17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DENİZ FESTİVALİNİN BODRUM ETAPLARI BAŞLADI...
Tarih: 23/10/2018
Kaynak: Kent Haber
DENİZ FESTİVALİNİN BODRUM ETAPLARI BAŞLADI...
Bu yıl 30’uncusu düzenlenen The Bodrum Cup'ın Bodrum etaplarının ilki olan Yalıkavak–Yalıkavak etabı, rüzgar yetersizliği nedeniyle gecikmeli olarak start aldı. Organizasyonda yaklaşık 200 teknenin yer aldığı bildirildi.

The Bodrum Cup'ın 30. yılına özel olarak organize ettiği The Bodrum Cup Istanbul Challenge'ın ardından, bugün organizasyonun Bodrum ayağı Metro Yalıkavak – Yalıkavak etabı başladı. Sabah saatlerinde hazırlıklarını tamamlayan yarışmacılar, Yalıkavak açıklarında yerlerini aldı. Rüzgarın yetersiz olması nedeniyle start 3 saat gecikmeli olarak verildi. Organizasyona 76’sı yarışmacı olmak üzere 200’e yakın teknenin katıldığı bildirildi.

Yarışlar öncesi basın mensuplarına bir açıklama yapan The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, şunları söyledi:

“Rekor bir katılım var. Tekne sayısı devamlı artmakta. Bugün ilk yarışımız var. Hava biraz bulutlu, rüzgar az bekliyoruz ama inşallah çok keyifli bir yarış olacak. Ciddi sayıda yabancı katılımı var. Her yıl sayımız artmaktaydı ama bu sene daha fazla. Şu anda 165 tekne kaydımız var. Misafir teknelerimiz devamlı artmakta. Bunlarla birlikte filo 200 tekneye yaklaştı. Yarışan 76 teknemiz var. Onlar için de güzel bir yarış olmasını diliyorum. 6 ülkeden misafirimiz var. 30 yıl üst üste katılan Hollandalı yarışmacılarımız var. Eski İngiltere olimpiyat şampiyonları komodorumuzun teknesinde yarışıyorlar. Yabancı basının ilgisi de çok iyi.”

The Bodrum Cup’ın ekonomiye hem doğrudan hem de dolaylı katkıları olduğunu ifade eden Uysal, “İstanbul çok büyük bir şov oldu. Burada üretilen tekneleri İstanbulluların ziyaretine açtık. Dolayısıyla yabancı broker ve uluslararası denizcilik camiasından birçok kişiyi ağırladık. Oradan aldığımız geri bildirimler çok olumlu. Bundan sonrasının herkes için çok daha hayırlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

TEKNESİNİ KAPAN KOŞSUN GELSİN

Organizasyonun en küçük teknesi 7 metre boyundaki “Zamazingo” ile yarışa katılan Tahir Çelikkesen, “Bu sene yarışlardaki 12’inci senem. Bodrum Cup Ege Bölgesi’nde düşünülebilecek en iyi deniz etkinliği. Geçtiğimiz senelerde Leros, Kalimnos, Kos gibi adalara gittik. Yarınki etap Leros. Orada da güzel arkadaşlıklar kuruluyor. Bizim açımızdan etaplar çok büyük keyifle geçiyor. Ufak tefek çarpışmalar, birbirine kızmalar da oluyor ama günün sonunda herkes çok eğlenceli bir şekilde katılanları ve dereceye girenleri kutluyor. Bizim de geçtiğimiz yıllarda bu tekneyle 2’nciliklerimiz, 3’üncülüklerimiz var. Bundan herkes emin olsun. Teknesini kapan koşsun gelsin” ifadelerini kullandı.

Aynı teknede yarışan Sena Caner isimli vatandaş da 41 yıldan beri Almanya’da yaşadığını belirterek, “Almanya’nın güneyinde büyük bir göl var. Orada yelkencilik yapıyorum. Almanya’nın en eski yelken kulübüne üyeyim. Her Bodrum Cup’ta buraya gelip yarışmanın zevkini çıkarıyorum. Bu sene iyi bir derece alacağımızı umuyorum. Biz yelkenci olarak katılıyoruz. Diğer tekneler gibi bir lüksümüz yok. Biz hakiki yelkenciyiz” dedi.

Bugün tamamlanacak Yalıkavak-Yalıkavak etabının ardından organizasyon, yarın Yalıkavak–Leros, Perşembe günü Leros–Körmen (Datça), Cuma günü Körmen–Kissebükü etabı ile devam edip, Cumartesi günü Kissebükü–Bodrum etabı ile sona erecek.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30