklara mı zemin hazırlıyor? Aşıları yaptırdığımızda çocuklar aslında psikolojik olarak daha çok mu etkileniyor? Aşıları yaptırdıktan sonra daha mı hiperaktif olurlar? Hastalığa daha mı yatkın olurlar?’ gibi çeşitli söylentiler çıkabilmekte. Bunları kesinlikle ciddiye almamalıyız. Daha çok sağlık kuruluşlarındaki yetkin hekimleri veya konuyla ilgilenen birimleri dikkate almalıyız.”

Aşıların yan etkileri hakkında da konuşan Dr. Deniz Oral, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Aşılar yapıldıktan sonra çeşitli yan etkiler çıkabilmekte. Ateş, döküntü, lokal kızarıklıklar, alerji gibi durumlar olabilmekte. Bu tür durumlar olacak diye korkup aşılarımızdan vazgeçmemeliyiz. Böyle bir durum yaşandığında hekimimize ulaşıp sorabiliriz, destek isteyebiliriz, yardım isteyebiliriz. Bunlar çok büyük değildir. Bunun dışında özel aşılar vardır. Grip aşısı, menenjit aşısı gibi. Bunlarla ilgili bilgileri de takip eden hekiminizden alarak zamanlarını kaçırmadan yaptırabiliriz. Bağışıklık anlamında çocukların faydasına olmayacak bir aşılama programını da hiçbirimiz benimseyecek değiliz. Bazı konularda toplum olarak elbirliği ve ortak düşünceyle hareket etmek durumundayız.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30