17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BELEDİYENİN 2019 BÜTÇESİ 310 MİLYON LİRA...
Tarih: 23/10/2018
Kaynak: Kent Haber
BELEDİYENİN 2019 BÜTÇESİ 310 MİLYON LİRA...
Bodrum Belediyesi'nin 2018 yılı Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısının 2. oturumu gerçekleştirildi. Toplantıda, bir önceki toplantıda komisyona havale edilen Bodrum Belediye Başkanlığı 2019 Mali Yılı Bütçesi ve Gelir Tarife Cetvelleri görüşüldü. Mecliste oylanan Plan Bütçe Komisyonu Raporu ile Bodrum Belediyesi'nin 2019 yılı bütçesi 310 Milyon 542 bin Lira olarak kabul edildi.

Konacık Mahallesi'nde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, başkanlık yaptı. 4 Ekim’de yapılan 2018 Ekim ayı olağan toplantısında, “Bodrum Belediyesi 2019 Yılı Vergi ve Harçlar ile Ücret Tarifesi Taslağının görüşülmesi”, “Bodrum Belediyesi 2019 Yılı ve İzleyen İki Yıl Bütçe Taslağının görüşülmesi” ve “Bodrum Belediyesi 2019 Yılı Performans Programının görüşülmesi” maddelerinin Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesine, komisyonca bir rapor hazırlanmasına ve raporun 23 Ekim'de takrar meclis gündemine sunulmasına karar verilmişti.

Toplantının başında söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu'nun bağımsız meclis üyesi Süleyman Mazı, hazırlanan Gelir ve Gider Bütçesi üzerindeki görüş ve eleştirilerini sıraladı. Hazırlanan bütçe kalemleri ile ilgili madde madde değerlendirmeler yapan Mazı, Bodrum Belediyesi'nin büyük bir borç yükü altında olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı;

"Ne yazık ki bu kadar kötü yönetilen bir bütçe sonucunda Bodrum belediyesi ciddi borç yükü altına sokulmuştur. Bu görevi 2019 yılında alacak olan arkadaşlarımızın maalesef ateşten gömlek giyeceklerini bilmesi gerekir. Buradan geçen yıl sorup da cevap alamadığım soruları ve uyarıları tekrar yapmak istemiyorum. Çünkü 2019 yılı bütçesini hazırlayan mevcut yönetim olsa da, bu bütçenin uygulayıcıları yeni görev olan arkadaşlarımız olacaktır. Bu arada yeni görev alacaklara da başarı ve kolaylıklar diliyorum. Sonuç olarak hazırlanan performans hedefleri tablolarında ne misyon, ne vizyon ne de stratejik amaç ve hedeflere ışık tutacak yeterli bir çalışma maalesef yoktur. Bodrumu geleceğe hazırlamanın tek yolu popülist söylemler yerine, reel ve gerçekçi eylemler, eylem planları, Bodrum ve Bodrumlunun hayatına dokunacak akılcı projelerin hayata geçirilmesi ile mümkündür. Yukarıda kısaca bahsetmeye çalıştığım gerekçeler ışığında 2019 Takvim Yılı Harç ve Ücret Gelirlerine Evet, Gelir ve Gider bütçesine ret şerhi koyuyorum" dedi.

Süleyman Mazı'nın konuşmasının ardından söz alan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Mazı'nın eleştirilerine yanıt verdi

Daha sonra Bodrum Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından hazırlanan 23 sayfalık rapor, madde madde okunarak meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Bağımsız Meclis Üyeleri'nin Harç ve Ücret Gelirlerine Evet, Gelir ve Gider bütçesine Hayır oyu verdikleri bütçe CHP'li meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
mmettr
24/10/2018
Bir Bodrumumuz var
Görünen o ki Belediyenin çok ciddi bir kaynağa ihtiyacı var. Seçimler için partilerin aday adayları ortaya çıkmaya başladı. Bu ortamda ortaya çıkan aday adaylarının en önemli vaadinin nasıl kaynak yaratacakları konusu olmalı. Popülist söylemlerle vaatlerde bulunulabilir, bulunuluyor da fakat biz seçmenlerin dikkat etmesi gereken vaatlerin hangi gerçekçi kaynaklarla gerçekleştirileceğinin açıklanıyor olması, hatta birikmiş borçların ödemelerinin yaratılacak hangi kaynaklardan ödeneceği, Belediyenin borçluluğunun azaltılması için nelerin yapılacağı v.s. Bu konuda şu ana kadar Sayın Mehmet Kocadon büyükşehir belediye başkanı olursam ilçelerin gelirlerini tekrar kendilerine geri vereceğim diyor sanırım. Ama ülkede kanunlar var. Bu vaat ne kadar uygulanabilir. Uygulanabilirse büyükşehir belediyesi nasıl hizmet yapacak, yapamazsa nasıl bir tepki oluşacak? Bunlar seçim sürecinde tartışılmalı. Kısacası vaatte bulunmak işin kolay kısmı, hangi aday veya aday adayı kaynak konusunda seçmeni ikna edebilirse o seçilmeli.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30