17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GERENKUYU'DA TEL ÖRGÜ ENGELİ GENİŞLİYOR
Tarih: 10/10/2018
Kaynak: Kent Haber
GERENKUYU'DA TEL ÖRGÜ ENGELİ GENİŞLİYOR
Bodrum’un Kızılağaç Mahallesi’nde bulunan Gerenkuyu sahilinin kalan kısmı da geçtiğimiz aylarda demir çitlerle çevrildi. Vatandaşların daha önce çekilmiş çitlerin açık kısmından araçla ulaşabildiği sahil, bölgeye mülk sahibi tarafından kapı konmasıyla birlikte artık ulaşılamaz hale geldi. Vatandaşlar ‘Ayağımızı denize sokacak yer kalmadı’ diyerek tepkilerini dile geçirdi.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Gerenkuyu sahilindeki, ünlü işadamı Ali Ağaoğlu’na ait arazi çevresine demir çit örülmüştü. Bodrum halkının yoğun olarak kullandığı plaja ulaşımın kısmen engellenmesi büyük yankı uyandırmıştı.

Plajın batı kısmındaki alana da başka bir mülk sahibi tarafından geçtiğimiz aylarda demir çitler çekildi. Sahile araçları ile inmek isteyen vatandaşlar ise çitlerin arasındaki boşluğu kullanıyordu. Vatandaşların araçlarını kullanmak için kullandığı boşluğa da bir kapının konmasıyla Gerenkuyu sahiline ulaşım araçla kapandı. Sahile araçla ulaşmak isteyen vatandaşlar Yalıçiftlik–Bodrum yolu kenarından sahile inen dik rampadan inmek zorunda.

SOKAK TABELASI PATİKA YOLU GÖSTERİYOR

Sahile ulaşmak isteyen motosikletliler de iki özel mülkün arasında kalan, azmak kenarındaki patika yoldan ulaşabiliyor. Patika yol genişliği ise kimi yerlerde bir metreye kadar düşüyor. Patika yol olduğu yönü işaret eden 3640 Sokak tabelası ise ilginç bir görüntü oluşturuyor.

3-4 gün önce sahile inen kısma kapı konulmadan önce sahildeki karavancılar ve diğer araçlar ise sahilde mahsur kalacakları uyarısı yapılarak sahilden çıkarıldı.

Sahilde karavanı ile gelen Bahattin Yanıkoğlu adlı vatandaş ise karavanı arızalanınca sahilden çıkamadı. Karavanı için tamirci bekleyen Yanıkoğlu, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Herkes gittikten sonra buraya bir kişi geldi. Dışarıya bir kapı konacağını ve yolun burası ile olan irtibatının kesileceğini, karavanımızın buradan kaldırılması gerektiğini söyledi. Ben de bir an önce toparlanıp çıkamayacağımı söyledim. Bize kapının anahtarını verdi ve ‘Biz çalışmalara başlıyoruz, kapıyı yapıyoruz, aracınız tamir olduktan sonra dışarı çıkıp kapıyı kilitlersiniz, anahtarı da atabilirsiniz’ dedi. O şekilde biz de mal sahibinden izin aldık. Bu izinle de 3-4 gündür buradayız, aracımızın tamiri için tamirciyi bekliyoruz. Şimdi buranın yerli halkı girip burayı kullanamıyor. Sadece patika yol var, yürüyerek veya motorla giriyorlar veya 4 çeker araçları varsa karşıdaki dik rampayı kullanarak buraya gelebiliyorlar. Fakat tehlike arz ediyor. Burada belediyenin gerekli çalışmaları yapıp, en azından azmak kenarından veya diğer taraftan yol yaparak burayı tekrar halkın kullanımına açabilir.”

Sahilde demirli bulunan teknesiyle balıkçılık yapan Ali Göksal adlı vatandaş ise sahile ulaşımı azmak kenarındaki patika yoldan sağladıklarını ifade ederek “Azmak kenarındaki yolu kullanıyorum. O yol da çok kötü, çok dik bir girişi var. Karadan ulaşım kapatıldı, denizden nasıl geleyim? Ben geçen gün burada rehin kaldım. Yoldan çıkayım dedim, yere düştüm” diye konuştu.

Sahile 2 senedir karavanı ile gelen Serpil Öztürk adlı bir vatandaş da “Ben karavancıyım, halktan biriyim. Biz 2 senedir buraya geliyoruz. Geçen gün burası kapı ile tamamen kapatıldı. Arkadaşımız karavanı bozulduğu için mahsur kaldı. Biz ise dışarı çıkarıldık” dedi.

AYAĞIMIZI DENİZE SOKACAK YER KALMADI

Azmak kenarındaki patika yola konan 3640 Sokak tabelası hakkında da konuşan Öztürk, “Gördüğünüz bu kadar bir patika zaten. Yürüyerek mi inersiniz, motorla mı, arabayla mı? Bodrum halkının cennet gibi bir koyda ayağının ucunu denize sokacak noktası kalmadı."

30 yıldır Kızılağaç’ta yaşamını sürdüren Murat Dönmez de tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Yavaş yavaş etrafı tellerle kapatıyorlar. Sahile inen bir yol olması lazım. Ama burada doğuyor, burada büyüyor, burada denize giriyor ama buraya sokmuyorlar. Bu kadar garip bir şey. Ne denizden karaya, ne karadan denize ulaşım yok. Normalde azmağın yanından yol olması lazım ama ilgilenen yok.”Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Doğukan arslan
11/10/2018
Cevreye saygi
Orayi citle cevirmekte cok haklilar gecen ay gittigimde tam 1 saat cop topladim rezil gibi kullaniyoruz sahili.yerinde bir uygulama tebrik ederim

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30