17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ÇYDD GÖNÜLLÜLERİNE DRAMA EĞİTİMİ
Tarih: 10/10/2018
Kaynak: Kent Haber
ÇYDD GÖNÜLLÜLERİNE DRAMA EĞİTİMİ
Oyun ve öykü yazarı İnci Gürbüzatik, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gönüllülerine drama eğitimi veriyor.

Uzun yıllardan beri ÇYDD Bodrum Şubesi’nin yaz etkinliklerinde çocuklara drama eğitimi veren İnci Gürbüzatik, şimdi de ÇYDD gönüllülerine çocuklara ulaşabilmede, onlara yararlı olmada son derece önemli bir yöntem olan drama eğitimi veriyor.

3 gün sürecek eğitimler hakkında Kent Haber’e konuşan Gürbüzatik, “6 ay Ankara’da, 6 ay Bodrum’da yaşıyorum. İnsanlar arası iletişimde ve özellikle eğitimde drama çok önemli. Drama insanlarla doğrudan doğruya iletişimi sağlayan, yüz yüze iletişimi sağlayan, hoşgörüye dayalı, özveriye dayalı ve birey olmanın önünün açan, kendini ifade etmeye yönelik bir çalışma. Özellikle çocuklara ulaşabilmede, onlara yararlı olmada son derece önemli bir yöntem” dedi.

Derslerde ele alacakları konulara da değinen Oyun ve öykü yazarı İnci Gürbüzatik, şöyle devam etti:

“Bugün dramanın tiyatrodan farkını anlatacağız öncelikle çünkü tiyatro da bir sanat dalı biliyorsunuz. İnsanın insanla insana anlatıldığı bir sanat dalı. Drama ile iç içedir fakat drama ve tiyatro arasında bir fark var ki; ondan söz edeceğiz. Ondan sonra da dramanın temel hareketlerinden hareketle ikili oyunlar, daha sonra geniş kapsamlı oyunlar ve yaratım sürecine dayalı bir çalışma yapacağız.”

ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Aslında İnci Gürbüzatik uzun süredir yaz etkinliklerimizde çocuklarımızla drama yapıyor. Bu yılki yaz etkinliğinde bu eğitim fikri ortaya çıktı. İnci Hanım, ‘Aslında birkaç gün de olsa sizinle drama eğitimi yapabilirim, siz de çocuklarla daha rahat iletişim kurabilirsiniz’ dedi. Biz bu fikri çok mutlulukla karşıladık. Eğitim komisyonunda görev yapan, yaz etkinliğinde görev almış arkadaşlarımızla birlikte bugün ilkini başlattık.”

ÇYDD gönüllüsü Şule Şener ise drama eğitiminin özellikle bireyin sosyal gelişimindeki rolüne dikkati çekerek “Daha önce drama eğitimi aldım ve bunu çocuklarla paylaştım. Çocukların gelişimini zaman içinde gördüm. Konuşamayan çocuk bile anlatma eğilimine yöneldi. Kendisini ifade edebildi, kendine güven kazandı. Drama büyükler için de çok önemli. Onlar da kendilerini ifade etmekte zorlanabiliyorlar. Ya da bazı şeyleri gizlemeyi seçiyorlar. Ama drama sayesinde herkes içindekini dışarı vurabiliyor. Bu yüzden ben drama için şöyle bir deyim kullanıyorum; kalıpların dışına çıkmak. Çemberin dışına çıkmak, kalıpları yıkmak. Öyle diyorum çünkü insanlar her şeyi kalıpların içinde yaşıyor ve onun için mutlu değil” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30