17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BALIKÇI ANISINA LİMON FİDANI DİKTİLER
Tarih: 12/10/2018
Kaynak: Kent Haber
BALIKÇI ANISINA LİMON FİDANI DİKTİLER
Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın 45’inci ölüm yıl dönümünde, öğrenciler balıkçı anısına limon fidanı dikti.

Cevat Şakir’i anma etkinlikleri kapsamında Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi’nde 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliği yapıldı. Özel bir okulun öğrencilerinin katıldığı etkinlikte Halikarnas Balıkçısı Ağaçlandırma Alanı'na limon fidanı dikildi. Öğrenciler daha sonra hep birlikte fidanın can suyunu verdiler.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı etkinlikte yaptığı konuşmada öğrencilere Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum için öneminden bahsetti. Emekli öğretmen Hatice Yücel de balıkçının Bodrum’da mandalina çeşidini arttırdığına vurgu yaparak “Mandalinalarımızı kestirmeyelim” çağrısında bulundu. Yücel daha sonra Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu etkinlik eğitim amaçlı yapılan sembolik bir çalışma. Ama mandalina Bodrum’un hayatı. Benim çocukluğum, gençliğim, şimdiki yıllarım 70 yıllık bir mandalina bahçesinin içinde geçti. Kestirmedim. Eğer bir istersek kestirmeyiz. Halikarnas Balıkçısı 1930’larda başka yerlerden çeşitli mandalinalar getirerek, bu çeşidi çoğaltarak, renklilik, zenginlik getirdi. Ama son yıllarda turizmin gelişmesi, topraklarımızın başka amaçlarla kullanılması ve tarımı desteklemeyen politikalar uygulanmasıyla insanlarımız topraktan uzaklaşmaya başladı. Mandalina para etmiyor ve kesilmeye başlandı. Bugün mandalini yaşatanlar belli gelir seviyesinin üzerindeki insanlar. Çünkü geliri giderinden çok az. Onun için bir kez daha sesleniyoruz, lütfen bir şeyler uğruna mandalinalarımızı kesmeyelim, koruyalım.”

Fidan dikimine katılan öğrenciler daha sonra Halikarnas Balıkçısı'nın fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdiler. Burada öğrencilere sertifika verilip Kabaağaçlı’nın kitapları hediye edildi.

Oasis Genel Müdürü Mazhar Vardar ise etkinlikle ilgili olarak “Biz kurulduğumuz 1998 yılından bu yana Bodrum’un değerlerine çok önem verdik. Bodrum’un değerleri ile ilgili çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların uzantısında da Bodrum’a emeği geçmiş insanlar, Bodrum’u Bodrum yapan ürünlerle ilgili ciddi çalışmalar yaptık, kitaplar bastık. Bu çalışmalarımız hep devam edecek” şeklinde konuştu.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30