17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ARTIK ETİKETLERDE YERLİ ÜRETİM LOGOSU KULLANIMI ZORUNLU!
Tarih: 11/10/2018
Kaynak: Kent Haber
ARTIK ETİKETLERDE YERLİ ÜRETİM LOGOSU KULLANIMI ZORUNLU!
Üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan ürünlerde ‘Yerli Üretim’ logosu kullanımı zorunlu hale geldi.

Logonun haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası uygulanacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın geçtiğimiz ay tanıtımını yaptığı ‘Yerli Üretim’ logosu raflarda yerini alıyor. Logo kullanımı 15 günlük geçiş sürecinin ardından zorunlu hale geldi. Ticaret Bakanlığı’nın Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yaptığı düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında üretim yeri Türkiye olan mallar için ‘Yerli Üretim Logosu’ da yer alacak.

AYKIRI KULLANIM CEZASI ETİKET BAŞINA 274 LİRA

Haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası kesilecek. Bunun yanında Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı mecraya göre 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanacak.

Fiyat etiketinde yerli üretim logosu kullanımına ilişkin tebliğ, 05 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

05 Ekim 2018 tarih ve 30556 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan bu tebliğ ile tüketicilere sunulan malların etiketlerinde ve fiyat listelerinde yer verilmesi zorunlu olan yerli üretim logosunun kullanımına ilişkin usul ve esaslar açıklanıyor. Etiket ve fiyat listelerinde bulunması gereken hususlar, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, fiyatın uygulanmaya başlandığı tarih ve Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo ve işaretin yer alması gerekiyor.

Bodrum Ticaret Odası uygulamayla ilgili olarak üyelerine uyarıda bulundu. Resmi Gazete'de yayınlanan Yerli üretim logosu ve kullanımına ilişkin usul ve esaslar da şu detaylar yer alıyor.

Bir malın yerli üretim sayılması için; 17/04/1957 tarihli ve 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunun 1.maddesinde kapsam şöyle belirlenmiştir;

“1. Tümüyle bir ülkede elde edilen veya üretilen eşya, o ülke menşelidir.

2. Tümüyle bir ülkede elde edilen veya üretilen eşya ifadesinden;

a) O ülkede çıkartılan madencilik ürünleri,

b) O ülkede toplanan bitkisel ürünler,

c) O ülkede doğan ve yetiştirilen canlı hayvanlar,

d) O ülkede yetiştirilen canlı hayvanlardan elde edilen ürünler,

e) O ülkede tutulan ve avlanan balıkçılık ve avcılık ürünleri,

f) O ülkede kayıtlı veya tescilli olup, o ülkenin bandırasını taşıyan araçlar tarafından söz konusu ülkenin kara suları dışındaki denizlerden çıkartılan av ürünleri ve diğer deniz ürünleri,

g) Söz konusu ülkede kayıtlı ya da tescilli olan ve ülkenin bandırasını taşıyan, fabrika gemilerde

(f) bendinde öngörülen ürünlerden elde edilen eşya,

h) O ülkenin kara sulan dışındaki denizlerin dibinden ya da deniz dibindeki toprağın altından münhasır işletme hakkına sahip olarak o ülke tarafından çıkartılan ürünler,

ı) Sadece hammadde elde etmek için o ülkede toplanan, imalat işlemlerinden veya kullanım kalıntılarından elde edilen atık ve artıklar,

j) Yukarıdaki bentlerde sayılan eşyadan üretimin herhangi bir aşamasında elde edilen eşya ile bunların türevlerinden elde edilen eşya,

Anlaşılır.

3. 2 nci fıkranın uygulanmasında ülke ifadesi o ülkenin kara sularını da kapsar.”

Yerli Malı-Yerli Üretim Farkı

Yurt dışından ithal edilerek Türkiye'de sadece ambalajlanarak piyasaya sunulan ürünlerin yerli üretim sayılmayacak. Ancak yabancı sermayeli üreticilerin Türkiye'deki yatırımlarında elde edilen veya üretilen mallar yerli üretim kabul edilecek.

Bakanlık açıklamasında, yerli üretim ve yerli malı kavramlarının farklı olduğu ve birbirleri yerine kullanılmaması gerektiği belirtilerek, “Zira sermayesi yabancı olmakla birlikte Türkiye'de yatırım yapan ve katma değer üreten firmalar tarafından Türkiye'de üretilen ve satışa sunulan her tür mal için de fiyat etiketlerinde yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır” denildi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30