17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
YÜZLERCE TEKNE HURDAYA GİDİYOR
Tarih: 21/10/2018
Kaynak: Kent Haber
YÜZLERCE TEKNE HURDAYA GİDİYOR
Bodrum’da göçmen kaçakçılığı olayında kullanılırken ele geçirilen yat ve teknelerin birçoğu CE Uygunluk belgesi olmadığı için hurdaya ayrılmak zorunda kalınıyor. Kara araçlarından çok tekne ve yat olan yediemin otoparkında satışa çıkarılan bazı tekneler satılırken, denize indirilmesi uygun görülmeyen 1 milyon lira değerindeki tekne ve yatlar ise Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından hurdaya ayrılacak.

Yasa dışı yollardan Bodrum’dan Yunanistan adalarına geçmek için göçmen kaçakçılığında kullanılan çoğu çalıntı tekne ve yatlar, yakalanmalarının ardından yediemin otoparkına çekiliyor. Yalıkavak Mahallesi'ndeki trafik otoparkına götürülen tekne ve yatlar adeta hurda mezarlığını andırıyor. Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kullanılabilecek durumda olan yaklaşık 20 tekne ve yat, ihale ile satıldı. Uygunluk belgesi olmayan tekne ve yatların ise hurdaya ayrılarak imha edileceği öğrenildi.

Yaklaşık 1 milyon lira değerindeki lüks yatların ve teknelerin de aralarında bulunduğu 200'ün üzerindeki deniz araçlarına gün geçtikçe yenisi de ekleniyor. Her geçen gün artan göçmen kaçakçılığı nedeniyle tekne ve yatlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Çoğunun çalıntı olduğu 5 ila 30 metre arasındaki yat ve teknelerin isimlerini ve plakaları silen insan kaçakçıları, bu şekilde taşıma yapıyor. Kimin olduğu tespit edilemeyen tekne ve yatlara ise CE uygunluk belgesi verilmiyor. Bu yüzden ihaleye çıkamayan tekne ve yatlar MKE’ye teslim edilerek hurdaya ayrılacak. İçlerinde kullanılabilir durumda olan tekne ve yatların da bulunduğu yüzlerce deniz aracı kaderine terk edilecek.

Teknelerin hurdaya ayrılacağını söyleyen otopark sahibi Burkay Karadağ, “Bodrum Milli Emlak Müdürlüğü görevini layığı ile yerine getirdi. Bir kısım tekneler satıldı, diğer kalan tekneler ise hurdaya ayrılarak MKE’ye gidecek. Biz de zararımızın çoğunu karşıladık sayılır. Şu anda halen kaçakçılıkta kullanılan tekne gelmektedir. Milli Emlak Müdürlüğü satabildiği kadarını sattı, geri kalanını CE uygunluk belgesi dediğimiz belge olmadığı için tescil yapılamıyor. Dolayısıyla satış yapmanın da bir anlamı kalmıyor. Bu tekneler tescilsiz olduğundan dolayı MKE tarafından hurdaya ayrılacak. CE belgesi, teknelere verilen bir uygunluk belgesi. Göçmen kaçakçıları böyle bir belgeye ihtiyaç duymuyor. Çaldıkları teknelerin isimlerini silip plaka dediğimiz numaraları oluyor teknelerin. O yazıyı kazıyıp imha ederek göçmen kaçakçılığı yapıyorlar. Tekneler böyle bir durumda tescil olmuyor” dedi.

Öte yandan ihale ile satılan bazı teknelere tescil verilmediği için mahkemeye başvurular olduğu da öğrenildi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30